Search
Close this search box.
IMG_5624 (1)
IMG_5624 (1)

Chiang Mai: kompletní průvodce & co vidět

Shrnutí: Chiang Mai je jedno z nejoblíbenějších míst pro digitální nomády. Je to město uprostřed severního Thajska, plné kultury, se spoustou usměvavých lokálů a expatů. Je zde krásná kombinace lokálního života s životem moderním. Taky je tu dost levno, což přilákává právě dlouhodobé cestovatele. Chiang Mai, to je taková moje srdcovka. Mám tohle místo hrozně ráda a ráda se sem vracím.

A v dnešním článku vám povím:

Po přečtení článku budete mít o Chiang Mai jednoduše komplet jasno. Tak mi vydržte až do konce, protože se tu dozvíte spoustu zajímavých věcí.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

10+ důvodů, proč jet do Chiang Mai

1) Je to úžasné místo pro digitální nomádění

Co se týče oblíbených destinací pro lidi, kteří se živí internetem, pak je podle mě na prvním místě Bali a hned v těsném závěsu je právě Chiang Mai (ale samozřejmě, těchto destinací existuje mnohem a mnohem více). Nechápejte mě špatně, Bali a CM jsou dost odlišný, ale obě jsou to destinace, který prostě přilákávaj digitální nomády a expaty.

2) Je zde spousta Thajské kultury

Chiang mai není jedno z těch míst, kde přijedete a jediné, co na vás čeká je turist trap. Naopak. Chiang Mai je úžasné místo, které je plné Thajské kultury. Je tady spousta trhů, marketů, jezdí tu tuktuky, je zde spousta chrámů a jednoduše – pokud jdete po kultuře a chcete trochu poznat Thajsko i z jiného pohledu, než turistického, tak se vám tu bude líbit.

3) Je to jedno z nejlepších míst pro výlety na motorce

Už mockrát jsem slyšela, že Chiang Mai je ráj pro motorkáře a je to opravdu tak. Chiang Mai je tak nějak uprostřed severního Thajska a je obklopeno spoustou a spoustou úžasných cest, které jsou ideální pro zapálené motolovery. Je to jedno z nejoblíbenějších míst, kde dělat motovýlety a spousta lidí sem opravdu jezdí čistě z tohoho důvodu.. Cesty jsou tu plné kopců, serpentin a zatáček.

Buďte však opatrní, hodně lidí se tu už zranilo a i hůř, proto jezděte pouze tak, na co se cítíte, noste helmu a dávejte pozor.

4) Je tu opravdu, ale opravdu levno

Thajsko, a celkově jihovýchodní Asie, jsou opravdu levné. A když pojedete někam do Bangkoku, na Koh Samui, nebo na Krabi ostrovy, kde se to hemží turisty, pak si i pěkně připlatíte. Ale Chiang Mai? Nene, v Chiang Mai je opravdu krásně levně. 

Lokální jídlo seženete doslova za pár korun (třeba 30 – 50 thajských Bahtů, což je asi 20 – 30 Kč). 

A ceny ubytování jsou tu taky nízko. Pokud chcete krátkodobé, pak jste schopni sehnat ceny typu 3-4 tisíce Kč na týden, no a pokud hledáte měsíční ubytování, tak levou zadní seženete třeba nádherný celý byt v domě s bazénem a saunou třeba za 10 000 Kč. Ceny na Airbnb či bookingu jsou vždy ale samozřejmě trochu dražší, stejně tak v sezóně to stojí víc.

5) Je zde velká komunita expatů

Tohle si na CM oblíbíte – pokud sem jedete dlouhodobě, třeba jako digitální nomád – je zde velká komunita expatů, lidi jsou tu přátelští a rádi se seznamují. Proto tu není vůbec problém najít novou skupinu přátel a seznámit se s někým novým. Ale tak už to v digitálně nomádských destinacích bývá, že?

6) Není tady tak moc turistů

A tohle si podle mě taky oblíbíte (nebo alespoň já to mám moc ráda) – není tady tak narváno. Není tu tolik turistů, jako v jiných koutech světa. I když jsme zde byli v té největší sezóně, tak jsem měla pocit, že je tady pořád tak nějak klid a nedýchá mi tu každý za krk. 

Nejsou tady tak šílený davy turistů, kteří by vám pořád připomínali, že jste uprostřed turistické destinace. A nechápejte mě špatně, živo tady je. Je tu i spousta party míst, dokonce i těch turistických. Ale jednoduše nemám pocit, že na každém kroku vidím turisty a influencery, jako je tomu třeba právě na Thajských ostrovech, nebo na Bali a jiných místech.

7) Je tu toho spoustu co vidět

Ojéjé, to bych mohla mluvit. V Chiang Mai je toho tolik co vidět. Sice tu není oceán, ale je tu spousta lokální kultury, chrámů, kolem je spousta vodopádů, přírodních úkazů a dalších. Jednoduše si to zde zamilujete.

8) Je zde úplně ideální počasí

V CM je velice příjemné počasí. Není tu ani zima, ani vedro, je tady neustále okolo 25-30 stupňů. Někdy je pod mrakem, jindy svítí sluníčko. Někdy je to na kraťasy a tílko, jindy na lehkou mikču. Občas umí být i pařák, ale nikdy to není na zimní bundu.

9) Je to prostě úžasné místo pro život

Chiang Mai je prostě takový obyčejný Thajský město, který si ale zároveň oblíbili nomádi a expati, díky čemuž se tohle úžasné město upravilo a vykvetlo tak, že si ho oblíbil vlastně celý svět. 

Chiang Mai má totiž skvělou Thajskou kulturu, spoustu možností na výlety, spoustu kaváren a míst, ze kterých se dá pracovat (pokud jste digitální nomád či pracujete z domu), velmi levné a krásné ubytování, velkou komunitu expatů, ale zároveň není tak přehypovaný, jako třeba Bali, nebo Thajský ostrovy, neláká tolik influencerů a turistů a jednoduše – je to prostě úplně ideální destinace, kde se člověk může usadit a načerpat klid.

10) Spousta dalších výhod

Abych to vyjmenovala vše, tak to by ten článek nebyl o ničem jiném. Proto další výhody napíšu už jen v bodech:

  • Lokálové jsou neskutečně přátelští
  • Je zde velice jednoduchá doprava (můžete si půjčit skútr, nebo využívat tuk tuk).
  • Jsou tu hrozně hezké byty a to za levné ceny
  • Je tu legální tráva
  • Je tu i party život a komunita

Zajímá vás více o Thajsku? Podívejte se na 13 nejlepších míst v Thajsku.

Proč do Chiang Mai nejezdit?

Není tu oceán

Tohle je jedna z nevýhod, ale pravděpodobně i jeden z důvodů, proč je CM stále tak „underrated“. Je to město uprostřed severního Thajska a je to daleko od pobřeží.

Není tu takový hype

Pro mě je tohle třeba spíš výhoda, ale možná by to někomu mohli vadit – přijde mi, že to tu není tak nahypovaný, jako třeba Bali. Prostě to není ten největší hotspot Asie a necítím se tu, jakože jsem ve středu všeho dění. Já to ale upřímně naopak vyhledávám a na CM to mám opravdu ráda. Na někoho by to tu však určitě mohlo být moc málo, moc klidný, nebo málo instagramable.

Je zde tzn. „smoky season“ a taky dešťová sezóna

Smoky, neboli burning season je sezóna, kdy farmáři na severu asijských zemí pálí pole a dost se tak snižuje kvalita vzduchu, kolikrát je zde nedýchatelno. A dešťová sezóna je klasické období dešťů, kdy prostě hodně prší. Oboum těmto obdobím bych se vám doporučila vyhnout.

Co dělat v Chiang Mai?

1) Navštivte chrámy

Jen v Chiang Mai a okolí se nachází více než 300 chrámů, včetně nejznámějších jako jsou Wat Phra That Doi Suthep, Wat Chedi Luang a Wat Phra Singh. Doporučuju udělat si výlety na všechny možné v okolí, protože každý je trochu jiný a každý vám trochu víc otevře a ukáže Thajskou kulturu.

2) Prozkoumejte lokální trhy

V Chiang Mai se nachází spousta trhů, marketů a stánků, včetně asi nejznámějšího a autentického nedělního Walking Street Market, kde najdete vše od místních ručních výrobků, přes thajské street food až po suvenýry. Trhy jsou krásné zážitky plné kultury (říkám vám, že Chiang Mai je kulturní), ale i levných nákupů. Já jsem si třeba na tzrích koupila nádherné ručně vyrobené náušnice za pár kaček.

3) Objevte Old Town

Old Town, neboli staré město je vnitřní část Chiang Mai – jde o tu část, která je na mapě „uvnitř toho čtverce“ a je plná kulturních zajímavostí. Proto stojí za to strávit den třeba jen chozením po old townu a prozkoumáváním místních chrámů, trhů, nebo si zde dát nějaký ten street food.

4) Absolvujte nějaký kurz

V Chiang Mai se můžete zúčastnit nejednoho kurzu. Například kurzu vaření, nebo třeba tradičních Thajských masáží, či třeba i lokálního sportu Muay Thai. 

5) Dejte si street food

Věřte mi, když vám řeknu, že jídlo v Thajsku je kulturní zážitek, který si vážně užijete. Od tradičního Thajského Pad Thai, přes originální lokální Chiang Maiské Khao Soi až po můj oblíbený Thajský dezert Mango Sticky Rice. Jídlo v Thajsku je vážně zážitek, na který se můžete těšit. Pokud vás zajímá více o Thajském jídle, přečtěte si mého průvodce Thajskou kuchyní.

6) Vyražte na motovýlet

Jak už jsem zmiňovala, Chiang Mai je ráj pro motorkáře. Je zde několik skvělých okruhů, které si můžete zajet. Některé jsou jen na den, jiné na pár dní a samozřejmě můžete absolovat i vícedenní čí týdenní. Jednoduše ale – pokud jste zapálenec do jízdy na motorce (nebo na skútru), tak si CM podle mě užijete.

7) Prozkoumejte vodopády

V okolí CM se nachází spousta krásných přírodních úkazů. Nejdostupnější je asi vodopád Huai Kaeo, který je hned u univerzitního kampusu, ale krásný je například i Mok Fa Waterfall a úplně unikátní zážitek jsou sticky waterfalls, kde se můžete i pořádně vykoupat a lozit po vodopádu.

8) Dejte si masáž

Thajsko je proslulé svými masážemi – žejo, Thajská masáž to má dokonce i v názvu. A řeknu vám, že to není pouze drb – Thajské masáže jsou another level. Nevím, kde se to ty Thajky učí, ale masírovat opravdu umí.

9) Projeďte se Tuk Tukem

Typická asijská věc – TukTuk. Malinké otevřené autíčko na třech kolech. To je zážitek sám o sobě. Hodně jich najdete třeba v Bangkoku, ale právě v Chiang Mai je jich také požehnaně. Pokud si nebudete pro dopravu půjčovat motorku, pak je to jeden ze skvělých (a levných) způsobů dopravy po městě.

10) Vydejte se na trekking a poznávejte okolní přírodu

Chiang Mai je obklopeno bujnými lesy a horami, což z něj činí ideální destinaci pro pěší turistiku a podobné outdoorové aktivity. Můžete se vydat na trek třeba k některým z místních hot springs, navštívit národní parky, jako je Doi Inthanon nebo Doi Suthep-Pui, či se třeba vydat na sloní safari.

11) Noční život Chiang Mai

Ať už se rozhodnete zajít do baru, nebo se někde zapelešit a spořádat jointa (tráva je v Thajsku legální), pravděpodobně se v Chiang Mai nebudete nudit. Tohle město totiž žije i v noci.

Moje nejoblíbenější místa a aktivity:

  • Výlet do Pai – městečko 3 hodiny na skútru od Chiang Mai, které mi opravdu hodně připomíná Ubud na Bali. Je plné expatů, úžasných kaváren a restaurací a najdete tam slavný večerní walking market. Jednoduše magický místo (lokace).
  • Doi Suthep – krásný chrám, ze kterého vidíte na celou Chiang Mai. Nejlepší je na východ slunce (lokace). 
  • Univerzitní kampus v Chiang Mai – nádherné místo pro odpočinek a procházku s rybníkem a kavárnami (lokace)
  • Kavárny a restaurace – v Chiang Mai je spousta skvělých kaváren a restaurací, moje nejoblíbenější jsou třeba:
  • Loy Krathong – festival, který se koná jednou za rok. Vypouští se při něm do vzduchu tisíce lampionů.
  • Sticky Waterfalls – unikátní zážitek, kdy můžete lozit po vodopádu (lokace).

Kde se v Chiang Mai ubytovat?

  • Staré město (Old City) = nejlepší místo pro turistický zážitek. Old City je uvnitř „toho čtverce“ na mapě Chiang Mai a jde o historickou a kulturně nabitou lokaci. Budete zde blízko mnoha chrámům, restauracím, trhům, marketům a kulturním památkám (zde).
  • Nimmanhaemin (Nimman) = moje nejoblíbenější lokace. Jde o místo úplně ideální pro digitální nomády, expaty a hipsta lidi, kteří třeba makají z notebooku. Je tu modernější atmosféra, spousta skvělých kaváren, espresso barů, butiků, restaurací, coworkingů a dalších míst, které nomádi rádi vyhledávají (zde).
  • Riverside = ideální místo, pokud chcete být v blízkosti krásné řeky Ping a užívat si tak nějak uvolněnější atmosféru. Je zde mnoho restaurací a kaváren na břehu řeky a můžete se třeba i projet lodí a prohlédnout si tak město z jiné perspektivy.
Výběr lokace je podle mě vhodné zvážit opravdu důkladně, protože z mojich zkušeností se od výběru lokace a ubytování často odvíjí celý pocit z pobytu. Za mě je číslo jedna Nimman a pokud chcete kulturu tak Old City.

V Chiang Mai se nejčastěji bydlí v takzvaných condech – condominiích. Jde vlastně tak nějak o něco mezi hotelem a panelákem. Jsou to prostě velké doby plné bytů, které většinou v rámci domu nabízí bazén, posilovnu a někdy třeba i saunu a další vymoženosti.

Ubytování na krátkou dobu doporučuji hledat na Airbnb, případně na Bookingu.

FInančně je však vždy výhodnější hledat byty napřímo od majitelů. To mi dává větší smysl buďto pokud máte dobrý kontakt (pak klidně i pro krátkodobé pobyty), ale hlavně mi to dává smysl, pokud hledáte ubytko na delší dobu (měsíc a víc). To potom doporučuju hledat buď přímo přes konkrétní stránky condominií, nebo hotelů, a nebo třeba na facebook skupinách, či přes agenty – ti mívají nejlepší dealy.

Kdy je nejlepší čas na to jet do Chiang Mai?

  • Zima (a pozdní podzim) – Sezóna turismu je v Chiang Mai nejvíce od Listopadu po cca únor. A to proto, že předtím je zde dešťová sezóna a na konci února začíná tzn. smoky season, kdy se zde pálí pole a snižuje kvalita vzduchu. Proto je nejlepší přijet mezi listopadem až únorem. Pozor ale, v toto období se CM opravdu často zaplní a tak bych vám doporučila booknout ubytko, nebo třeba skútr trochu dopředu.
  • Pozdní jaro – po skončení burning season až po začátek léta je další skvělý čas, kdy vyrazit do Chiang Mai. Jde hlavně o konec dubna až po červen.  V tomto období zde totiž ještě není dešťová sezóna, ale zároveň se tu už nepálí pole (burning season) a tak můžete v klidu dýchat a užívat si tohle krásné město. A taky tady není tolik turistů, jako v zimě.

Jaké je v Chiang Mai počasí?

Jak už jsem lehce nakousla výše, v Chiang Mai je podle mě úplně ideální počasí. Celý rok je to vlastně tak nějak stejně teplo – mezi 25 – 30 °C. Někdy umí být i víc, někdy míň. Občas je to na lehkou mikču, ale většinou je tu počasí na kraťasy a tílko, někdy umí být i pařáky.

Jak už to v jihovýchodní Asii bývá, střídají se tu tak nějak 2 období – období sucha a období dešťů. Období sucha je od podzimu do konce jara a období dešťů je hlavně v létě. Samozřejmě to není úplné pravidlo a každý rok prší trochu jinak. A prší i v období sucha. Rozdíl je v tom, že v období dešťů prší opravdu hodně a často.

A dále bych měla zmínit i smoky season, protože to se také týká počasí – jde o období, kdy farmáři na severu Thajska pálí pole, což dost snižuje kvalitu vzduchu.

Kdy je v Chiang Mai burning season?

Burning season, nebo taky smoky season je období, kdy farmáři ze severních částí Thajska, Laosu a dalších států (třeba Malajsie, Vietnam, Barma, či Indonésie) pálí pole, pro nachystání pole pro nové plodiny. 

V Thajsku se tohle odehrává nejčastěji koncem února, v březnu a začátkem dubna.

V tohle období hodně expatů a turistů Chiang Mai opouští a vrací se až po skončení smoky season, protože se v CHiang Mai touto dobou kolikrát nedá dýchat. Kouř z polí se totiž dostává všude, i do měst. To rapidně snižuje kvalitu vzduchu – kolikrát je třeba nosit venku respirátor (což už všichni známe z korony, ale tam se právě nosil i předtím).

Lokálové zde samozřejmě stále žijí, takže to tady jde přežít, ale pro vaše vlastní pohodlí a zdraví bych vám doporučila se CM v tomto období spíše vyhnout.

Kdy je v Chiang Mai deštivá sezóna?

Nejčastěji jde o období červen až říjen. Je ale třeba podotknout, že každý rok je to trochu jiné a někdy se tohle období může posunout více do jara a jindy protáhnout do zimy (a nebo naopak i zkrátit).

Na závěr

Dodala bych jen, že k Chiang Mai bych mohla říct ještě mnohem víc, protože tohle místo mám opravdu ráda. A nejsem vůbec jediná. Není to jen tak, že se v tomhle městě rozhodlo usadit spousta nomádů, expatů a dlouhodobých cestovatelů. Mezi největší výhody patří to, že je zde levno, krásně, lidi jsou tu milí a prostě – skvěle se tu žije.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?