Search
Close this search box.
IMG_3504 (1) (1)
IMG_3504 (1) (1)

Japonsko: počasí + kdy ho navštívit?

Shrnutí: V Japonsku se mi hoodně líbílo – měla jsem ho na bucket listu už dlouho a musím říct, že v mnoha ohledech předčilo moje očekávání. O tom ale v jiném článku. Jedna důležitá věc, která hrála roli na tom, jak jsem si tuhle zemi užila bylo počasí. 

Jak možná víte, v Japonsku se střídají 4 roční období, takže ano, záleží na tom, kdy se sem rozhodnete přijet – v létě vám bude vedro, v zimě můžete lyžovat, na jaře můžete stihnout sakury a na podzim zase krásné javorové listy momiji. 

V dnešním článku jsem pro vás tak shrnula:

Příjemné čtení a přeju šťastnou ruku při výběru: každé období v Japonsku je unikátní zážitek.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

Kdy je nejlepší čas jet do Japonska?

Předtím než si zabookujete letenku byste asi měli vědět, kdy je nejlepší období pro návštěvu Japonska  – a taky proč.

Na začátek vám řeknu, že největší sezóna je jaro – to ale neznamená, že byste si měli hned booknout let právě na toto období. Každý měsíc v Japonsku je totiž jiný a přestože jaro nabízí nádherné sakury, podzim vám naopak ukáže dokonalé javorové podzimní listy, no a zima třeba skvělý lyžovačky, nebo nejslunečnější počasí.

Jaro (březen – duben)

Největší sezóna je v Japonsku rozhodně na jaře, konrétně jde o konec března až začátek dubna.

  • My jsme Japonsko poprvý navštívili právě na jaře, na období kvetoucích Sakur a bylo to opravdu bombastický. 
  • Musím vás ale varovat, že v toto období je Japonsko opravdu přeplněné turisty a když půjdete na ty nejprofláklejší místa, tak je to hlava na hlavě.
  • Což umí být opravdu otravný, často musíte čekat dlouhý fronty na jídlo v restauracích, nebo se tlačit mezi lidma a samozřejmě – všechno je nejdražší.

Každopádně jaro v Japonsku je opravdu nádherný a ty kvetoucí sakury za to rozhodně stojí.

Podzim (říjen – listopad)

Hned druhé nejoblíbenější a nejturističtější období je podzim (ideálně polovina října až polovina listopadu) – a to převážně proto, že na podzim se Japonská příroda zbarví nádhernými rudožlutými barvami a krajina se hemží Momiji (紅葉) – podzimními javorovými listy. 

Podzim v Japonsku umí být taky ve stylu hlava na hlavě, ovšem obecně o něco míň, než jaro. A hlavně je to úplně jiný zážitek a celá země působí tak nějak jinak – ostatně jako v každé roční období. 

Na podzim se je v Japonsku rozhodně na co těšit a proto bych vám podzim určitě doporučovala.

Zima

Upřímně, na zimu v Japonsku jsem slyšela samé dobré historky. Podle některých lidí je to dokonce nejlepší čas, kdy Japonsko navštívit – a to z mnoha důvodů. 

  • Prvním je třeba ten, že v zimě je v Japonsku nejméně turistů. A jak už asi víte, tak Japonsko se turisty opravdu hemží, čili zažít tuto zemi méně nacpanou je zážitek samo o sobě.
  • Dalším důvodem návštěvy v zimě může být třeba to, že v zimě je v Japonsku nejméně mraků – a tím pádem je v zimě i nejčistší obloha, slunečno a bonus: je největší pravděpodobnost, že uvidíte mt. Fudži – vyhlášenou horu, která se po zbytek roku velmi ráda schovává v mracích.
  • Navíc, v Japonsku je spousta míst a aktivit, které jsou prostě v zimě nejlepší – jako třeba zahřát se v onsenech: horkých pramenech, zalyžovat si (Japonsko nabízí jedny z nejlepších lyžovaček světa), nebo navštívit unikátní park sněžných opic. 

Samozřejmě, zima v Japonsku má jednu velkou nevýhodu a to je že, no, je tu zima. Člověk musí chodit v bundách, kabátech, nebo třeba zimních kimonech. Takže pokud jste teplomil, pak možná raději uvítáte jiné roční období. Pokud jste ale ochotní zimu překousnout, řekla bych že navštívit Japonsko v zimě je nezapomenutelnej zážitek.

Jaké je v Japonsku počasí

Jak asi víte, většina Japonska leží v mírném pásu, takže na Honšú, což je největší ostrov Japonska (kde leží třeba Tokyo, Osaka či Hirošima), je tak nějak stejně, jako třeba u nás v Česku – to znamená: střídají se tu čtyři roční období – stejně jako u nás a ve stejná období.

Je v Japonsku tepleji, než v Česku?

Ano, obecně lze říct, že je v Japonsku o kapánek tepleji, než v Česku. To znamená, že zimy jsou tu malinko mírnější a léta naopak teplejší = velice horká.

Je počasí v Japonsku stejné na severu jako na jihu?

Ne, není – počasí napříč Japonskem se celkem liší. Japonsko je totiž taková dlouhá nudle, která se táhne jak hodně na jih, tak i hodně i na sever.

Počasí Tokio (a většina Japonska)

  • Hlavním ostrovem uprostřed Japonska je Honšú. Honšú je největší ostrov, leží zde většina měst včetně Tokia, Ósaky, Hirošimy, Kyota, Nagano, a dalších, žije nejvíce lidí a právě tento ostrov má podobné podnebí, jako ČR.

Počasí Okinawa

  • Pokud však půjdeme úplně na jih, tak narazíme na Japonský nejjižnější ostrov – Okinawa, na kterém prakticky nikdy není zima.
  • Na Okinawě se taky tak trochu střídá roční období: léto je horké a vlhké s teplotami často dosahujícími 30 stupňů a více, podzim (říjen – prosinec) je mírnější, ale stále teplý, s teplotami kolem 20-25 stupňů. Zima (leden – únor) je mírná, s teplotami kolem 15-20 stupňů no a jaro (březen – květen) je už zase teplé a příjemné, s teplotami kolem 20-25 stupňů.

Počasí Hokkaidó

  • Naopak úplně na severu najdeme poněkud větší ostrov: Hokkaidó – největší ze severních Japonských ostrovů.
  • Hokkaidó je hodně blízko Honšú, dokonce se na něj dostanete z Tokia šinkanzenem (což se o Okinawě říct nedá). A proto je na Hokkaidó podnebí podobné jako na Honšú, jen o něco chladnější.
  • Léto na Hokkaidu je spíš svěží než teplé, s teplotami kolem 18-25 °C. Podzim už je chladnější, zima velmi chladná s velkým množstvím sněhu (ideální pro lyžování) – většinou je zde mezi minus 12°C – minus 4°C . A jaro je znovu celkem chladné, teploty stoupají až v pozdním dubnu nebo květnu.

To by byla nějaká základní geografie. Pojďme si teď říct, jaké je v Japonsku počasí měsíc po měsíci. 

Jaro v Japonsku (březen - květen)

Počasí Japonsko březen:

Konec března je podle mě nejlepší čas na to přijet do Japonska. Březen je totiž období pomalu začínajícícho jara, teploty na Honšú se pohybují kolem 10-15°C a ke konci měsíce už můžeme vidět první sakury (Japonské třešně).

Naše první návštěva Japonska začala právě posledními březnovými dny a musím říct, že jsme to vychytali opravdu parádně. V Tokiu bylo ještě celkem chladno, ovšem první sakury už byly vidět a když jsme se po pár dnech přesunuli do Kyota, tak kvetly sakury zrovna v plném proudu a bylo teplíčko tak akorát na triko, nebo na mikču. 

Počasí Japonsko duben: 

Duben v Japonsku jsem si neskutečně užila. Je to rozhodně jedno z nejlepších období k návštěvě, protože teploty stoupají až k příjemným 15-20°C a třešňové květy jsou v plném proudu. Celá země se probouzí a je to vidět: za mě byl duben v Japonsku nejkrásnější jaro, co jsem kdy zažila. Tohle období je oslavováno po celé zemi, koná se tu spousta festivalů, lidé si užívají pikniky pod třešněmi a ano, jak můžete správně hádat, přijíždí nejvíce turistů.

Počasí Japonsko květen: 

Květen je obecně teplý a slunečný s teplotami už o něco výš (kolem 20-25°C). Jak jsem říkala, Japonsko je podnebím podobné Česku – jen prostě celkově o kapánek teplejší. V květnu se koná řada festivalů a jiných kulturních událostí. Tento měsíc je také obdobím Zlatého týdne (Ōgon Shūkan 黄金週間) – jednoho z nejrušnějších prázdninových období v Japonsku.

Léto v Japonsku (červen - srpen)

Počasí Japonsko červen: 

V červnu začíná Japonské období dešťů (tsuyu 梅雨) a teploty se pohybují kolem 25-30°C. Obloha je touto dobou často zatažená, prší, ale na druhou strau už je celkem teplo, takže pokud chcete objevovat vnitřní aktivity, památek, muzea či obchody, pak japonsko v červnu také stojí za to.

Počasí Japonsko červenec: 

V červenci je v Japonsku léto. Značnou část července stále prší a konec července obvykle taky signalizuje právě konec období dešťů. Tento měsíc je taky časem pro mnoho letních festivalů a ohňostrojů, ale jak už jste asi pochopili, Japonci mají festivaly v podstatě celý rok. V červenci je v Japosnku teplo, teploty často přesahují i 30°C.

Počasí Japonsko srpen:

Srpen je nejteplejší měsíc, období vysokých teplot, vlhkosti a vedra. Po celém Japonsku se konají letní festivaly, včetně Obonu, tradičního buddhistického svátku předků. Na konci srpna už teploty začínají postupně klesat. Léto v Japonsku je opravdu horké a v Japonských domech často najdete klimatizace, což u nás zase tak zvykem není.

Podzim v Japonsku (září - listopad)

Počasí Japonsko září: 

Září je tak nějak přechodný měsíc mezi létem a začínajícím podzimem – aso tak, jako u nás. První polovina měsíce umí být stále velmi teplá, zatímco druhá polovina už začíná být chladnější a příjemnější. Tento měsíc je také vrcholem sezóny tajfunů.

Počasí Japonsko říjen: 

Jak už jsme si řekli dříve, říjen je jedním z nejlepších měsíců k návštěvě Japonska, protože touto dobou začíná nejkrásnější podzim. Momiji (紅葉)  = podzimní listí – začíná měnit barvu a teploty bývají příjemné – obvykle kolem 15-20°C. Říjen je taky skvělý čas na turistiku, venkovní aktivity, procházky, návštěvy chrámů a podobně.

Počasí Japonsko listopad: 

Listopad je také jedním z nejkrásnějších měsíců v Japonsku, protože stejně jako v říjnu, barvy podzimního listí okouzlují celou zemi a dosahují vrcholu. Pro nejkrásnější podzimní listy je ideální přijet mezi druhou polovinou října – začátkem listopadu. Teploty se pohybují kolem 10-15°C. V Listopadu už navíc začíná být velice příjemné navštěvovat Onseny (hot springs), protože teploty už nejsou tak horké a tak člověk ocení nějaké to zahřátí v horkých pramenech.

Zima v Japonsku (prosinec - únor)

Počasí Japonsko prosinec: 

Prosinec už je chladný měsíc ve kterém začíná zima. Teploty v Tokiu klesají na 5-10°C, na Hokkaidó i níž a mnoho míst je zdobených světly či dekoracemi pro vánoční a novoroční svátky. Japonci tedy nejsou moc křesťanští, proto vánoce neslaví stejným způsobem jako my (pro ně jsou to spíše svátky lásky, potkávání se s přáteli, chození na rande), ovšem vánoční ozdoby zde jedou ve velkém proudu. Na severu Hokkaidó začíná období sněhu, což přitahuje milovníky lyžovaček či jiných zimních sportů, na jižní Okinawě je stále celkem teplé jarno-letní póčo. 

Počasí Japonsko leden:

Leden je jeden z nejchladnějších měsíců v Japonsku a to hlavně na severu. V Tokiu se teploty pohybují kolem 5-10°C a je často oblačno nebo slunečno. Na Hokkaidu jsou teploty pod nulou, a je zde období silného sněhu, což je ideální pro zimní sporty jako třeba lyžování. Naopak na jihu, na Okinawě, jsou teploty mírné, kolem 15-20°C.

Počasí Japonsko únor: 

Únor je v podstatě dost podobný lednu, i když během února už teploty postupně pomalinku stoupají, což mírně signalizuje příchod jara. Únor je taky čas unikátního Sapporo Snow Festivalu na Hokkaidó, kde umělci vytváří obrovské sochy ze sněhu a ledu.

Závěrečné shrnutí

Jak jste asi z článku pochytili, není možný říct, které období v Japonsku je nejlepší. 

  • Když si vyberete jaro, čekají vás příjemné teploty, nádherné sakury a rozkvétající, probouzející se krajina. Taky vás ale čekají davy turistů na každém kroku a velké čekačky kamkoliv jdete.
  • Pokud zvolíte léto, pak vám bude teplo (ideální třeba na roadtrip) a můžete se těšit na spoustu festivalů. Připravte se však na to, že bývá opravdu vedro – a taky značnou část léta provází deštivá sezóna. 
  • Jestliže přiletíte na podzim, čekají vás úchvatné podzimní listy a překrásná rudá krajina. Teploty jsou příjemné, už né tak horké a začíná být ideální čas na onsen (horké prameny). Znovu se však připravte na davy lidí.
  • No a zima, ta je chladná, ale krásná. V zimě Japonsko není tak zaplněné turisty a také bývá nejčistší obloha = často slunečno. 

Krom toho také záleží na tom, zda pojedete na hlavní ostrov Honšú (kde se nachází Tokio, Ósaka, Hirošima, atd.), nebo zda chcete na severní chladnější Hokkaidó, či na jižní teplou Okinawu. 

Tak či tak si myslím, že si výlet užijete, protože Japonsko nabízí nádhery v každé období. Je to opravdu bizarní země plná krásné přírody a taky některých nejdivnějších věcí, které jsem v životě viděla.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?