20 důvodů proč se stát digitálním nomádem & začít pracovat na dálku

Život ala digitální nomád se stává čím dál tím populárnější a populárnější. Je to takový novodobý trend. A o co přesně jde? Takzvané digitální nomádství je životní styl, při kterém pracujete online, čili nemusíte chodit do kanceláře, což vám umožňuje cestovat po světě. Slovo “nomad” v angličtině znamená “poustevník” a digitální, to asi všichni známe. Takže je to vlastně takový digitální poustevník, který putuje z místa na místo a zároveň pracuje.

Digitální nomádství má hromadu benefitů. Podle mě je to jeden z nejlepších životních stylů. Nic vás nenutí trajdat po světě, ale pokud chcete, máte tu možnost. Jaké jsou podle mě tedy ty největší benefity digitálního nomádství a proč o takový životní styl vůbec usilovat?

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články na zajímavý témata, točím youtube kanál a hlavně mám podcast Ven z krabice, kde probírám všechno možné – hlavně tedy to, jak se začít taky živit online! Zajímá vás o mě více? Přečíst více o mně →

 1. Stanete se místně nezávislými
 2. Vyberete si, kdy chcete pracovat
 3. Vyberete si, odkud budete pracovat
 4. Podíváte se na zajímavá místa
 5. Máte možnost poznat kulturu do hloubky
 6. Můžete zůstat delší dobu na místě, kde se vám líbí
 7. Můžete odjíždět na chladné zimy do teplých krajin a na léto se vracet do česka
 8. Poznáte spoustu zajímavých lidí
 9. Otevřou se vám obzory
 10. Vyzkoušíte spoustu životních stylů
 11. Váš život se stane mnohem více dobrodružným
 12. Stanete se pánem svého času
 13. Otevřou se vám dveře do nových pracovně/businessových oblastí
 14. Nemusíte nikam dojíždět
 15. Digitální nomádství je méně stresující
 16. Nemusíte dodržovat dress code
 17. Je to tak trochu výstup z komfortu
 18. Budujete své lepší já
 19. Můžete si dopřát luxus levnějších zemí
 20. Máte více času na sebe

1. Stanete se místně nezávislými

Když se stanete digitálním nomádem, první věc, kterou můžete okamžitě udělat je sbalit kufry a vyrazit do světa. To je asi jeden z největších benefitů digitálního nomádství – místní nezávislost. Nemusíte chodit do zaprděné kanceláře, kde se lepí zaměstnanec na zaměstnance a podobně. Místo toho můžete pracovat odkudkoliv – z kavárny, z domu, nebo ze zahraničí.

2. Vyberete si, kdy chcete pracovat

Dalším skvělým benefitem je to, že si vyberete, kdy chcete pracovat. To znamená – nemusíte být v praci přesně v 8 a odcházet až ve 4 odpoledne. Samozřejmě to záleží i na tom, čím konkrétně se budete živit, ale dejme tomu, že budete dělat to nejčastější – freelancing. Budete mít třeba několik svých klientů a určitou práci, kterou musíte dokončit v rámci deadline, ale nikdo vás nebude kárat za to, že jste tu práci udělali ve 4 odpoledne v úterý, namísto v 8 ráno v sobotu. Jednoduše si více zkorigujete kdy pracujete a kdy si dáváte pauzu.

3. Vyberete si, odkud budete pracovat

To souvisí s místní nezávislostí. Nejen, že můžete pracovat ze zahraničí, ale můžete si i vybrat odkud konkrétně. Máte rádi coworkingy a sdílené kanceláře? Po celém světě je jich tolik krásných. Preferujete kavárny? Jděte do toho! Rádi pracujete z pohodlí domova? Máte tu možnost. A jestli to rádi kombinujete a každý den pracujete odjinud, tak mám dobrou zprávu, to je také velmi jednoduše možné. Zkrátka si určíte, které prostředí se vám na práci líbí nejvíc.

4. Podíváte se na zajímavá místa

Benefit cestování a digitálního nomádství je jednoznačně poznávání nových úžasných míst. To se prostě nedá dostatečně vyzdvihnout! Mít možnost cestovat, podávat se na zajímavá místa, ať už v rámci česka, evropy, nebo třeba asie, je prostě krásný. Jen si to představte. Ráno se vzbudíte na Bali, vyjdete na krásnou zahrádku plnou tropických květin, projedete se na skútru do oblíbené kavárny, dáte si snídani, chvilku popracujete a večer se jdete podívat na západ slunce s přáteli na pláž. To je realita digitálního nomádství.

5. Máte možnost poznat kulturu do hloubky

Při klasickém cestování, kdy se podíváte na každé místo na týden / dva, nemáte moc možnost poznat kulturu do hloubky. Při digitálním nomádstvím naopak ano. Můžete se na půl roku odstěhovat do Thajska, seznámit se tam s lokálními lidmi a poznat jejich mentalitu a kulturu opravdu do hloubky. 

6. Můžete zůstat delší dobu na místě, kde se vám líbí

Máte nějaké místo, kde byste opravdu chtěli vyzkoušet žít? Třeba Asie, Amerika, nebo Austrálie? Pak vám povím, že s digitálním domádstvím tuto možnost máte. Právě díky tomu, že k práci nepotřebujete více než notebook a wifi, je možné odscestovat kamkoliv a žít tam jak dlouho se vám zlíbí. 

7. Můžete odjíždět na chladné zimy do teplých krajin a na léto se vracet do česka

Co se mě strašně líbí je to, že při práci z notebooku máte možnost odjíždět ze zamračeného česka na zimu pryč a naopak na krásné léto se vracet. Protože upřímně, já mám česko moc ráda, je tam krásná příroda, lesy i města. Ale v zimě, když všechno usne, všude je zima a tma, tak se v podstatě jen zase těším na léto. A právě toho jde využít. Když jste digitální nomád, můžete odjet třeba od října do dubna pryč a na léto se zase vrátit.

8. Poznáte spoustu zajímavých lidí

Po celém světě žije tolik zajímavých lidí, existuje tolik kultur, které stojí za to poznat a taky tady běhá spousta dalších digitálních nomádů, což jsou často právě strašně zajímavé a přátelské osůbky. Navíc jich s tímto narůstajícím trendem bude jen přibývat. Když se taky stanete jedním z digitálních nomádů, tak se vám otevře možnost poznat spousty a spousty lidí po celém světě.

9. Otevřou se vám obzory

Díky tomu, že se vrhnete do víru cestování a práce online se vám můžou solidně rozšířit obzory – a to jak z hlediska osobně rozvojářského – můžete se hodně přiučit o sobě samém, tak i třeba z hlediska pracovního, nebo i rekreačního. Třeba vyzkoušíte novou aktivitu a začne vás bavit – může jít třeba o surfování. Jednoduše, když začnete cestovat a poznávat víc, než jen okolí vašeho města, otevře se vám spousta nových dveří.

10. Vyzkoušíte spoustu životních stylů

V jakém jiném případě, byste mohli zkusit žít půl roku v severních chladných zemích a další půlrok v tropech na rovníku? Při práci online, z notebooku máte možnost vyzkoušet si všechny životní styly, které vás napadnou. Pokud vás baví ruch velkoměsta, můžete nějaké vyzkoušet. Naopak pokud vás baví příroda a lesy, můžete se do nich odstěhovat. To samé platí o čemkoliv dalším.

11. Váš život se stane mnohem více dobrodružným

Co se pojí s cestováním a objevováním nových míst je i dobrodrůžo. To znamená prozkoumávání tropických džunglí, cestování po afrických pouštích, nebo třeba život na lodi. To vše a mnoho dalšího si digitální nomád může vyzkoušet. 

12. Stanete se pánem svého času

Jak jsem již psala někde nahoře, digitální nomádi si mnohem častějí volí, kdy pracují a kdy si dají pauzu. To znamená, že se z vás stane mnohem větší pán vašeho času. Nikdo vám nebude stát za zadkem a diktovat v kolik jste měli být kde a že jdete pozdě. Vše tohle si volíte vy sami.

13. Otevřou se vám dveře do nových pracovně/businessových oblastí

Díky tomu, že budete poznávat nová místa, potkávat nové lidi a i jiné digitální nomády, tak pravděpodobně poznáte mnoho nových pracovních oblastí. Třeba vás nějaká zajímavá osůbka, kterou potkáte, inspiruje a budete chtít začít dělat to samé. Třeba budete zaměstnaný jako grafik a potkáte někoho, kdo vlastní agenturu a uvědomíte si, že vlastně můžete udělat to samé!

14. Nemusíte nikam dojíždět

To je samozřejmě jasné, ale takové ty klasické nepříjemnosti, jako ranní vstávání či dojíždění do práce, nebo naopak odpolední čekání na autobus, nebo dlouhé řízení auta z místa na místo jsou rázem fuč. Když se vám nechce, můžete pracovat z domu, nebo vyjít do kavárny před dům. 

15. Digitální nomádství je méně stresující

Obecně musím říct, že život jako digitální nomád přináší mnohem méně stresu, než klasický pracovní život. A to díky všem těmhle benefitům, které tady vyjmenovávám. Možná to zní až moc pohádkově, ale za sebe musím říct, že se opravdu stresuju mnohonásobně míň, než kdy předtím. Díky tomu, že si vyberete, odkud pracujete, kdy pracujete a co děláte po práci a nejste v podstatě svázaní ničím, tak se ten stres odbourává o dost snadněji.

16. Nemusíte dodržovat dress code

Samozřejmě, že když nemusíte fyzicky nikam docházet, tak ani nemusíte řešit, co máte na sobě. Žádné kravaty, košile, saka. Klidně mějte tílko a kraťasy, nebo kšiltovku.

17. Je to tak trochu výstup z komfortu

Samozřejmě že ten samotný akt, kdy se vydáte na cestu digitálního nomádství, je veliký výstup z komfortu. A další výstupy vás jen čekají. A to je dobře. Výstupy z komfortní zóny z vás dělají lepšího člověka. A díky tomu, že tato cesta je vlastně jeden veliký výstup z komfortu, tak je taky velmi přínosná.

18. Budujete své lepší já

Cestování je obecně tak nějak osobní rozvoj. Poznávání nových míst vám přináší větší pochopení pro svět, učí vás novým zvykům a mnoho dalšího. Díky všem těmto aspektům máte možnost budovat své lepší já. Nehledě na to, že když máte více času, máte taky větší možnost se o sebe starat, měnit svůj jídelníček, více sportovat a podobně.

19. Můžete si dopřát luxus levnějších zemí

Spousta zemí je levnějších než česko. Můžete si tak do nějaké zajet a dopřát si tam větší luxus než u nás! Například právě Bali je plné masérských salónů, kde vás masáž vyjde na něco kolem 100 Kč. A luxusní hotely jsou tu taky mnohem levnější než v česku. A jak říkám, takových míst je mnoho.

20. Máte více času na sebe

Jak jsem zmínila v předchozím bodě, díky digitálnímu nomádství máte i mnohem více času, což znamená i více času na sebe. Můžete se o sebe začít více starat, dávat si pozor na své zdraví, na to, co jíte, jak moc se hýbete, jak se staráte o svou pleť, psychiku a mnoho dalšího. A to je veliký benefit.

Kam dál?