Search
Close this search box.
obloha 2 (11)
obloha 2 (11)

Jak to chodí na letišti – letím poprvé letadlem [PRŮVODCE]

Jak zvládnout první let letadlem? Na co se připravit? Jak to chodí na letišti? Jak se v tom všem vyznat? Jak probíhají kontroly?

Létání letadlem může být pro někoho naprosté potěšení (jako třeba pro mě) a pro jiného noční můrou – obzvláště, pokud jste nikdy v životě neletěli. Když odhlédneme od strachu, že letadlo spadne (což se opravdu nestává, takže to se nebojte), tak může být obavou i samotný proces na letišti. A pro někoho, kdo to nikdy nedělal, se tento proces může zdát složitý.

Pokud jste tedy nikdy neletěli letadlem, nebo pokud jste třeba letěli už dávno, pak je tento článek přesně pro vás. Vše vám totiž komplet vysvětlím a to dokonce krok po kroku. Pokud se vám nechce číst, můžete si pustit i video, ve kterém je vše komplet vysvětlené a dokonce tam uvidíte i záběry přímo zletiště, takže si budete moct udělat představu, jak to tedy na letišti vypadá.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

1. Kdy se dostavit na letiště

Na letiště se vždy dostavujte alespoň 2 – 3 hodiny předem, protože si vás může vybrat namátková kontrola, nebo můžou být opravdu velké fronty a můžete tak ztratit klidně několik hodin, díky čemuž vám ve výsledku může uletět letadlo.

2. Terminál

Terminály jsou budovy letiště. Často můžou být i relativně daleko od sebe, proto je nutné vědět, ze kterého terminálu letíte a například to říct předem taxikáři, aby vás zavezl přímo ke vstupu do vašeho terminálu. Terminál máte většinou napsaný na letence. 

V Praze jsou pro veřejnost 2 terminály, přičemž většinou se z terminálu 1 létá mimo EU a z terminálu 2 v rámci EU.

3. Jak to vypadá na letišti

Letiště (budova letiště, terminál), jsou vždy v podstatě rozdělené na dvě části – část, která je přístupná libovolné veřejnosti a část, kde se dostanou pouze lidi s letenkou. Vy musíte v rámci různých kontrol projít do té druhé části letiště, kde se nachází gaty, což jsou brány, ze kterých už přímo nastupujete do letadla.

4. Check in a odbavení zavazadel

Tohle je první věc, která vás na letišti čeká. Na letišti je vždy spousta přepážek, většinou očíslovaných. Jakmile přijdete na letiště, podívejte se na tabuli s odlety. Na té si najděte svůj let (podle času, čísla letu a společnosti) a podívejte se, zda je u něj napsané “check-in” a číslo vaší přepážky. Pokud ne, tak musíte počkat, až tam číslo naskočí. Jakmile tam tyto informace naskočí, můžete jít na danou přepážku odbavit zavazadlo a udělat check-in = získat boarding pass. Většinou to bývá 2 – 3 hodiny před odletem.

Přijdete k přepážce (někdy musíte vystát frontu), kde odevzdáte své pasy a dostanete takzvaný boarding pass, což je lístek, díky kterému vás pustí do letadla (neztratit!). 

Krom toho na této přepážce odevzdáváte odbavené zavazadlo, pokud nějaké máte. Tohle zavazadlo pak letí zvlášť do vaší cílové destinace a s sebou na palubu letadla si berete pouze zavazadlo příruční (osobní). Odbavené zavazadlo si vyzvednete v cílové destinaci.

Na téhle přepážce vám také kontrolují hmotnost zavazadel, kterou když překročíte, musíte buďto doplácet, nebo si zavazadla přeskládat tak, abyste hmotnost splňovali. Je to ale otrava, proto se snažte vždy vejít do zakoupených kil. 

Pokud letíte mimo EU, nebo někam, kde jsou potřeba víza, pak je po vás často chcou vidět už i zde při check inu, proto je dobré mít to nachystané.

Co se tedy děje při check-inu?

 • Dostanete boarding pass (palubní lístek, důležitý papírek, bez kterého vás nepustí do letadla)
 • Odbavíte zavazadlo (to zavazadlo, které s vámi neletí v kabině letadla)

5. Security check – letištní kontrola

Poté, co získáte boarding pass a odbavíte případná zavazadla, přesunete se k letištní kontrole. Musíte projít většinou nějakým turniketem, který se vám otevře pomocí načtení kódu na boarding passu.

To “nejhorší” ale přichází teď a to je kontrola vás a vašich příručních zavazadel. Tady už se neváží hmotnost, ale kontroluje se, co s sebou vezete.

Většinou hned za turnikety najdete takové pásy, vypadá to možná trochu jako pásy v supermarketu a u nich spoustu zaměstnanců letiště. Na tyhle pásy musíte vyložit veškeré své zavazadla, i třeba malé kabelky, mobily, klíče a podobně. Nesmíte mít na sobě plandavé mikiny a oblečení, pokud máte, musíte si ho také sundat – aby kontrola viděla, že něco nepřevážíte.

To ale není vše. Ze zavazadel musíte vytáhnout veškerou elektroniku tak, aby byla vidět. To znamená notebooky, mobily, power banky, digitální hodinky a cokoliv dalšího.

Do gatové části letiště si také nesmíte brát žádnou externí vodu. Proto musíte před touhle kontrolou vypít, nebo vylít, případně vyhodit všechny lahve s vodou, které máte. Veškeré tekutiny, které si s sebou chcete do letadla vzít mohou mít maximálně 100 ml ( v jedné lahvičce) a součet těchto lahviček může být maximálně 1 litr. Krom toho musí být všechny uzavřeny dohromady v průhledném sáčku – takový set se dá ale koupit například za pár korun v drogerii.

Veškeré tekutiny v průhledném obalu musíte taky vytáhnout ze zavazadla a položit viditelně na pás.

Všechny vaše zavazadla, elektronika, tekutiny a další projdou velkým skenerem a vy projdete kontrolní skenovací bránou. Pokud je vše v pořádku, můžete si na druhé straně pásu své věci sesbírat a tím je kontrola vyřešená. Můžete pokračovat v letišti dál.

Co vše tedy položit na pás při security checku?

 • Elektroniku (vyndat z batohu zvlášť)
 • Tekutiny (musí být v průhledném obalu, maximálně 100 ml lahvičkách a jejich součet nesmí přesáhnout 1 litr)
 • Batohy, zavazadla, malé kabelky
 • Klíče, hodinky, mobily, atd.
 • Plandavé, volné oblečení, mikiny či bundy

6. Boarding a GATY

Jakmile máte za sebou letištní kontrolu, ocitnete se ve druhé části letiště – u gatů. Gate (“brána”) je název pro místo, ze kterého už přímo vstupujete do letadla. Na každém letišti je většinou více gatů, u velkých letišť jich bývají desítky. Někdy můžou být i dost daleko od sebe, proto je fajn už se při vstupu do letiště trochu rozhlídnout, kterým směrem jsou které gaty.

V této části letiště se většinou nachází duty free zóna, kde si můžete zakoupit věci bez daní (ale abych řekla pravdu, přijde mi, že to vůbec není levnější, než normálně).

Krom toho zde najdete spousty obchůdků, kaváren a restaurací. Zde často strávíte například 2 hodiny čekáním na let, takže se tady můžete někde posadit a třeba najíst, případně si koupit vodu do letadla a podobně.

Při vstupu do této části letiště najděte zase tabuli s odlety a najděte si váš let. Sledujte, kdy se tam objeví číslo vašeho gatu. Může tam být už když přijdete, ale může se tam objevit i 30 minut před odletem.

Poté, co se na tabuli číslo gatu objeví, je dobré k danému gatu jít. Z tohoto gatu totiž potom poletí vaše letadlo a zde se budete naloďovat.

U gatu většinou už stojí zaměstnanci letiště a čekají na jeho otevření. Než se gate otevře, sledujte tabuli, nebo poslouchejte posádku a sledujte vstup do gatu. Jakmile se gate otevře, na tabuli se objeví “boarding” – což znamená, že můžete vejít do letadla. Stejně tak většinou zaměstanci u gatu boarding zahlásí. V ten moment si můžete stoupnout do řady (která se tam většinou vytvoří) a už vás čeká pouze nalodění na letadlo. Jakmile se dostanete na řadu, ukážete zaměstnancům boarding pass a cestovní pas. Ti vás poté pustí dál na palubu.

Co je to boarding a gate

 • Gaty jsou “brány”, kterými přímo vstupujete do letiště
 • Na každém letišti je mnoho gatů (desítky), gaty bývají očíslované
 • Vaše letadlo poletí z jednoho konkrétního gatu, jehož číslo se před odletem objeví na tabuli odletů
 • Boarding je pokyn pro nastoupení na letadlo. Jakmile se tento pokyn objeví na tabuli odletů, je na čase na letadlo nastoupit

7. Nastoupení na letadlo

Do letadla můžete nastupovat dvěma způsoby. 

První je, že projdete takovým proskleným tunelem, který je přímo napojený na dveře od letadla a vůbec tak nemusíte fyzicky trajdat po letišti. To je nejjednodušší.

Druhý je, že vyjdete ven na letiště a většinou vás nabere autobus, který vás zaveze před letadlo, kde pak vyjdete schody do letadla.

Poté už jste v letadle a jen si najdete své místo, které najdete na boarding passu.

8. Po dobu letu

V tenhle moment máte hotovo, úspěšně jste nastoupili na letadlo a můžete se pohodlně usadit a užívat si přílet a odlet.

Podle toho, jak dlouhý máte let, vám bude nabídnuto si něco zakoupit. Ve většině letadel si můžete koupit alespoň vodu. V některých ale tato možnost není, proto si nezapomeňte vodu do letadla koupit předem.

U sedaček jsou vždy bezpečnostní pásy, které musíte mít zaplé při odletu a příletu, stejně tak při turbulencích. To vám ale vše zahlásí posádka či kapitán.

9. Přílet

Při příletu do vaší cílové destinace vystoupíte z letadla. Může vás zase čekat chůze po letišti, nebo prosklený tunel přímo z letadla do budovy. Jakmile vystoupíte, tak už to není nic složitého. Pokud letíte v rámci evropské unie, pak můžete z letiště pouze odejít.

Pokud nemáte žádné odbavené zavazadlo, jednoduše následujete šipky ukazující na exit a vyjdete z letiště ven.

Pokud máte odbavené zavazadlo, pak si ho nejdříve vyzvednětě: následujte šipky, které říkají “baggage claim”, což znamená “vyzvednutí zavazadel”. Dojdete k takovým dlouhým pásům, které jezdí neustále dokola, na které se vyklepnou všechny zavazadla a vy si z pásu pak jen vezmete to své.

Když jste na malém letišti, je tam takových pásů většinou jen pár, proto není těžké váš kufr najít. Pokud jste na velkém a komplikovaném letišti, bývá tam pásů hodně a je někdy třeba dívat se na tabule u pásů, které označují, odkud zavazadla přiletěly.

Poté, co si zavazadla vyzvednete už stačí jen z letiště odejít.

Pokud letíte mimo EU, čeká vás ještě před odchodem z letiště průchod imigračním, kde vám zkontrolují pas a případně víza. V každé zemi se ten proces trošku liší, ale vždy vás navedou například šipky, směrnice, nebo dav lidí. 

Shrnutí

Proces létání, nastupování na letadla a podobně není vlastně nic těžkého. Jen je třeba lehce vědět co a jak.

 • Na letiště se dostavte 2 – 3 hodiny před odletem
 • Zjistěte, ze kterého terminálu vám to letí
 • Vstupte do letiště a najděte tabuli s odlety
 • Jakmile se na tabuli objeví “check-in”, běžte k přepážce, jejíž číslo je na tabuli u vašeho letu
 • Na přepážce dostanete boarding pass a případně odbavíte zavazadlo
 • Poté projděte turnikety do druhé části letiště
 • Projděte security checkem, při kterém musíte vyndat ze zavazadel elektroniku, tekutiny a projít skenery
 • Následně už se můžete volně pohybovat ve druhé části letiště
 • Najděte zkovu tabuli s odlety a pozorujte, kdy se tam objeví číslo vašeho gatu (což je místo, ze kterého vstupujete do letadla)
 • Jakmile se na tabuli číslo objeví, přesuňte se ke gatu
 • Jakmile se zahlásí boarding, nastupte na letadlo
 • Poté vás čeká pouze vzlet, přílet a odchod z letiště
 • Pokud máte odbavené zavazadlo, následujte šipky “baggage claim” a vyzvedněte si zavazadlo
 • Pokud letíte mimo EU, čeká vás ještě kontrola na imigračním

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?