Search
Close this search box.
obloha 2 (6)
obloha 2 (6)

30 tipů na výlety a aktivity na Bali – cestování po Bali

Můj příběh s Bali: na Bali jsem strávila téměř rok a půl a můj názor na tento ostrov se v průběhu času dost poměnil.

 1. Nejdřív jsem byla naprosto nadšená a do Bali jsem se zamilovala. Protože když jsme sem přijeli (v koroně) a byl to úplný ráj na zemi, prázdný, plný přírody, nádherných skrytých míst, pokladů, vodopádů a pláží.
 2. Pak ale korona skončila a hlavní věc, která mě na Bali zklamala byly davy turistů, který se na tento ostrov dopravily. Úplně to změnilu atmošku celýho ostrova a z ráje na zemi se stal mainstream instragramovej výchozí bod přecpanej tak, že je těžký najít kavárnu, ve který si sednete, nebo se někam dostat skrz zácpy na silnicích. Pro mě to byla úplná facka od reality, po který jsem na Bali vydržela už jen pár měsíců a pak se přesunula jinam, na klidnější místa.

Tím chci říct: davům turistů se na Bali prostě bohužel nevyhnete a tak doporučuji se na tohle připravit. Pokud tam pojedete s tím, že tohle víte, pak věřím tomu, že dokážete krásy Bali stále ocenit. Protože ty vodopády, příroda a nádherný gemy tam konec konců stále jsou.

Když tedy odhlídnu od přelidněnosti Bali, jedno je jasné: tenhle ostrov je opravdu něčím výjimečný. Je zde hodně cítit spiritualita, potkáte tu spoustu zajímavých lidí a taky je plný zajímavých míst, které navštívit, či aktivit, které je možné vyzkoušet.

Každopádně, jako je to se vším novým, když jsme čerstvě přijeli, nevěděli jsme až tak moc, kam zajet, kam se podívat a podobně. Proto jsem se pokusila sepsat tyto tipy na výlety – doufám, že vám přinesou kapku inspirace.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

 1. Vodopády
 2. Rýžové terasy
 3. Noční výšlap na Mt. Batur
 4. Noční výšlap na Mt. Agung
 5. Pozorování delfínů na severní pláži Lovina
 6. Masáže & Spa
 7. Hipster kavárny & podniky
 8. Tanah Lot
 9. Chrám Ulun Danu Bratan
 10. Šnorchlování
 11. Nusa Penida
 12. Nusa Lembongan & Ceningan
 13. Ecstatic dance v Ubudu
 14. Beach kluby
 15. Gili ostrovy
 16. Lombok
 17. Ubud painting classes
 18. Západní národní park Bali
 19. The Edge
 20. Jóga
 21. Kedonganan Fish Market
 22. Bali Bird Park
 23. Waterbom Bali
 24. Go Karts – motokáry Bali
 25. Bali Wake Park
 26. Hanging Gardens of Bali
 27. Windsurfing
 28. Surfování
 29. Monkey Forest v Ubudu
 30. Kávové plantáže

1. Vodopády

Bali je plné různorodých vodopádů, které můžete najít napříč celým ostrovem! Jsou jich tady desítky a většina opravdu stojí za to. Sedněte na skůtr a udělejte si vodopádovou tour. Navštívit můžete například vodopád Aling-Aling, ze kterého můžete skákat do vody, vodopád Tukad Cepung, který je svým vzhledem opravdu netradiční, vodopád Tibumana s přírodním bazénem a mnoho dalších!

2. Rýžové terasy

Rýže se na Bali pěstuje úplně všude a na každém kroku můžete potkat krásné dlouhé rýžové pole, u kterých se chce člověku jen zastavit a kochat. Velmi speciální jsou například známé rýžové terasy Tegallalang. To jsou rýžová pole “v kopci” a na ně je opravdu radost pohledět. Můžete se jimi procházet, kochat a když se unavíte, můžete spočnout v nějaké z kavárniček s výhledem právě na tyto terasy. Nejsou to však jediné rýžové terasy na Bali, můžete navštívit i například Jatiluwih Rice Terraces a další!

3. Noční výšlap na Mt. Batur

Mt. Batur je jedna ze dvou sopek, které najdete na Bali. A bóže, jaká nádhera je vyšplhat se nahoru a pozorovat východ slunce. Můžete si zaplatit průvodce, který vás vyzvedne kdekoliv po Bali, zaveze pod sopku a poté s vámi půjde až nahoru. To vše v noci, tak, abyste nahoře stihli východ slunce. My vyjížděli z Canggu okolo 2 ráno, pod sopku jsme dojeli kolem 4:30 a nahoru jsme doťapkali kolem 5 ráno. Dostali jsme i malou snídani a potom jsme počkali na východ slunce! Ten zážitek byl fakt nezapomenutelnej. Na sopce můžete mimo jiné vidět páru stoupající z kráterů, nebo třeba volně pobíhající opičky! Výšlap ani není tak náročný, jak by jeden mohl čekat.

4. Noční výšlap na Mt. Agung

Druhý z výšlapů je Mt. Agung. A to už je makačka. Mt. Agung je druhá ze dvou sopek na Bali a je to i zároveň nejvyšší hora ostrova. Výšlap probíhá podobně jako na Mt. Batur, ale s tím rozdílem, že cesta netrvá hoďku a půl, ale 6 – 7 hodin! Takže je opravdu třeba se pořádně připravit. Ale je to opravdu zážitek!

5. Pozorování delfínů na severní pláži Lovina

Na úplném severu Bali je známá pláž Lovina, na kterou se přesně za tímto účelem jezdí – pozorujete delfíny při východu slunce. Doporučuju dojet tam den předem a přespat v nějakém Airbnb, tak jsme to udělali i my. Domluvili jsme si tam průvodce a nad ránem (okolo 5-6) jsme se s ním potkali. Vzal nás v rybářské loďce na otevřený oceán, kde jsme poté pozorovali dechberoucí východ slunce nad hladinou. A co byl výborný bonus – kolem nás poskakovali a plavali delfíni!

6. Masáže & Spa

Masáže na Bali jsou úplně něco jinýho než v česku. Nejen, že jsou výýýrazně levnější, ale také vás všude namasírují na počkání. Stačí jen přijít, říct jakou masáž chcete a vybaveno. A nedělají se tu pouze masáže, ale třeba i hair spa, manikůra, masky, peelingy a mnoho dalšího. A ty ceny? Pokud jdete do opravdu Balijské masérny, tak zaplatíte třeba za půlhodinovou masáž mezi 70 – 100 Kč. Za hodinu většinou 150 – 200 Kč. A u prémiovějších maséren je to třeba 200 – 250 Kč za půl hodinu. A které masérny navštívit… no – je jich tady moc na to abych vyjmenovala všechny, ale v Canggu je výborná třeba Jamu Spa, J-Jireh Spa & Salon, nebo Amo Spa.

7. Hipster kavárny & podniky

Bali doslova žije kavárnami, cukrárnami, restauracemi a hipsterskými podniky. Všechno jsou to tak nádherná místa a je jich tady TOLIK! V každé oblasti najdete spoustu fakt bombastických podniků, kde dělají výbornou kávu, skvěle vaří a mnoho dalšího. Některé jsou balijské, jiné evropské, nebo specializované, jako italské, mexické, japonské, čínské, řecké a mnoho dalšího. Jedna, kterou musím opravdu doporučit se jmenuje 7 islands. Najdete ji v Canggu na Berawě a mají opravdu DOKONALÉ jídla. Kromě hlavních jídel je to i pekařství a to pečivo fakt nemá chybu a v neposlední řadě mají výbornou kávu a zákusky. A hádejte co – majitelé jsou Češi! To by byl hřích nenavštívit!

8. Tanah Lot

Asi 20 kilometrů severozápadně od Kuty je Pura Tanah Lot („Pura“ znamená chrám) – jeden z nejznámějších chrámů na Bali. Je to opravdu hodně turistické místo. I tak však stojí za navštívení. Chrám se nachází na skalnatém ostrůvku a je ideální v podvečer, na pozorování západu slunce.

9. Chrám Ulun Danu Beratan

Další z chrámů, které stojí za navštívená je Ulun Danu Beratan. Jedná se o chrám na vodě, konkrétně na stejnojmenném jezeře Beratan. Na tento chrám se hodí jet nejlépe nad ránem, než tam přijedou davy turistů. Navíc, v ranních slunečním světle vypadá stejně nejlíp. Chrám se nachází ve středu Bali a jedna z věcí, která bohužel může zážitek o něco málo pokazit je počasí. Ve středu kopcovitého Bali je často chladno, zataženo a prší. To se právě stalo třeba nám. Ale chrám je krásný i tak, takže určitě stojí za navštívení!

10. Šnorchlování

Šnorchlování je na Bali všude kam se podíváte. Na některých plážích je tak vyhlášené, že tam jen přijdete a už vás Indonésani oslovují “Snorkeling? Snorkeling?”. Šnorchlování si můžete domluvit buďto předem, nebo můžete právě dorazit na pláž a domluvit se tam. A upřímně, pozorování podvodního světa je fakt krásné. Průvodci vám většinou i dají nějaký chlebík, který můžete rozemlít do vody na přilákání rybiček. Mě jednou takhle rybka i ďobla do prstu (nebolelo). Strašně krásný! No a kde šnorchlovat? Určitě na Nusa Penida, to je must have. Ale i na Bali – například na severu na Lovina beach, na západě v Nusa Dua a na mnoho dalších místech!

11. Nusa Penida

Nusa Penida je ostrůvek vedle Bali. Vlastně jsou tam 3, Nusa Penida, Nusa Lembongan a Nusa Ceningan. Nusa Penida je z nich největší a stojí za to jen tam alespoň na víkend! Je tam o mnoho méně lidí než na Bali a o hodně více přírody. Nusa Penida je vyhlášený svými zlato-tyrkysovými plážemi a nádhernými místy. Určitě je must have navštívit známou pláž Kelingking, nebo třeba přírodní jezírko Angel Billabong. 

12. Nusa Lembongan & Ceningan

Jak už jsem zmínila, tak u Nusa Penida najdete i Lembongan a Ceningan. Ceningan je nejmenší. Tyto dva ostrůvky jsou propojené mostem, takže je vhodné vzít je v rámci jednoho výletu. Oba ostrovy jsou ještě méně turistické, než Nusa Penida a o to více je stojí za to navštívit! Překrásné pláže a nádherná příroda!

13. Ecstatic dance v Ubudu

Ecstatic Dance je speciální druh tance, který existuje již tisíce let a při kterém se hodně ponoříte do sebe. Jedná se v podstatě o spojení meditace a tance dohromady. Ecstatic Dance pravděpodobně na pohled nezaujatého člověka vypadá “divně”, protože na pohled jde o skupinu lidí, co se tak nějak podivně kroutí do hudby, ale to může být každému jedno. Tento tanec se provádí ve skupině lidí – v podstatě je to taková “party”. Při Ecstatic Dance byste se měli komplet uvolnit a nechat se nést hudbou! Při tomto pohybu, ještě když k tomu přidáme komunitní aspekt se spouští endorfiny a vy byste tak měli zažít až takovou malou “extázi”. A pozor – nespojujte Ecstatic Dance s drogami. Na tento druh tance byste měli chodit úplně střízliví. Napít se tam můžete třeba kakaa!

14. Beach kluby

Beach kluby jsou tak nějak klasika tam, kde je pláž. Některé jsou obyčejnější, ale i tak pěkné, no a některé jsou nádherné, prémiové a fakt stojí za to navštívit! Ty, které bych opravdu chtěla podtrhnout jsou Finns Beach Club, La Brisa, Café del Mar Bali, nebo třeba Komune Beach Club, ale i mnoho dalších.

15. Lombok

Lombok není Bali, jde o vedlejší ostrov. Ale dá se na něj přejet z Bali lodí, nebo letadlem. A když už jste na Bali, tak se Lombok určitě hodí navštívit. Tento ostrov je rozhodně mnohem méně turistický než Bali, ale zato je krásný, klidný a příjemný. Lombok je obzvláště oblíbený novomanžely na líbánky a také těmi, kteří preferují spíše intimní a klidnou dovolenou. Lombok je méně přeplněný, je zde méně večírků a méně akcí, což umožňuje návštěvníkům větší soukromí. Na Lomboku najdete spoustu nádherných míst, například i známou růžovou pláž!

16. Gili ostrovy

Gili ostrovy jsou 3 překrásné malinké ostrůvky východně od Bali, patřící v podstatě k Lomboku. Jedná se o oblíbené výletní ostrůvky a jejich jména jsou Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air. Jsou tak malinké, že tam ani nejezdí motorky – jezdí se tam všude na kole. A upřímně je velmi častou návštěvou Gili užívání houbiček… To je samozřejmě oficálně nelegální.

17. Kurzy malování v Ubudu

Nejen v Ubudu můžete najít skvělé kurzy malování. Stačí trochu pogooglit, nebo se poptat známých, přijít a malovat. Já byla na kurzu právě v Ubudu a potom i v Canggu. Ten Ubud má však své kouzlo. Malovali jsme v kavárně v patře, při západu slunce a bylo to opravdu kouzelný. Můžete nechat volnost a prostor své kreativní duši!

18. Západní národní park Bali

Národní park West Bali (Taman Nasional Bali Barat v Indonéské Bahase) je nejvíce severně-západním bodem Bali. Jedná se o národní park, do kterého můžete vstoupit pouze s průvodcem. Co vás tam čeká? Zelené lesy, malebné pohoří, křišťálově čistá modrá voda a obrovské úseky nedotčených pláží. Park je také domovem více než stovky druhů volně žijících živočichů, hlavně ptáků a najdete tam i několik vzácných a ohrožených druhů rostlin. Pro povolení vstupu musíte zaplatit poplatek a sehnat si průvodce, ale stojí to za to!

19. The Edge

The Edge je resort v Uluwatu, který naprosto předčil moje očekávání. V tomto resortu je tolik nádherných míst – je hrozně prémiový a krásný! Je třeba si připravit cca 500 Kč – zhruba 150 Kč je tam vstup a zbytek musíte povinně utratit na osobu. 

Resort se nachází na útesu, na vysokánský skále v Uluwatu a je z něj výhled na oceán a na pláže. A to není vše – v The Edge je bazén, který má prosklené dno – můžete se tedy koupat a přitom je pod vámi 100 metrový sráz! What a feeling!

20. Jóga

Jóga je na Bali taková nějaká tradice. Nejen že se u ní uvolníte, protáhnete a zacvičíte, ale také se uklidníte a pročistíte mysl. Jógu můžete dělat téměř ve všech oblastech Bali. Nejvyhlášenější je ale jóga v Ubudu – tam zažijete opravdové Balijské jógové uvolnění. A pokud chcete jógu dělat pravidelně, v Canggu je například skvělé jógové centrum jménem Serenity.

21. Kedonganan Fish Market

Jedná se o tradiční Balijský rybí market, nachází se kousíček pod letištěm na západním pobřeží. Můžete se přijít pokochat krásou trhu, zakoupit si nějakou čerstvě ulovenou rybu (velmi levně) a hned si ji tam nechat i rovnou ugrilovat! Ideální na poklidné odpoledne.

22. Bali Bird Park

Moc pěkné místečko, v podstatě taková ZOO, ve které se ke zvířátkům chovají moc hezky. Do styku přijdete s nesčetným množstvím ptáků, ale i jiných zvířátek jako třeba plazů. Můžete se podívat na spoustu ptačích show, krmení a podobně. Ideální řekla bych pro klidný rodinný den!

23. Waterbom Bali

Waterbom je akvapark se spoustou atrakcí a tobogánů. Kromě toho jsou tam samozřejmě restaurace, bufety a bary. Waterbom je veliký (možná i největší v Indo?) a tobogánů je v něm hodně, takže pokud máte rádi podobné srandy, určitě doporučuju navštívit! Nachází se lehce severně od letiště.

24. Go Karts – motokáry Bali

Motokáry jsou spíš taková sranda aktivita, kterou můžete dělat všude možně po světě, než nějaké Bali signature, ale i tak, proč si nezajezdit? V Uluwatu najdete Go Kart Bali, kam si můžete jít zajezdit a zazávodit! 

25. Bali Wake Park

Kdo už někdy dělal Wakeboarding, tak mi pravděpodobně dá za pravdu, že je to náramná zábava. Pro ty, co neví, jde o vodní sport, při kterém si nasadíte board (nebo lyže), a necháváte se táhnout vlekem po vodě. Ze začátku je trochu těžký se vůbec postavit, ale jakmile si trochu osvojíte techniku, můžete začít dělat různé triky, skoky, srandy a podobně!

No a v Uluwatu můžete najít příjemný wake park, kde se tohle všechno jde naučit!

26. Hanging Gardens of Bali

Hanging Gardens je resort a hotel v Ubudu. Je dost známý a vyhlášený. Celý je zapadlý do džungle, takže máte pocit, že jste uprostřed tropických pralesů a najdete v něm překrásný infinity bazén, ze kterého se můžete při plavání kochat nekončící Balijskou džunglí. Určitě stojí za návštěvu!

27. Surfování

Když se řekne “Bali”, polovina lidí si představí tropy a druhá polovina surf! Surfování k Bali prostě patří a byl by až skoro hřích ho nevyzkoušet. Výborné začátečnické pláže jsou v Seminyaku, Uluwatu, nebo U Old Mans v Canggu!

Doporučuju si vzít pro prvních pár lekcí instruktora, je to bezpečnější a vše se naučíte. Pokud vás surf bude bavit, můžete si potom už jen půjčovat board a chodit sami. A věřte mi, plavat ve vlnách oceánu je strašně osvobozující.

Pro ty, co nikdy nesurfovali – určitě namazat opalovákem, vzít si nejlíp triko s dlouhým rukávem a připravit se na to, že je to vlastně docela fyzickej výkon!

28. Windsurfing

Windsurfing je malinko podobný surfu a malinko podobný wakeboardu. Jde o “surfování” s padákem. Vítr je váš tahoun. Padák máte přivázaný kolem těla a stojíte na boardu. No není to nádhera?

Pozor ale – pro windsurfing je třeba první absolvovat kurz. Bez kurzu by to pro vás totiž mohlo být nebezpečné. Když byste nevěděli, co děláte, mohlo by se stát, že by vás až odnesl vítr! Ale to je samozřejmě extrém. Pokud úspěšně absolvujete kurz a nebudete dělat nesmysly, nemá se co stát. A pokud byste náhodou i tak měli strach – padák má pojistku, kterou můžete odepnout a pustit se tak padáku.

29. Monkey Forest v Ubudu

Monkey Forest je jedno z ultraznámých míst na Bali. Není to však pouze turistická atrakce, je také považován za důležité duchovní místo pro zdejší komunitu.

Jednoduše je to místo, kde můžete přijít do přímého kontaktu se spoustou opiček. Pozor ale, je vhodné dodržovat nějaké základní pravidla. Opičky jsou velmi chytré a mají dobrý čich. Jdou nejčastěji po jídle. Proto, pokud je to možné, nenoste s sebou žádné jídlo. Nejlépe ani v batohu, opice ho umí otevřít. Dobře si schovejte veškeré věci, aby vám je opice nemohla ukrást a také opičky nijak netahejte, neotravujte a podobně – mohly by vás pokousat. 

30. Kávové plantáže

Na Bali se káva pěstuje. A kávové plantáže tady jsou všude možně. Můžete si domluvit průvodce a zajít se na jednu z nich podívat. My jsme se do jedné zastavili a bylo to kouzelný. Vše nám vysvětloval Balijec – velice hodný pán, měl skvělou angličtinu a byl strašně sympatický. Ukazoval nám kávu, Luwaky (opičky, díky kterým máme kopi luwak kávu), ale i různé ovocné stromy a keře, které na Bali rostou. Například kakao. Věděli jste jak vypadá? Já předtím ne! A je to takový velký žlutý plod, který když rozseknete, najdete uvnitř tmavá semínka velká asi jako palec, obalená takovou bílou lepkavou hmotou. Můžete tyhle semínka cucat jako bonbon, protože ta bílá hmota je straašně dobrá – taková sladkokyselá. Fakt mňamka. Já jsem snědla celej ten jeden bob!

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?