Search
Close this search box.
okunošima králičí ostrov
okunošima králičí ostrov

Navštívili jsme Okunošimu: králičí ostrov v Japonsku

Shrnutí: Okunošima, neboli králičí ostrov je přesně to, co si asi představíte: ostrov plný králíků. Jde o malinký ostrůvek, který se dá za chvilinku projít pěšky a na kterém najdete pouze jeden hotel, malý kemp, muzeum, půjčovnu kol, vyhlídku, krásnou přírodu a spousty, ale spousty volně pobíhajících králíků. 

Mě se na Okunošimě nesmírně líbilo a musím říct, že si tenhle zážitek prostě budu pamatovat. A v dnešním článku vám tak popíšu, co to Okunošima je, kde leží, jak se tam dostat, co tam čekat a taky, jak se na návštěvu připravit. A hlavě vám doporučuji podívat se na mé video z ostrova – je plný těch nejroztomilejších chumláčků s dlouhýma ušima.

Kde leží Okunošima?

Okunošima je malinký ostrov v Japonsku, který leží jižně pod hlavním ostrovem Honšů, zhruba někde mezi Hirošimou a Ósakou. A dostat se na tento pidiostrůvek není nejjednodušší. Musíte jet nejprve šinkanzenem do městěčka jménem Mihara (a několikrát u toho většinou přestupovat, protože tam nejezdí ty nejrychlejší dálkovlaky), poté sednout na lokální vlak, který vás zaveze do Tadano-Umi, kde se nachází přístav. Z tohoto přístavu pak musíte chytit loď, která jede chvilinku, asi 20 minut a zaveze vás právě na legendární ostrov králíků.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

Co vás tam čeká?

Králíci

Opravdu, jak název vypovídá, se jedná o ostrov králíků. Je to vážně malinký ostrůvek, který se dá celý pěšky obejít do půl hodinky. Najdete na něm okolo 1000 králíků, kteří tam vážně volně pobíhají, hopskají a jsou tak lákadlem pro turisty. Jsou neskutečně roztomilí a uklidňující, to vám můžu potvrdit. Králíčky můžete krmit, pozorovat, nebo i teoreticky hladit pokud se nechají. Nedoporučuju je tahat či mačkat proti jejich vůli, králíci jsou malincí a slabí, takže se vám nemůžou moc bránit, ale pokud vidíte, že se jim to nelíbí, tak bych je prostě nechala v klidu. 

Turisti

Kromě králíků se na ostrově pochopitelně nachází spousta turistů. Pár vyvolených na ostrově zůstává noc či dvě, ale většina turistů přijíždí během dne. My jsme si (i když celkem nevědomky) chytře zvolili první možnost a zůstali jsme na ostrově přes noc. 

Říkám chytře, protože jak jsem později zjistila, většina turistů přijíždí okolo pozdního poledne prvními loděmi, kdežto my jsme si králíčky užívali už od rána.
  • Díky tomu jsme si ostrov užili prázdný a netáhly se s námi davy lidí.
  • A taky, králíci byli po ránu hladoví, protože je ještě nepotkalo tolik lidí s mňamkami, takže se nechávali hladově krmit.

Když jsem viděla, kolik turistů později na ostrov přijelo, poděkovala jsem nám za nápad zůstat tam přes noc. 

Hotel, případně kemp a muzeum

Ostrůvek je to fakt mini. A na ostrově nenajdete nic jiného, než jeden jediný hotel, malinké muzeum a jeden takový rádoby kemp – plocha, na které si můžete postavit stan. Upřímně netuším, jestli za stan musíte platit, my jsme o kempu na ostrově ani nevěděli a tak jsme přespávali v hotelu.
  • Zabookovat hotel vůbec nebylo jednoduchý. Dělal to Dan a bylo to skrze nějakou postarší japonskou webovku, celý komplet v Japonštině v japonských Yenech a celkově jsme vlastně do posledního momentu nevěděli, jestli máme hotel booklý, či nikoliv. Každopádně, měli jsme, takže všechno dobrý. Hotel nás na jednu noc vyšel asi na 4 000 Kč. Celkem pálka, co? Ale za mě to vážně stálo za to.
  • Navíc to je hotel v tradičním Japonském stylu, což mě osobně přišlo nádherný. Sice pokoje působí tak trochu staře, ale cítila jsem se tam opravdu perfektně a komfortně.
  • Navíc v rámci hotelu najdete horské japonské prameny, které můžete volně využívat, což je taky velice unikátní zážitek.

Ruiny starých válečných továren

Tohle jsme o ostrově vůbec nevěděli a zjistili jsme to až tam. Tento mini ostrov sloužil k velmi specifickému účelu a sice: vyrábění a testování chemických zbraní (třeba yperitu) před a za 2. světové války. Byla to Japonská armáda, která v letech 1929 až 1945 vystavěla na Okunošimě továrny, ve kterých masově vyráběla jedovatý plyn. A! Aby skryli tuto skutečnost před japonskými občany, byli tehdejší obyvatelé Okunošimy násilně vystěhováni a ostrov byl vymazán z oficiálních map. Dokonce ani dělníci v továrnách neměli až do poválečného období tušení, co tam vlastně přesně vyráběli.

Za druhé světové Američani dobyli část Japonska, hlavně jih, a to právě včetně Okunošimi. No a po válce byl ostrov opuštěn a nějakou dobu tam nebylo možné žít. Staré základny zchátraly a zbyly po nich už jen ruiny. Po roce 1960 se pak Okunošima stala opět obyvatelnou a pár statečných se na ostrov začalo pomalu vracet. 

Palmy

Palmy? Co tam dělají palmy? Říkala jsem si to samý. O nějakou dobu později zde byl pokus udělat z ostrova rekreační oblast a tak se na ostrově vysázely palmy. Moc tam podle mě nezapadají, ale dělají ostrov moc hezkým místem. 

Teď vážně: jak se tam teda dostali ti králíci?

Překvapí vás, když vám řeknu, že je tam nikdo nedal schválně? Existuje vícero teorií, ovšem ta nejpravděpodobnější je následující: Během dob testování plynu se zbraně testovaly právě na králících. A poté, co testování skončilo a ostrov byl opuštěn, zůstali nějací králíci na ostrově. A jak asi většina ví, králíci se množí opravdu rychle. Proto netrvalo dlouho a králíci se stali nedílnou součástí tohoto malinkého ostrova s temnou minulostí. 

Tipy pro návštěvu

Přineste si krmení pro králíky

Vzhledem k tomu, že je ostrůvek malinký a není tam pomalu ani obchod (je tam jeden malý v hotelu, ale není to nic velkolepého), doporučuji si koupit krmení pro králíky předem, třeba v Mihaře, nebo Tadano-Umi. My jsme koupili salát, ovoce (jahody) a králičí granule, ovšem nejvíce se nám osvědčil salát – nejvíce králíkům chutnal a taky vám dovolí s králíky hezky interagovat – králíčci salát škubou přímo z vaší ruky, kdežto granulky většinou jen sypnete na zem. No a jahody? Překvapivě nad nimi králíci často ohrnovali nos.

Půjčte si kola

My jsme si kola nepůjčili, protože rádi chodíme a ostrov je opravdu malý, ale pokud by se někomu nechtělo chodit, můžete si na ostrově půjčit kola, abyste se rychleji dopravili kolem dokola.

Pokud můžete, zůstaňte přes noc

Tohle je moje velké doporučení. Opravdu si myslím, že to stojí za to. Nejen kvůli skvělýmu tradičně-japonskýmu zážitku (hotel má tradiční japonský interiér, najdete v něm japonské lázně a dokonce vám tam půjčí japonské hotelové kimono), ale taky kvůli tomu, že pak zrána budete na ostrově pouze s pár lidma a nemusíte se tlačit v davech turistů.

Na závěr

Okunošima je přeblahodárný místečko. Přestože má minulost spojenou s válkou, králíci to vyvažujou zpátky na pozitivní notu. Cítila jsem se tam skvěle, návštěvu jsem si užila a nakrmila jsem desítky králíků. Překvapilo mě, jak málo lidí o Okunošimě ví. Proto bych vám chtěla doporučit, abyste si tam zajeli. Je to fakt unikátní místo, který neexistuje nikde jinde, než v Japonsku.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?