Search
Close this search box.
obloha 2 (3)
obloha 2 (3)

Cestování na Bali aktuálně 2022 (COVID) – kdy Bali otevře hranice

Covid, to je jedna velká facka pro celý svět. Hodně na něj doplácí právě hlavně cestování. Na začátku roku 2020, těsně před tím než v ČR vypukl Covid, jsme si plánovali, jak v létě 2020 odletíme právě na Bali. No, nakonec se nám to podařilo, ale až téměř o rok později. Jak se nám to povedlo, co vše je k cestě na Bali třeba a jak to je aktuálně píšu níže!

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

Aktuálně k 16.2. 2022:

Bali má momentálně (nově) otevřené hranice. To znamená, že můžete přiletět přímo na Bali a nemusíte do Jakarty.

Karanténa je stále povinná, ale byla momentálně snížena pouze na 3 dny. Karanténu podstoupíte na Bali.

Pokud máte let do Jakarty, budete muset strávit karanténu tam, čili je vhodné zařídit si přímý let na Bali. Jakmile vystoupíte z letadla v Jakartě, nepustí vás do dalšího letu bez podstoupení karantény.

Turistická víza se stále nevydávají, proto je nutné do indonésie přiletět skrze Business víza (B211 víza).

To znamená, že se momentálně můžete dostat na Bali, pokud si zařídíte Business víza. Kromě toho je potřeba mít očkování proti Covidu. Pro samotný let je potom potřeba mít PCR testy a poté podstoupit karanténu.

Ano, na Bali se nyní dostanete, pokud jste jedno z následujících:

  • držitel Business víz (ty jdou jednoduše zařídit)
  • držitel Kitas
  • místní

Kdy Bali otevře hranice

V tento moment má Bali otevřené hranice. Nejsou však zatím žádné oficiální informace o datumu otevření pro klasické turistické víza, čili je nutné mít B211 víza.

Bali se ”zavřelo” v roce 2020 při začátku Covidu. To znamená, že se přestaly vydávat turistická víza a zakázaly se mezinárodní lety na letiště Bali. Jediný způsob, jak se sem tedy dostat bylo letem přes Jakartu. Momentálně jsou již hranice Bali otevřeny a tak není nutné létat nejdříve do Jakarty.

Kdy však Bali otevře znovu pro turistická víza se ještě neví. Před létem 2021 byly nějaké zprávy o tom, že již brzy, ale na začátku července 2021 se stal přesný opak – začal lockdown.

S lockdownem se i zakázal vstup nových cizinců do země. Jediný, kdo směl vstoupit Indonésie byl místní, nebo držitel KITAS. Lockdown však již skončil – 17.9. 2021 a od tohoto dne se do Indonésie zase dostanou i držitelé Business víz.

Nově nyní v únoru 2022 Bali i oficiálně otevřelo hranice a už sem tedy i normálně létají letadla.

Co jsme potřebovali pro vstup do Indonésie při COVIDu (duben 2021)

Přicestovat na Bali při Covidu není jednoduché, ani levné, ale je to možné. Je k tomu však potřeba několik speciálních zařizování.

  1. Víza (předem)
  2. Letenka
  3. PCR testy a očkování
  4. Karanténa v Jakartě

1. Víza předem

První věc, bez které vás do Indonésie momentálně nepustí jsou víza. Za normálních okolností (před Covidem) jste si mohli zařídit onshore turistická víza až po příletu, které byly první měsíc zdarma a následně každý další měsíc za cca 1000 Kč. To teď ale bohužel není možné. 

Pro přílet je nutné mít buďto takzvaná business víza (neboli B211 víza), nebo KITAS. Držitelé Kitas jsou v podstatě takoví “poloobčané Indonésie”, protože se na ně vztahují veškerá nařízení, které se vztahují i na místní. Tudíž, pokud si tady nechcete založit business, hodí se spíše právě ty B211. My je ostatně máme taky

Business víza jsou trochu jiná, než turistická víza. Největší rozdíl je asi ten, že jsou prostě dražší.

B211 jsou v základu na 2 měsíce a po těchto 2 měsících si je můžete 4x po měsíci prodloužit – ve výsledku jsou tedy na 6 měsíců. Poté musíte opustit Indonésii, nebo si zařídit B211 znovu. 

A kolik stojí? Záleží na tom, u jaké agentury si je děláte, ale cena se pohybuje od cca 8 do 15 tisíc, plus každé prodloužení stojí okolo 1000 Kč. Cena za půlrok na Bali se tak může vyšplhat na 10 – 20 tisíc.

Víza, které máme my, jsou od agentury Bali Legals, která je teda poněkud dražší, ale byly na ni skvělý recenze, a my jsme nechtěli riskovat, protože jsme s těmito vízy neměli žádný zkušenosti. Zpětně ale musím říct, že bych klidně koupila i nějaký levnější. Nás tedy stály zhruba 14 tisíc na začátku a každý prodloužení právě cca 1000. Celkem tedy zhruba 18000 za půlrok.

Víza se už nově dají zařídit komplet online. To znamená, že stačí napsat agentuře, domluvit se, zaplatit a během několika dní / týdnu / dvou vám víza přijdou emailem. Je dobré si je potom vytisknout, při letu je chcou často vidět.

Ne, víza nezačínají platit od té doby kdy vám dorazí email. Poté, co vám přijdou víza emailem máte 3 měsíce na to dostat se do Indonésie. Víza začnou poté platit při vstupu do Indo, takže od příletu do Indonésie máte před sebou celých 6 měsíců víz.

2. Letenka

Letenka je klasika Covid neCovid. Ale chtěla jsem ji sem napsat i tak, protože je samozřejmě pro vstup do Indo nezbytná. Letenka se dá koupit zcela normálně, my ji kupovali přes Kiwi. Je třeba si ji však koupit pouze do Jakarty, protože přímé lety na Bali teď nejsou. Co teď létá za společnosti – často je to Qatar Airlines, Emirates, Turkish Airlines a mnoho dalších. Letů rozhodně létá méně, než za normálních okolností, ale i přes to jich je každý den alespoň několik (většinou).

Co je vhodné říct – není moc dobré kupovat si letenku na měsíce dopředu – situace se totiž mění pomalu každý den a může se stát, že si koupíte letenku dopředu, no a v termín vašeho letu se najednou do Indonésie nepůjde dostat.

Takže letenku koupit nejlépe doslova den předem.

A ještě informace – žádná společnost momentálně nelétá do Denpasaru na Bali. International Airport na Bali je komplet zavřený, otevřený je jen terminál pro vnitrostátní lety. Takže veškeré lety jsou vždy přes Jakartu – kde je i povinná karanténa. Letenku je tedy třeba koupit nejprve do Jakarty a až po karanténě koupit novou do Denpasaru.

No a cena letenky se samozřejmě odvíjí od společnosti se kterou letíte, nejčastěji stojí jednosměrná letenka okolo 12, 13 až 16 tisíci. Ale může to být i méně, či více.

3. PCR testy a očkování

Když jsme letěli my, byly to pouze PCR testy, nově je to i očkování proti Covidu. Bez toho sem teď nikoho nepustí.

Co je tedy potřeba – před odletem si budete muset udělat PCR test. Když jsme letěli my, nesměl být starší než 72 hodin.

Druhý PCR test budete dělat v Jakartě na hotelu na začátku karantény, no a třetí ještě potom na konci.

Do toho všeho musíte mít prokázáno očkování na COVID.

Pokud jsou všechny 3 PCR testy negativní a jste naočkovaní, můžete po karanténě přeletět na Bali.

Testy si hradíte samozřejmě na vlastní náklady.

4. Karanténa v Jakartě

Největší “otrava”, je řekla bych karanténa v Jakartě. Když jsme v dubnu letěli my, byla karanténa ještě 5 dní. Momentálně je už ale 8 dní. 

Co je na tom tak “hrozné” je to, že si nemůžete vybrat hotel, který chcete. Musíte si vybrat jeden z vládně schválených hotelů, které jsou všechny hodně drahé a samozřejmě si je platíte celé sami.

Do toho nesmíte po celou dobu opouštět hotelový pokoj.

Upřímně je dost těžký se v těch hotelech vyznat a je těžký si ten hotel vybrat. Pokud jste ale ochotní do toho investovat energii, určitě doporučuju vybrat si hotel předem, napsat jim a domluvit si tam karanténu ve vašem termínu. Seznam povolených hotelů nám zaslala agentura se kterou máme víza, takže předpokládám že si můžete říct u té své.

My jsme byli v hotelu jménem FM7 Resort, který je hned u letiště. Podle fotek a recenzí se nám líbil nejvíc. Napsali jsme jim předem a na letišti nás potom čekal někdo z hotelu, kdo nás vyzvedl a zavezl do hotelu. Tam jsme poté skutečně strávili 5 dní na pokoji, nesměli jsme vycházet, pouze jsme si mohli zajít do hotelového obchůdku koupit vodu, nebo nějaký sušenky a podobně.

Jídlo si do hotelů nesmíte objednávat externě, musíte si kupovat jídla z hotelových restaurací.

No a pokud si hotel nevyberete dopředu, tak si ho budete muset namátku vybrat přímo na letišti. Oni vás totiž z letiště bez hotelového průvodce opravdu nepustí.

Ptala jsem se tady už spousty lidí na jejich karantény v Jakartě a každý to měl trochu jiné. Jedni kamarádi dokonce byli v hotelu, ze kterého je normálně pouštěli ven. Tento hotel už ovšem není ani na seznamu povolených hotelů, takže to bohužel.

Hned z několika důvodů.

Za prvé se může stát, že si vyberete špatný hotel, který třeba nebude čistý, budou v něm švábi (v Indo běžná věc), nebude tam čisto, nebude se vám tam líbit, nebude tam dobrý jídlo, nebude tam wifi, nebo prostě cokoliv, co je pro vás důležitý a podobně. V takovém hotelu se pak člověku nechce trávit 8 dní.

No a na co bych si já dala největší pozor jsou recenze lidí, kteří tam strávili karanténu. Některý hotely jsou totiž sice dobrý, ale některý mohou dělat docela sviňárny. Například kamarádce se stalo následující: V ČR měla PCR test negativní, na začátku karantény byl taky negativní, no a na konci karantény – po 5 dnech, pozitivní.. Ironie je, že na pokoji byla s přítelem, který pozitivní údajně nebyl. A přitom na sobě necítila žádné příznaky Covidu. V moment kdy ji měli pustit na Bali ji tedy místo toho odvedli do nějakého jiného hotelu, kde ji zavřeli na dalších x dní společně s dalšími údajně pozitivními a který si samozřejmě platila sama. A po pár dnech jim udělali další PCR test, který byl najednou zase záhadně negativní. Takže to spíš než na Covid vypadalo na to, že takhle namátku vždy pár lidí sbalí, aby z nich tak trochu vytahali peníze. Jinak jsme si to vysvětlit moc nedokázali.

Další známé se zase snažili udržet na hotelu o den déle tak, že jim tvrdili, že výsledky PCR ještě nemají a že budou asi spíš až zítra, takže si vlastně museli zaplatit noc navíc.

Ale prostě člověk nikdy neví na jaký hotel narazí. Proto je za mě dobrý číst si recenze a jít tam, kde si lidi nestěžujou.

Kolik nás stála cesta do Indonésie v době Covidu?

Se vším všudy nás vyšla asi na 40 000 na jednoho. Zde je kopletní seznam toho, co vše jsme museli kupovat. Ceny jsou pouze orientační, protože už si je přesně nepamatuju.

  • Víza – 14 000 Kč
  • Letenka do Jakarty – 16 000 Kč
  • PCR testy (3x) – 4 500 Kč
  • Karanténa – 5 000 Kč
  • Letenka do Denpasaru – 3 000 Kč

To jsou povinné výdaje na začátek. Platili jsme ještě něco málo navíc za různé dobrovolné zařízování jako druhý pas, mezinárodní řidičák a cestovní pojištění. Plus ještě 4x prodloužení víz. Nepovinné výdaje byly tedy následující:

  • Pojištění – 1000 Kč
  • Druhý pas – 600 Kč
  • Mezinárodní řidičák – 50 Kč?
  • Proloužení víz – 4 000 Kč

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?