Search
Close this search box.
Co vidět v Budapešti (1)
Co vidět v Budapešti (1)

28 tipů: co vidět a dělat v Budapešti

Shrnutí: Budapešť je nádherný město, které mi upřímně opravdu hodně připomíná Prahu. Nejen že rozložení města je velice podobné a stejně jako Prahu dělí Vltava, Budapešť dělí Dunaj, ale skutečně jsem v Budapešti měla několik momentů, kdy jsem si říkala „wow, tady to vypadá úplně přesně jako tam a tam v Praze“. Každopádně samozřejmě – je to jiné město a tak nabízí i jiné aktivity.

V dnešním článku jsem si pro vás tak připravila 28 tipů na různé místa, které v Budapešti vidět, či aktivity a zážitky, co můžete v Budapešti dělat.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

1) Budínský hrad

Budínský hrad je historický komplex nacházející se na západním (Budínském) břehu Dunaje. Tento komplex, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, hostí Národní galerii, Muzeum Budapešti a knihovnu Széchényi. Budínský hrad je také domovem několika skvělých restaurací a kaváren. Z hradu je navíc nádherný výhled na Budapešť, zejména na Parlament či na Dunaj.

Budínský hrad
Budínský hrad

2) Maďarský Parlament

Parlament je opravdu jedna z naprostých ikon celé Budapeště. se nachází na východním (Pešťském) břehu Dunaje a je jednou z nejvýznamnějších budov v celé zemi. Tato neo-gotická stavba je dokonce druhou největší parlamentní budovou na světě. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout některé z interiérů v rámci prohlídek, včetně například místa, ve kterém jsou uloženy maďarská korunovační klenoty.

Maďarský Parlament
Maďarský Parlament

3) Lázně Széchenyi (Széchenyi fürdő)

Jak možná víte, Budapešť je proslulá lázněmi. Je jich tu opravdu spousta. My jsme jich za těch pár týdnů zde navštívili několik, včetně proslulých Széchenyi. Lázně se nacházejí v parku Városliget na východ od centra města. Jsou to největší léčivé lázně v Evropě s 18 bazény, včetně tří velkých venkovních bazénů. Návštěvníci mohou relaxovat ve vodě bohaté na minerály, využít saunu nebo si dopřát masáž. 

Lázně Széchenyi
Lázně Széchenyi

4) Řetězový Most Széchenyi Lánchíd

Tento ikonický most najdete v podstatě hned před vchodem do Széchenyi lázní a mě osobně se moc líbí. Spojuje původní „Buda” a „Pešť” přes řeku Dunaj. Má i velký historický význam, protože vystavěn v roce 1849, byl prvním pevným mostem přes Dunaj v tomto městě. Kolem mostu jsou řady restaurací či kaváren, které kolikrát nabízí nádherný výhled třeba na Budínský hrad či na Maďarský parlament (obzvláště v noci, kdy jsou obě budovy krásně nasvětlené).

Řetězový Most Széchenyi
Řetězový Most Széchenyi

5) Bazilika svatého Štěpána (Szent István Bazilika)

Tato neoklasicistní katedrála, nacházející se v samém centru Pešti, je největším chrámem v Maďarsku a vejde se do ní až neuvěřitelných 8 500 lidí. Uvnitř je možné vidět spoustu uměleckých děl a dokonce je možné vystoupat i na kupoli baziliky, odkud je nádherný výhled na město. My jsme kolem ní chodili prakticky každý den, protože se nacházela kousíček od naší oblíbené brunchárny.

Bazilika svatého Štěpána
Bazilika svatého Štěpána

6) Margitsziget (Ostrov Margit / Markéty)

Tento ostrov podle mě nám Čechům zdánlivě připomíná Pražský Střelecký ostrov, i když tento je tedy mnohonásobně větší. Nachází se ale taky přesně jako Střelák přímo uprostřed dvou částí hlavního města. Tedy na Dunaji mezi Budou a Peští. Margitsziget je oblíbeným místem pro relaxaci procházky, pikniky a to jak pro místní obyvatelste, tak i turisty. Ostrov nabízí řadu aktivit, včetně pěších tras, lázní, zoo a letního divadla. K dispozici jsou tu také kavárny a restaurace. Ostrov je opravdu veliký a trvá ho obejít vyšší desítky minut, takže ne, není tak malý jako ten náž pidižvík v Praze. Ale když se podíváte z vrchu, možná vám ho bude taky připomínat.

Margitsziget - ostrov
Margitsziget - památka

7) Dohány Utcai Zsinagóga (Synagoga na Dohány ulici)

Jedná se o největší synagogu v Evropě a druhou největší na světě. Tato monumentální budova v maurském stylu se nachází v Pešti. Kromě návštěvy synagogy je zde také muzeum židovského dědictví a památník obětem holokaustu.

Synagoga na Dohány ulici
Synagoga na Dohány ulici

8) Váci utca

Váci utca je jednou z hlavních nákupních ulic v Budapešti, a nachází se v centru Peště. Ulice je plná obchodů, restaurací, kaváren a galerií, a je to ideální místo pro nákupy nebo pro procházku.

Váci utca
Váci utca

9) Rybářská bašta (Fisherman’s Bastion)

Ach, tohle místo bylo jedno z mých nejoblíbenějších v celém městě. Nejnádhernější je upřímně za východu slunce. Nachází se v blízkosti Budínského hradu a je taky jedním z nejlepších míst pro výhled na Budapešť, Dunaj a Maďarský parlament. Toto neo-gotické a neo-románské stavení bylo postaveno na začátku 20. století.

Rybářská bašta
Rybářská bašta

10) Národní muzeum (Magyar Nemzeti Múzeum)

Národní muzeum se nachází v Pešti a jde o nejstarší veřejné muzeum v Maďarsku. Jeho sbírky zahrnují artefakty týkající se historie a kultury Maďarska od prehistorických dob po současnost. V blízkosti muzea je taky spousta podniků a restaurací.

Národní muzeum
Národní muzeum

11) Citadela (Citadella)

Citadela, která se nachází na vrcholu Gellértovy hory, je jedním z nejlepších vyhlídkových míst v Budapešti a už jen z toho důvodu stojí za návštěvu. Toto pevnostní opevnění bylo postaveno v 19. století a nabízí panoramatický výhled na město a Dunaj. Kromě pevnosti je zde také Socha svobody: symbol míru.

Citadella
Citadella

12) Výlet lodí po Dunaji

Co dělat v Budapešti? Pronajměte si výlet lodí po Dunaji. Je to výborný způsob, jak si prohlédnout některé z nejznámějších památek Budapešti unikátním okem více z blízka, včetně Budínského hradu, Maďarského parlamentu a Řetězového mostu. Společností nabízejících plavby je více a můžete si vybrat zda chcete denní či noční plavby. Některé dokonce nabízí jídlo či hudbu přímo na palubě.

Dunaj
Dunaj

13) Budapešťská opera (Magyar Állami Operaház)

Umístěná se na Andrássyho třídě, Budapešťská opera je významnou kulturní památkou města. Tato nádherná neo-renesanční budova je známá svou vynikající akustikou a hostí některá z nejlepších operních a baletních představení v Maďarsku. Prohlídky budovy jsou k dispozici většinou jen během dne.

Budapešťská opera
Vlajka

14) Návštěva velké tržnice (Great Market Hall / Nagycsarnok)

Pokud nevíte co s časem v Budapešti, zkuste navštívit Great Market Hall: Nagycsarnok. Tato obrovská krytá tržnice se nachází na konci nákupní ulice Váci o které jsem vám už říkala. Prodává se zde vše od čerstvých potravin, přes maďarské delikatesy až po suvenýry. V patře je také řada stánků s jídlem, kde si můžete vychutnat tradiční maďarské speciality.

Great Market Hall
Great Market Hall

15) Gellért-hegy (Gellértova hora)

Jak už jsem zmiňovala, Gellértova hora je jedním z nejznámějších vrcholů v Budapešti a nabízí nádherný výhled na město a Dunaj. Na vrcholu se nachází zmíněná Citadela a Socha svobody. Park kolem je skvělé místo pro piknik nebo procházku.

Gellértova hora
Gellértova hora: výhled

16) Gellértovy lázně (Gellért fürdő)

Tyto historické lázně, které se nacházejí v hotelu Gellért na úpatí Gellértovy hory, jsou známé svým krásným secesním interiérem. Lázně mají několik bazénů, včetně pár venkovních, a nabízí různé léčebné či wellness procedury.

Gellért spa
Gellért spa

17) Memento Park

Memento Park je venkovní muzeum na okraji Budapeště, které ukazuje sochy z období komunistické éry. Park nabízí fascinující pohled na toto období z maďarské historie.

Memento park
Memento park

18) Víno a gastronomické toulky

Maďarsko je známé skvělým vínem a tradiční (i mezinárodní) kuchyní, a konkrétně Budapešť je parádním místem pro vyzkoušení obojího. Jsou tu třeba i různé gastronomické a vinařské prohlídky, které vás provedou nejlepšími restauracemi, vinotékami či trhy města.

Gastro
Gastro

19) Lázně Rudas (Rudas fürdő)

Lázně Rudas jsou jedny z nejstarších lázní v Budapešti, jejichž historie sahá až do doby turecké okupace v 16. století. Lázně byly nedávno rekonstruovány a nabízí jak tradiční turecké lázně, tak moderní wellness centrum. Z hlavního bazénu je taky krásný výhled na Dunaj.

Rudas Bath
Rudas Bath

20) Andrássyho třída (Andrássy Avenue / Andrássy út)

Tato široká třída, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, spojuje centrum města s parkem Városliget. Na třídě se nachází řada významných budov, včetně Budapešťské opery a Domu teroru (muzeum věnované období nacistické a komunistické nadvlády v Maďarsku). Třída je taky domovem pro spousty luxusních butiků a vynikajících restaurací.

Andrássy Avenue
Andrássy Avenue

21) Muzeum Teror Háza (House of Terror Museum)

Tohle je to zmíněné muzeum, které se nachází na Andrássyho třídě. Je věnované období nacistické a komunistické nadvlády v Maďarsku. V budově, která sloužila jako sídlo tajných policijních složek obou režimů, jsou vystaveny různé předměty dokumentující perzekuci a utrpení obyvatel.

Muzeum Teror Háza
Muzeum Teror Háza

22) Návštěva ruin barů

Mám pro vás další tip na aktivitu: Navštivte ruin bary – jsou to jedny z nejzajímavějších nočních fenoménů Budapeště. Tyto bary a kluby se většinou nachází v opuštěných budovách a dvorech ve starém židovském ghettu a jsou známé svou bohémskou atmosférou a neobvyklým dekorem. Nejznámější je pravděpodobně Szimpla Kert.

Ruin bary
Ruin bary

23) Náměstí hrdinů (Hősök tere)

Toto velké náměstí na konci Andrássyho třídy je věnované významným osobnostem maďarské historie. V centru náměstí je socha archanděla Gabriela a kolem jsou další sochy maďarských králů či hrdinů. Náměstí je nyní už součástí světového dědictví UNESCO a je obklopeno Muzeem krásných umění a Palácem umění.

Hősök tere
Hősök tere

24) Boty na břehu Dunaje (Shoes on the Danube Bank)

Na břehu Dunaje můžete najít tento dojemný památník, který připomíná maďarské Židy, jež byli za druhé světové války na tomto místě zastřeleni. Památník představuje 60 párů odlitých bronzových bot ve stylu 40. let.

Boty na břehu Dunaje
Boty na břehu Dunaje

25) Aquincum

Aquincum je archeologický park a muzeum v oblasti Óbuda v Budapešti, kde se nacházejí pozůstatky starověkého římského města, které bylo kdysi hlavním městem provincie Pannonia. K vidění jsou zde zachovalé zdi, mosaiky a sochy.

Aquincum
Aquincum

26) Lanovka Budavári Sikló

Přijde mi, že hlavní město bez lanovky není hlavní město. V praze máme nejednu a ta hlavní vede na Petřín. No a v Budapešti mají tuto historickou Budavári Sikló lanovku, která spojuje nábřeží Dunaje u Řetězového mostu s náměstím před Budínským hradem. Jízda nabízí nádherný výhled na město a je navíc skvělým způsobem, jak se dostat k hradu.

Lanovka Budavári Sikló
Lanovka Budavári Sikló

27) János-hegy (János Hill)

János Hill je nejvyšší vrch v Budapešti a nabízí skvělý výhled na město. Na vrcholu se nachází vyhlídková věž Erzsébet, ze které je vidět celá Budapešť. K vrcholu se dá dostat i pěšky nebo lanovkou.

János-hegy, Vyhlídková věž Erzsébet-kilátó
János-hegy

Na závěr

Budapešť je opravdu moc krásné město. Když ho porovnám s Prahou, pořád se mi Praha líbí víc. A já tyhle dvě města opravdu ráda přirovnávám k sobě, protože mi přijdou tak trochu podobné. Přesto však Budapešť nabízí spoustu unikátních míst, aktivit a památek, které nikde jinde neuvidíte. Nejznámější je asi svými lázněmi, parlamentem, nebo překrásnou Rybářskou Baštou.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?