Search
Close this search box.
IMG_3159 (2)
IMG_3159 (2)

Ko Samui: průvodce a co vidět (osobní zkušenost)

Shrnutí: Koh Samui se mi hrozně zalíbil a už se těším, až se na tenhle malý tropický ráj vrátíme. Protože přestože je to druhý největší ostrov v Thajsku, tak vlastně zase tak moc velký není. Na skútru ho objedete celý dokola za hodinku a půl. 

Ostrov jsem si oblíbila hlavně proto, že nabízí spoustu krásných míst, nádhernou přírodu, boží zlatavé pláže s tyrkysovou vodou, skvělé restaurace a podniky a tak nějak velice příjemnou a uvolněnou atmosféru. Taky to tu žije digitálně nomádským životem.

V dnešním článku vám tak řeknu:

Tak příjemné čtení! Po přečtení článku budete o Koh Samui vědět úplně vše.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

10 důvodů, proč navštívit Koh Samui

1) Dechberoucí pláže

Koh Samui nabízí nespočet nádherných pláží, které se táhnou podél celého ostrova. Každá je trochu jiná a všechny stojí za objevení. Pláže mají křišťálovou, tyrkysovou a čistou vodu a krásný světle zlatý písek. Jednoduše nádhera, já jsem se do některých z těchto pláží úplně zamilovala.

2) Vynikající jídlo

Thajská kuchyně je obecně světově proslulá. Každý, kdo byl v Thajsku vám řekne, že to jídlo je prostě výborné. A to není daleko od pravdy. Třeba takové známé Pad Thai je naprostý začátek. Thajská kuchyně je však plná třeba seafoodu, nudlí, omáček, curry, rýže a dalšího. Krom toho se ale na Samui nají i každý, kdo Thajskou kuchyni nemusí a to proto, že kromě lokálních míst zde najdete i spoustu hipsta a zápaďáckých restaurací, jako různé brunchové podniky, palačinkárny, zmrzlinárny, espresso bary a mnoho dalších. Já osobně jsem z některých restik na ostrově byla nadšená.

3) Spousta outdoorových aktivit

Na ostrově je spousta netradičních tropických aktivit, které můžete vyzkoušet, spousta z nich se týká oceánu – jako šnorchlování, plavání, potápění, surfování, kajaking, nebo třeba kitesurfing. Dále můžete zajít třeba na turistiku, nebo se projet na kole a mnoho dalšího.

4) Úžasné místo pro uklidnění

Ko Samui je prostě ráj, opravdu tady mám vždy pocit, jakože jsem našla klid. On ten ostrov je sice turistický, ale pořád není tak narvaný lidmi, abyste tady nenašli klidné místečko. Proto pokud chcete, můžete si najít nějakou skrytou pláž, nebo místo v džungli a třeba meditovat, nebo se jen tak procházet, či se třeba přidat na nějakou jógovou lekci.

5) Masáže a relax

Thajsko je jednoduše masážemi proslulé, co si budem. Thajky umí neskutečně dobře masírovat, to je prostě fakt. A na Koh Samui najdete maséren spoustu. Krom toho, že si můžete vybrat z desítek různých procedur si zde ale na každém kroku můžete dopřát třeba manikůru, pedikůru, a co mě překvapilo nejvíc – na spoustě místech si můžete zaplatit masáž doslova na pláži. To je sen, ne? 

6) Noční život

Na ostrově Samui najdete i dost rušný noční život s mnoha bary a kluby a co víc – plážovými bary a kluby, které jsou otevřeny dlouho do noci. Takže pokud jste party lidi, pak si tu dost možná najdete to své. Navíc – hned vedle Samui je Koh Phangan, kde se každý měsíc koná proslulá fullmoon party.

7) Nakupování

Na Samui najdete spoustu lokálních trhů a marketů, kde můžete nakoupit snad vše, co vás napadne. A navíc se tu nachází i přímo nákupák, ve kterém pořídíte vše, co by vám mohlo chybět. Na ostrově seženete vše od suvenýrů až po značkové oblečení.

8) Kultura

Koh Samui podle mě není až tak moc kulturní místo, jako některé jiné Thajské města či ostrovy, ale určitě má více kultury, než některé naprosto profláklé turistické destinace. Takže tady vlastně trochu té Thajské kultury taky poznáte. Ale pokud bych vám měla doporučit opravdu kulturní Thajské místo, pak si zajeďte do Chiang Mai.

9) Přátelští lidé

Thajci jsou dost známí tím, že jsou opravdu hodní, milí a přátelští. To se mi potvrdilo na vícero místech v Thajsku. A na Samui je to tak nějak podobné. A nejen Thajci, ale přišlo mi, že i turisti se tu na vás jen tak usmívají, což prostě vždycky zlepší den. Zajímá vás více o Thajsku? Přečtěte se mého průvodce Thajskem.

10) Komunita expatů a digitálních nomádů

Pokud jste nomád, tak, jako já, pak asi rádi uslyšíte, že Samui je vzkvétající digitálně nomádské místo. Vyrostla tady spousta podniků, coworkingů, kaváren, espresso barů, zdravých výživ, jógových center a dalších hipsta míst, které ditiální nomádi rádi vyhledávají. Na spoustě míst je rychlá wifi a spousta restaurací má dobré stoly na práci. A co víc, je zde komunita lidí, kteří zde dlouhodobě žijí. Proto není problém, najít zde podobné duše, jako jste vy a udělat si nové přátele.

10 nejkrásnějších míst na Koh Samui

1) Vodopád Na Muang

Tento úžasný vodopád je jednou z nejoblíbenějších atrakcí na ostrově a to díky své čisťounké vodě, která kaskádovitě stéká po skalách. Milovníci přírody (a taky hezkých fotek) musí navštívit. (lokace)

2) Hin Ta a Hin Yai (skály dědečka a babičky)

Jde o skalní útvary, které svým tvarem připomínají mužské a ženské pohlavní orgány. Nacházejí se na jižním pobřeží ostrova a mimo jiné je zde i skvělý výhled na oceán. Jediné, nad čím se osobně pozastavuji je, proč se pohlavní orgány spojují s babičkou a dědečkem. (lokace)

3) Pláž Chaweng

Tohle je dlouhá a nejznámější pláž ostrova Koh Samui, která má krásný bílý písek, průzračnou vodu a najdete zde spousty plážových barů a restaurací. Je to skvělé místo třeba pro koupačku či opalovačku. (lokace)

4) Pláž Lamai

Další velice oblíbená pláž, Lamai, je známá zase svým dlouhým úsekem bílého písku a tyrkysové vody. Je to taky skvělé místo pro vodní sporty, jako třeba jízda na kajaku nebo paddleboardu. (lokace)

5) Pláž Mae Nam

Už zase pláž, co? Ale ony ty pláže na Samui prostě stojí za to. Tato klidná a trochu odlehlá pláž je ideální pro ty, kteří chtějí únik od davů turistů a načerpat zen. Je zde jemný písek a klidná voda, takže je to čupr místo třeba pro plavání či opalování. (lokace)

6) Pláž Taling Ngam

Tato pláž se nachází na západní straně ostrova a je proto známá svými překrásnými večery, kdy zde slunce zapadá nad nedalekými ostrovy. Je to taky krásné místo k romantickým večerním procházkám. (lokace)

7) Secret Buddha Garden

Jak už název vypovídá, tato skrytá zahrada je ukrytá v kopcích ostrova a najdete v ní řadu soch či sousoší uprostřed bujné zeleně. Jde o klidné a tiché místečko. (lokace)

8) Vodopád Khun Si

K tomuto vodopádu, který se nachází v srdci džungle, je třeba ujít kus cesty, ale stojí to za to. Vodopád je obklopen vysokými stromy a můžete se zde i vykoupat, případně pořídit krásnou a netradiční fotku. Hned vedle vodopádu je i vyhlídka. (lokace)

9) Big Buddha Chrám (Wat Phra Yai)

Tento temple je jednou z nejznámějších atrakcí na ostrově. Nachází se v něm velká socha Buddhy a samotný chrám najdete na mini ostrově, který je s Koh Samui spojen hrází. (lokace)

10) Jungle Club Viewpoint

Jungle Club je restaurace, která se nachází vysoko na kopci. A to nejlepší je její krásný výhled. Můžete odtud vidět celý Samui a i okolní ostrovy. (lokace)

11+ aktivit, které v Koh Samui dělat

1) Beach hopping

Neboli z pláže na pláž. Na Samui je totiž spousta krásných pláží, které můžete prozkoumat a strávit den nebo dva třeba jen popojížděním z jedné pláže na druhou. My jsme třeba jeden den strávili právě tak, že jsme si udělali kolečko po ostrově a zastavili jsme všude, kde nás něco zaujalo. 

2) Potápění a šnorchlování

Ostrov je obklopen tyrkysovým oceánem, který je plný mořského života, korálů, rybiček a jiných krás. Na Samui je spoustu potápěčských škol, nebo šnorchlovacích agentur. 

3) Kurz vaření Thajských jídel

Můžete se zúčastnit nějakého z kurzů lokálního vaření, naučit se kuchtit autentickou thajskou kuchyni od místních kuchařů a odvézt si tak domů vynikající recepty.

4) Vydejte se na túru džunglí

Prozkoumejte bujné deštné pralesy ostrova a objevte skryté vodopády, malebné vyhlídky, či exotickou zvěř.

5) Navštivte slony

Když už jsme u zvěře – na ostrově je několik míst, kde si můžete vyfotit, pohladit, nebo nakrmit slony. Třeba kousek od místa, kde jsme bydleli bylo Elephant Sanctuary. 

6) Zkuste místní jógu

Ko Samui je známý wellness a jógovými pobyty, kde můžete zkusit meditaci, jógu a různé lázeňské procedury. A to vše v krásném tropickém ostrovním prostředí.

7) Navštivte noční trhy

Trhy v Thajsku ožívají převážně večer a na Samui najdete spoustu míst, kde se v podvečer začne objevovat spousta stánků a světýlek s trhy plnými kulturní atmosféry, Thajské kuchyně, tradičních výrobků, oblečení, nebo suvenýrů.

8) Podívejte se do Fisherman Village

Tato historická rybářská vesnice plná půvabných starých budov, pouličních trhů a tradičních Thajských restaurací je skvělé místo na procházku.

9) Objevujte krásy ostrova

Na Samui se nachází spousta vodopádů, pláží, vyhlídek a mnoho dalších míst, které stojí za navštívení. Můžete strávit den jen tak, že se projedete po celém ostrově a navštívíte každé místo, které vám bude připadat zajímavé.

10) Prozkoumejte okolní ostrovy

V blízkém okolí se nachází i ostrov Koh Phangan a Ko Tao. Tyhle dva ostrůvky nabízí taky spoustu krás a jsou ještě méně turistické, než Samui. Dostat se tam dá lodí – na Koh Phangan za půl hodinky a na Tao za hodinu a půl – 2 hodiny.

11) Spousta dalších aktivit

Na Samui toho jde dělat mnohem více, ale aby tento článek nebyl kilometr dlouhý, napíšu vám další tipy už jen v bodech:

 • Zkuste kayaking, paddleboarding, nebo kitesurfing
 • Zaplaťte si výlet lodí kolem ostrova
 • Dejte si úžasnou lokální kuchyni
 • Objevte spoustu skvělých hipsta restaurací či espresso barů
 • Vyzkoušejte orange-espresso = kávu s pomeračovým džusem (mňam)
 • Zkuste tradiční Thajské Mango Sticky Rice
 • Zajděte si na masáž
 • Půjčte si skútr a jezděte po ostrově

Nejlepší podniky v Koh Samui

 • The Blooming Gallery – sice o něco dražší restaurace, ale přísahám – jedno z nejlepších jídel na ostrově. Mají naprosto precizní a vymazlené menu a neskutečně ochotný personál. (lokace)
 • Annie – Mají dvě pobočky (zde a zde) a nabízí spoustu skvělého zdravého a veganského jídla. Já mám nejraději mangovou smoothie bowl z Annie v Central Samui.
 • Food Court v Central Samui Mall – skvělé místo, kde se dá ušetřit a vyberete si ze všech kuchyní (lokace)
 • The Road Less Travelled Cafe – úžasný hipsta podnik na druhé straně ostrova u přístavu, s výborným jídlem, kávou a třemi roztomilými přátelskými kočičkami, které se rády chodí tulit. (lokace)
 • Vikasa Life Cafe – skvělé místo pro oběd, nebo večeři. Nabízí nádherný výhled na oceán, skvělé jídlo a taky je to zároveň jógové centrum. (lokace)
 • Daily Korea – pokud máte rádi korejské jídlo, tak tohle byl pro nás naprosto úžasný objev – krásná designová malinká, ale výborná korejská restaurace. (lokace)
 • Roastery Village – za mě nejlepší kavárna na ostrově. Výborná káva, výborné kakao, veganské mléka, bezkofeinová káva a taky nějaké to jídlo (ale moc k snědku toho není, spíš čekejte jen pár snacků). Za mě ale jednička – a je to skvělé místo na práci. (lokace)
 • Kokoa: Artisan ice cream – tohle mini místečko mě hrozně příjemně překvapilo – nabízí výborné homemade zdravé zmrzliny přímo z ovoce, nebo čerstvých surovin. Některé jsou i veganské. (lokace)

Kde se v Koh Samui ubytovat?

1) Chaweng

Jde o jednu z nejrušnějších a nejoblíbenějších oblastí ostrova s dlouhou pláží, mnoha restauracemi a bary a rušným nočním životem. Je to skvělé místo pro ubytování, pokud chcete být uprostřed všeho dění. (lokace – v okolí Chaweng pláže)

2) Lamai

Podle mě jde o druhou nejoblíbenější oblast, která je známá svou krásnou pláží, pohodovou atmosférou a mnoha restauracemi či bary. Je to dobrá volba, pokud chcete mít klidnější atmosféru, ale stále chcete být blízko občanské vybavenosti. (lokace – v okolí pláže Lamai)

3) Bophut

Bophut je rušná oblast známá svou historickou rybářskou vesnicí s mnoha obchody, restauracemi a bary. Je to dobrá volba, pokud chcete být blízko všeho a zažít tradičnější Thajskou atmosféru. (lokace)

4) Klidnější části

Části jako Maenam – klidnější oblast na severním pobřeží ostrova s dlouhou a relativně nezastavěnou pláží (lokace), Choeng Mon – klidnější oblast na severovýchodním pobřeží s menší pláží a luxusnější atmosférou (lokace), nebo Bang Por – klidná a méně rozvinutá oblast na severozápadním pobřeží s dlouhou a klidnou pláží (lokace), jsou skvělé, pokud chcete klid od lidí a tak nějak nasát atmosféru ostrova.

5) Okolí přístavu Nathon

My jsme zde sice nebydleli, ale hrozně se mi tu líbilo (lokace). A je to skvělá volba, pokud chcete navštívit i okolní ostrovy, protože z tohoto přístavu odjíždí nejvíce lodí. Navíc, v okolí je spousta skvělých restaurací a to i jedna, kterou bych označila za jednu z nejlepších na ostrově (The Road Less Travelled Cafe).

6) Na kopci s výhledem, v přírodě

Upřímně, nepodařilo se mi najít oficiální název pro tyto místa. Každopádně zde jsme bydleli my a upřímně – nemohlo by se mi to líbit víc. Víte, podél celého Samui je jedna velká cesta dokola. na jedné straně je pláž a na druhé jsou kopce. A na těchto kopcích často najdete ubytování, které vám nabídnou dokonalý výhled na oceán a džungli. My jsme byli ubytovaní právě na jednom z těchto kopců a nemohla bych si to vic vynachválit. Každý den jsme projížděli džunglí a neustále jsem tak měla pocit, že jsem uprostřed tropickýho ostrova. Tohle bych asi nedoporučila někomu, kdo chce jet na týdenní dovču a být blízko pláže a podnikům – protože tady v okolí toho moc není. Taky si budete potřebovat pronajmout skútr, jinak se moc nikam nedostanete. Ale pokud hledáte klid, zen a dokonalý výhled přímo z postele, tak je tahle lokace úplně perfektní. Až se příště vrátím na Samui, tak se pravděpodobně znovu ubytuju tam.

Co dál o Koh Samui znát? Tipy pro život:

1) Půjčte si motorku

Skútr, nebo motorka se vám bude hodit, pokud chcete být mobilní a mít možnost na vlastní pěst objevit celý ostrov. Cena za den je většinou okolo 300 bahtů (cca 200 Kč).

2) Choďte do foodcourtu

Food Courty a místní restaurace vám kolikrát ušetří dost peněz. My jsme měli nejraději food court přímo v obchoďáku Central Samui, kde si vyberete snad ze všech kuchyní.

3) Zkuste Fullmoon Party

Pokud jste party people, pak vás dost možná bude zajímat Koh Phanganská Fullmoon Party, která se koná každý měsíc při úplňku. Na ostrov se tradičně sjede až 30 000 lidí.

4) Stáhněte si Grab, nebo FoodPandu

Aplikace jako Grab, nebo FoodPanda se vám budou hodit, pokud si chcete třeba objednat jídlo domů. Skrze Grab si také můžete zavolat taxík, což je většinou levnější než místní taxi. Pozor ale, grab vám většinou nepřijede na letiště, nebo do přístavu, protože zde bohužel pořád tak nějak funguje taxi mafie (což vlastně znamená, že Grab a podobní jsou tak nějak utiskovaní a mají z taxikářů strach).

5) Naučte se základní fráze v Thajštině

Tohle je moc hezký způsob, jak ukázat, že vám záleží na zemi, kterou navštěvujete. Pro začátek se naučte alespoň:

 • pozdrav – „สวัสดี“ = „sà-wàt-dii kâ“ [sawadika] pro ženy a „sà-wàt-dii káp“ [sawadikap] pro muže 
 • a také se naučte „děkuji“ – ขอบคุณ = „kòp-khun-kâ“ [kopunka] u žen a „kòp-khun-káp“ [kopunkap] u mužů.

Otázky a odpovědi o Koh Samui

Na Samui je neustále teplo a střídá se tu suchá a deštivá sezóna. Teploty jsou tu většinou mezi 25 – 35 °C. Suchá sezóna je většinou prosinec – březen a deštivá pak většinou květen – říjen.

Nejlepší je přijet v období prosinec – březen, protože v toto období je většinou nejustálenější počasí. Každý rok je to však jiné. 2023 bylo například hoodně deštivo právě v prosinci a lednu. Takže to bohužel nejde úplně specifikovat.

Správně je to „Koh Samui“. „Koh“ totiž v Thajštině znamená „ostrov“. Spousta lidí ale používá i „Ko Samui“. 

Oni totiž v Thajsku mají vlastní písmo a tak veškeré názvy musí být romanizovány do latinky. Konkrétně název tohoto ostrova se píše „เกาะสมุย“, což když hodíme do překladače, tak nám ukáže výslovnost [Keāas̄muy], což se čte a zní jako „Koh Samui“.

Ještě bych ráda řekla, že existuje několik systému romanizace, ovšem oficiální romanizace slova „เกาะ“ je „Koh“.

3 zajímavosti z Koh Samui

 1. Je tu legální tráva – stejně jako po zbytku Thajska je i na Koh Samui legální nákup i konzumace trávy – a weedshopy jsou tu opravdu na každém kroku, stejně tak tu všude trávu ucítíte.
 2. Je zde populární sex turismus – Thajsko je tím trochu typické, ale ne všude je to v takovém množství jako na Samui. Najdete tady spoustu salonů, které se tváří jako masáže, ale ve skutečnosti se jedná o místa, kde dostanete takzvaný happy end a podobné sexuální služby. Poznáte je tak, že před masérskými salony většinou posedávají spoře oděné a silné namalované Thajky.
 3. Je zde hodně ladyboyů – tohle je taky po celém Thajsku a Samui na tom není o moc jinak. Je tady spousta transvestitů a mužů, kteří se převlékají za ženy. 
 

Na závěr

Koh Samui se stal mým velice oblíbeným místem v Thajsku. A to proto, že zde najdete nádherné zlatavé pláže s krásným, čistým a tyrkysovým oceánem, úžasnou zelenou tropickou přírodu, je zde spousta skvělých podniků, lidé tu jsou milí a usměvaví a hlavně – cítím se tu prostě skvěle. Proto bych i vám doporučila tenhle tropický ráj navštívit.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?