Search
Close this search box.
KYOTO: průvodce a co vidět
KYOTO: průvodce a co vidět

Kyoto: průvodce a co vidět (osobní zkušenost)

Shrnutí: Věcí, které mě na Kyotu uchvátilo bylo spousta. Ať už jde o nádherné starobylé šintoistické svatyně, rudé tori brány, úžasné Japonské zahrady, zlatý chrám, nebo třeba jarní sakury. Tohle staré nádherné město s dalekosahající historií má pro Japonsko obrovský význam a mě se zde opravdu neskutečně líbilo. Pravda, je tam poměrně dost turistů: Kyoto je jedna z největších turistických metropolí této země. Je to tak místo, které při návštěvě Japonska málokdo vynechá – ovšem to oprávněně. Protože když vám řeknu, že Kyoto je nádherné, jsou to pořád slabé slova. Dnes jsem si pro vás tak připravila velkého průvodce Kyotem, kde si řekneme:

17 nejkrásnějších míst v Kyotu

  1. Chrám Kinkakuji
  2. Chrám Ginkakuji
  3. Hirano Shrine
  4. Philosopher’s Path
  5. Kifune Shrine
  6. Thousands Tori gate
  7. Gion
  8. Chrám Kiyomizudera + ulice Ninenzaka
  9. Okolí řeky Kamogawa
  10. Bamboo Grove
  11. Opičí park Arashiyama
  12. Čajová plantáž Wazuka
  13. Kimono čajová ceremonie
  14. Onsen Fufu no yu
  15. Shiba Inu cafe
  16. Miyako Odori
  17. Střešní bary

1) Chrám Kinkakuji

Kinkakuji temple, nebo také „Golden Pavilion“, je nádherný buddhistický chrám, který najdete na severu Kyota. Je to taková ikona města – je totiž celý zlatý a je zasazen přímo nad jezero, ve kterém se celý odráží. Vzniká vám tak opravdu nezapomenutelný pohled. Navíc je zahalený nádherným parkem plným Japonských zahrad. Připravte se však na davy turistů, protože tohle místo je skutečně vyhlášený. Bylo zde skoro těžký vyfotit fotku bez lidí. Musím ale říct, že i přes ty davy lidí tenhle chrám stojí za to. A je to jen kraťoučká procházka. Najdete ho zde.

2) Chrám Ginkakuji

Ginkakuji zjí skoro stejně jako ten předchozí, ale nachází se trochu jinde. Také ho najdete na severu Kyota, ale více na východě (zde). Ginkakuji není sice ze zlata, ale stejně jako jeho kolega Kinkakuji sedí na jezeře a odráží se do něj a je to úchvatné kulturní buddhistické místo. Krom toho jsou zde nádherné udržované zahrady, malý bambusový a mechový les.

3) Hirano Shrine

Svatyně Hirano se nachází jen opravdu kousíček jižně od zlatého chrámu Kinkakuji (zde) a jde o jedno z nejkrásnějších míst pro sledování blooming cherry blossoms – rozkvétajících třešní Sakur. Ikona Hirano Shrine je její vstup, stezka a hlavně její vstupní Šintoistická brána (torii gate). Na tomhle místě se mi obzvlášť líbilo, cítila jsem se tu hrozně klidně a příjemně. A dokonce mám pocit, že jsme zde potkali Gejšu (nejsem si jistá, protože to upřímně zase tak dobře nepoznám, ale vypadala jako Gejša).

4) Philosopher’s Path

Philosopher’s Path je pěší stezka, která vede po kanálu lemovaném třešněmi v japonském Kjótu mezi Ginkaku-ji a Nanzen-ji (tady). Nachází se jen kousíček jižně od chrámu Ginkakuji a jde o jedno z úžasných míst, kde můžete sledovat jarní rozkvétající Sakury, nehledě na tu krásnou procházku. Na jaře jsou zde opravdu obrovské davy lidí, což mi trochu z toho zážitku ubíralo, ale sakury byly pořád krásné.

5) Kifune Shrine

Kifune Shrine je trochu „zajížďka“ – nachází se ve vesničce severně od Kyota (zde), kam se dá dostat za 30 – 40 minut jízdy vlakem. Nejznámější na této svatyni jsou její schody, které vypadají krásně jak přes den, tak i v noci. Kifune je uprostřed přírody a patří mezi nejvýznamnější svatyně ve svém okolí. Jde o místo plné Šintoistické kultury.

6) Thousands Tori gate

Velice profláklé místo uprostřed Kyota, které je nádherné a instagramovatelné. Jak už jsme si naznačili, Tori gate je název pro brány, které vedou do šintoistických svatyň a jsou takovým nějakým symbolem Japonska. Tahle cesta je ale vyjímečná a to tím, že je v podstatě celá vystlaná těmito krásnými, typicky červenými Tori bránami – odsud název Thousands Tori gate. Nachází se zde a je to cesta k Fushimi Inari Shrine. A sice si na fotku bez lidí budete muset chvíli počkat a zmáčknout spoušť ve správný moment, ale stojí to za to.

7) Gion

Kjótská čtvrť, kde můžete potkat Japonské Gejši (lokace), které je možné často spatřit na dřevěném mostě Tacumi nebo v luxusních japonských restauracích a buticích na ulici Hanamikodži.

8) Chrám Kiyomizudera + ulice Ninenzaka

Když už budete v Gionu, nezapomeňte si projít známou a překrásnou ulici Ninenzaka a zastavte se i v obrovském a nádherném chrámu Kiyomizudera  (chrám a Ninenzaka). Tento temple je jeden z nejnavštěvovanějších v Kyotu a je hezký i v noci.

9) Okolí řeky Kamogawa

Kamogawa je řeka, která protéká Kyotem a po jejím břehu se v určitém úseku táhne taková řekla bych „náplavka“ (lokace). Je tam moc hezká procházka, spousta restaurací a nejkrásnější je to v létě, kdy je teplo a okolí řeky se promění v místo pro romantické procházky.

10) Bamboo Grove

Bamboo Grove v Kyotu je vyhlášené místo se stezkou bambusovým lesem (lokace). Krom toho tam najdete i několik svatyní a chrámů. Nachází se trochu na západě Kyota ve vesničce Arashiyama a musíte tam dojet vlakem. Doporučuju vám přijet brzy z rána, protože když jsme tam byli my, tak tam byla fakt hlava na hlavě (kolem poledne) a to opravdu ze zážitku hodně ubíralo.

11) Opičí park Arashiyama

Jak název vypovídá, jde o park plný opiček. A koho opičky baví, určitě si tu najde to své. Park se nachází zase v Arashiyama (zde), stejně jako bambusový les, proto se tyto dvě atrakce dají spojit do jedné. Opičky byste neměli krmit, kromě místa na vrcholku, které je k tomu určené. Říkám na vrcholku, protože je to trochu procházka. Někdo tvrdí, že musíte mít fyzičku, ale podle mě to není zase tak hrozné.

12) Čajová plantáž Wazuka

Wazuka je čajová plantáž nedaleko od Kyota (zde). Dostat se na platnáž vlaky je trošku komplikovanější, musíte nejprve vlakem a poté lokálními autobusy. Další možnost je pronajmout si auto a projet se do plantáží autem. Můžete se zde procházet a kochat krásami okolí, dát si čaj a dokonce i absolvovat čajovou ceremonii.

13) Kimono čajová ceremonie

Když už jsme o čajových plantážích a ceremonií, tak ještě vypíchnu přímo tohle: zúčastněte se v Kyotu čajové eremonie. A nejautentičtější to je, když se do toho oblečete i do kimona. Je spousta míst, které tento zážitek nabízí. Ať už na předchozí čajové plantáži Wazuka, nebo i kdekoliv jinde.

14) Onsen Fufu no yu

Onseny jsou v Japonsku prostě naprosto běžná a tradiční věc. Jde o horké prameny, v Kyotu jich je spoustu a je to za mě úžasná a relaxační aktivita, kterou jsme často dělali na večer. Jeden z onsenů, které můžete navštívit je Onsen Fufu no yu (zde), ale vybrat si můžete i jakýkoliv jiný. Jen si při výběru dejte pozor, pokud máte tetování, vyberte si nějaký „tattoo friendly“ onsen, protože tradiční Japonské onseny zakazují potetovaným lidem vstup. Naštěstí je v dnešní době už hodně pramenů, které se na tohle nedívají.

15) Shiba Inu cafe

Nevím čím to je, ale v Japonsku mají strašně moc fakt divných kaváren a podniků. Některé jsou fakt ujetý, jako třeba maid cafe, nebo tzn. „cuddle cafe“, kam se můžete jít potulit s random lidma. Některé jsou ale zase roztomilé jako třeba psí kavárna. Respektive štěněcí. Tahle Shiba Inu cafe se nachází v centru Kyota (zde), má dvě patra, na každé patro jsou 4 štěňátka a vstup je povolen maximálně 9ti lidem. Musíte si zde udělat rezervaci, protože je většinou plno. Doporučuji přijít třeba ráno a udělat si rezervaci na odpoledne.

16) Miyako Odori

Miyako Odori je unikátní festival, který se odehrává na jaře a pouze v Kyotu. Jde o představení, které performují Japonské Gejši v divadlech (zde si můžete přečíst více). Pokud vás zajímá kultura a máte do Kyota cestu z jara, pak určitě zvažte účast.

17) Střešní bary

Poslední zajímavý místa, které můžete v Japonsku a v Kyotu navštívit jsou střešní bary – je jich zde opravdu hodně. Kyoto má spoustu vysokých budov a na mnoha z nich můžete právě tyto bary najít. Je to supr aktivita třeba na odpoledne – můžete si dát drink s výhledem na město při západu slunce. 

14 věcí, které dělat v Kyotu

1) Navštivte chrámy

Chrámů či svatyň je v Japonsku tisíce. Víte, v Japonsku se mísí hlavně 2 náboženství – Buddhismus a Šintoismus. A co si představíte, když se řekne Japonsko? Určitě vás napadne taková ta typická červená brána v tradičních Japonských tvarech – to je právě Šintoistická Tori gate. No a těchto Tori gate, která vedou k Šintoistických svatyním najdete (nejen) v Kyotu opravdu spousty. A když se podíváme na druhé náboženství – Buddhismus, tak to nám naopak nabízí spousty a spousty krásných chrámů. A vzhledem k tomu, že Kyoto je tak nějak kulturní centrum Japonska, byla by škoda tady alespoň nějaký ty z nejznámějších chrámů či svatyň nenavštívit.

2) Vyzkoušejte výborné Japonské jídlo

Upřímně, Japonská kuchyně je jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Japonské jídlo je neskutečně variabilní, zdravé, fresh a prostě výborné. A v Kyotu najdete spousty lokálních restaurací, kde můžete vyzkoušet jídla z Japonské kuchyně všeho druhu. Osobně mezi moje nejoblíbenější Japan mnňamky patří třeba Ramen, nebo Sashimi.

3) Navštivte gejši a Gion

Gion je krásná Kjótská čtvrť, která má velký historický význam. Je známá tradiční japonskou architekturou a kulturou, spoustou restaurací, tradičkích podniků či čajoven a hlavně asi kulturou gejš. Gejša je v podstatě taková profesionální společnice a bavička. Nepředstavujte si však to „nejstarší řemeslo“ – gejši jsou krásné a ušlechtilé umělkyně specializující se na tanec, umění, hudbu či konverzaci, kterých si lidé váží. 

A právě Gion je jedno z posledních tradičních míst v Japonsku, kde se gejši vyskytují. Můžete je zde spatřit jen tak, nebo si s gejšou zaplatit setkání.

Zajímavost je, že přestože jsou v dnešní době geši převážně zěny, ty první bývali mužského pohlaví. Konkrétně se objevili už ve 13. století jako baviči pro své pány. Říkalo se jim taikomochi. 

4) Podívejte se do bambusového lesa

V Kyotu se nachází oblast jménem Arashiyama. Jde o odlehlejší místo, které se nachází na okraji města a je plné přírody, kultury, chrámů a právě třeba i známého bambusového lesa.

Pokud se sem vydáte, pak můžete očekávat procházku krásným zeleným lesem plným vysokých bambusových stromů. Krom toho v této oblasti můžete navštívit opičí park, nebo spoustu chrámů.

Pro TIP: Pro vyvarování se davům doražte do Arashiyamy brzy ráno, nebo případně i v pozdní odpoledne.

5) Zkuste čajový obřad

Čaj má v Japonsku opravdu hlubokou tradici a je v této kultuře zakořeněn do hloubky. A Kyoto je velice kulturní místo. Proto vám doporučuji vyzkoušet čajový obřad právě zde. Čajová ceremonie je v Kyotu jedna z nejoblíbenjěších aktivit. Nejen, že budete provedeni celým obřadem, seznámíte se s kulturou a ochutnáte úžasný čaj, ale také si pro ceremonii například můžete půjčit kimono a posunout tím zážitek na vyšší level. Zde se člověk opravdu čítí, jako by poznal zemi více do hloubky.

6) Kochejte se Sakurami

Sakury, to jsou ty známé Japonské třešně, díky kterým tento velký ostrov každý rok kompletně rozkvete. Kultura Sakur je zde veliká a každoročně se kvůli nim do japonska sjedou miliony turistů. Toto jarní období je také nejnavštěvovanější období v Japonsku, proto pokud jedete z jara, očekávejte davy. Každopádně Sakury opravdu stojí za to. V Kyotu je najdete opravdu na každém kroku – ve všech zahradách, parcích, kolem chrámů i jen tak na ulici. 

7) Zajděte si do onsenu

Onsen jsou tradiční Japonské lázně z přírodních horkých pramenů. Jen se připravte na to, že pokud jdete s partnerem, budete se muset rozdělit – tradičně jsou totiž Japonské onseny rozdělené na muže a ženy. V Kyotu existuje vícero onsenů, které můžete navštívit a ohřát se tak při chladných večerech. Je to krásný a kulturní zážitek.

8) Dopřejte si výhled na město z rooftop barů

Kyoto má spoustu vysokých budov a na spoustě z těchto budov najdete střešní bary či restaurace. Proto vám doporučuji nějakou z nich si vybrat a posedět si zde jen tak třeba na západ slunce.

9) Přiťukněte si v Izakayi

Izakaya (居酒屋) – to je tradiční japonská hospůdka, kde se často pije alkohol. Lokálové si zde po večerech chodí posedět, ať už s přáteli, kolegami či jen tak sami. Izakayi jsou sociální místa plné ruchu a krom alkoholu se zde často jí menší jídla. Často zde najdete tradiční Japonské snacky jako yakitori, sashimi, nebo edamame, ale také se zde múžou objevit korejské jídla, či dokonce italské těstoviny. Izakayi jsou nejoblíbenější mezi lokály a to hlavně po práci – chodí sem takzvaně „vypustit páru“. Proto, pokud hledáte uvolněnou lokální atmosféru, není nic jednoduššího, než zapadnout do nějaké blízké Izakayi, které Kyoto nabízí.

10) Navštivte čajovou plantáž

Jak už jsem říkala – čaj má v Japonsku kořeny a tradici. A v Kyotu můžete jak vyzkoušet čajový obřad, tak i doknce navštívit čajovou plantáž. Pokud si zabookujete prohlídku plantáže, pak můžete očekávat zhruba 2 – 5 hodinovou zábavu, kdy se dozvíte spoustu zajímavých informací o čaji, plantážích a dokonce můžete často i ochutnat místní čaje.

11) Půjčte si kimono

Víte, Japonské kimona jsou hrozně krásné. A ať už přijedete v létě, nebo v zimě, můžete si je vyzkoušet, propůjčit a připadně i koupit. Letním, lekhým a často barevným kimonům se říká yukata. Dále pak existují těžší a teplejší kimona, která se nosí v zimě, či speciální kimona, která se nosí na svatby či spešl události (říká se jim například furisode či tomesode). V Kyotu je skoro na každém rohu nějaký salón, kde vás nastrojí a oblečou do kimona a vy se poté můžete procházet městem v tradičním Japonském oblečení.

12) Navštivte nádherné Japonské zahrady

Japonské zahrady mě fascinovaly snad vždy, protože jsou vždycky tak krásně upravené a tradiční. Hrozně se mi líbí třeba jejich mini bambusové fontánky „shishi-odoshi“, které se nekonečně překlopují z jedné strany na druhou a doprovází je příjemné ťukání bambusu. Zahrad je v Kyotu spoustu – ať už se jedná o místa kolem chrámů, parků, nebo zahrádek kolem domů.

13) Navštivte Zen Gardens

Zen Gardens jsou slavné Japonské zahrádky, které se rozmohly do celého světa. Jde o meditační a uklidňující místa spojované s buddhismem. V Kyotu jich najdete spousty. Tyto hezké zahrady, jejichž typickým znakem jsou kameny, štěrk, či někdy i písek, který je neustále upravován do různých vzorů a tvarů, mají v návštěvníkovi vyvolat klid a mír, balanc a harmonii. Často jsou součástí chrámů či svatyň.

14) Zúčastněte se festivalů a akcí

Japonsko má spoustu festivalů celý rok. A tak doporučuji podívat se na seznam a zjistit, zda se bude nějaký konat zrovna ve váš termín a případně nějaký navštívit (třeba na wiki). Může se jednat třeba o tradiční Jarní Gejša Miyako Odori festival, nebo třeba sumo zápas, festival oslavující třešně sakury, nebo třeba baseballová hra na stadionu.

Kdy jet do Kyota

Pokud chcete zažít autentické a veleznámé Sakury, kterými je Kyoto proslulé, pak si udělejte čas na přelomu března a dubna. Přesto musím zmínit, že stejně jako je tomu u celého Japonska, i do Kyoto nabízí krásy celý rok. 

Největší sezóny turismu jsou jaro (na rozkvetlé třešně) a podzim (na krásné rudohnědé podzinní listí). Ovšem i léto, zima či jakýkoliv jiný měsíc stojí v Kyotu za to – pokaždé jiným způsobem. 

Pokud chcete větší detaily, napsala jsem pro vás velice detailní článek o tom, jako je v Japonsku počasí a kdy je nejlepší čas ho navštívit.

Kdy je sezóna kvetoucích třešní 

Jak jsem již zmínila, sakury rozkvétají na konci března a odkvétají cca v polovině dubna. Sakurové období opravdu není moc dlouhé a proto doporučuji přijet na čas. V pozdnějších dubnových týden byly květy už na většině míst odkvetlé.

Odkud sledovat v Kyotu Sakury

Upřímně, když jsme se do Japonska vydali, tak jsem si říkala „proč nikde nemůžu najít informace o tom, kde hledat rozkvetlé sakury?” – no, teď už to vím. Je to proto, že tyto rozkvetlé třešně jsou na jaře v Japonsku opravdu všude. V každém parku, chrámu, nebo jen tak kolem cest. Pokud ale chcete něco spešl, mám pro vás tip na následující 2 místa:

  • Hirano Shrine – chrám s krásnou předzahráskou / malám parkem, který se na jaře rozkvete naprosto dokonalými sakurovými květy. (zde)
  • Philosopher’s Path – Cesta, která vede kolem koryta až po Ginkakuji chrám a je doslova posetá sakurovými stromy. (zde)

Zajímavosti o Kyotu:

  • Kyoto je jedno ze středně velkých měst v Japonsku, což znamená, že má okolo 1,5 milionů obyvatel (pořád o půlku víc než Praha) a cca 800 km2 (necelý dvojnásobek Prahy).
  • Kyoto je naprosté kulturní centrum Japonska. Skoro po 1000 let bylo Kyoto dokonce hlavním městem Japonska a tak se není čemu divit, že je naprosto nabité kulturou či tradicemi.
  • Kyoto má pro Japonsko tak velký význam, že se ho dokonce ve 2. světové válce Američani ani nedotkli – věděli, že kdyby to udělali, Japonci by jim opravdu těžko odpouštěli (tohle nám vyprávěla Japonka v Hirošimě, jejíž maminka přežila osudný pád atomovky).

Fotogalerie: Kyoto

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?