Search
Close this search box.
obloha 2 (12)
obloha 2 (12)

Jak založit živnost a co vše potom platit

Jak založit živnost? Co se platí při podnikání? Co platím jako OSVČ? Jak vést účetnictví Jako OSVČ? Jak dlouho trvá založit živnost?

Daně a účetnictví jsou komplikované, lidé na to chodí studovat několikaleté obory na vysokých školách a proto se to nedá vše vysvětlit během pár vět. Já vám však v tomto článku zkusím lidsky a jednoduše objasnit, co všechno musí podnikatel platit a na co se připravit, pokud s tímhle vším třeba začínáte.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

IČO a živnost

Pro každé příjmy či výdělky musíte mít legální způsob, jak peníze přijmout. Protože každá taková neosobní transakce musí být evidovaná státem.

Pro to, abyste mohli peníze přijmout můžete být:

Máte smlouvu a daně a podobné odvádí zaměstnavatel, tím pádem tohle vše jde mimo vás.

Máte podepsané DPP, DPČ a podobně, jsou tam omezení na výše příjmů a tak dále. Daně však odvádí zaměstnavatel.

Máte IČO, vystavujete faktury a o celé účetnictví se musíte starat sami.

Jak založit živnost a získat IČO

IČO je unikátní osmimístné identifikační číslo osoby, které získáte při založení živnosti. Pokud máte ičo, znamená to, že máte živnost a jste de facto podnikatel. Tím pádem můžete vystavovat faktury, přijímat peníze, ale zároveň musíte z vašich příjmů odvádět daňe a pojistné, případně časem i DPH.

Musíte zajít na jakýkoliv živnostenský úřad (nemusí být v místě trvalého bydliště, může to být v jakémkoliv městě), kde si necháte zřídit živnost. Zřízením živnosti získáte živnostenský list a IČO. Je to velice jednoduché. Opravdu stačí přijít a říct úředníkovi, že si chcete založit živnost a on by s vámi měl všechno ostatní projít. Při zřízení živnosti platíte jednorázová poplatek cca 1000 Kč. Musíte si vybrat i nějaký předmět podnikání, což označuje, v čem budete podnikat. Předmětů podnikání je hodně a musíte si nějaký vybrat, ale s tím vám často poradí úředník na úřadě, takže to není moc velká starost. Seznam, předmětů podnikání najdete například zde.

Pokud nechcete chodit na úřad, můžete si i zaplatit firmu, která tyto náležitosti zařídí za vás.

Každý, kdo zajde na úřad a zřídí si ho

IČO má nejčastěji:
  • fyzická osoba = živnostník, reálný člověk
  • právnická osoba = firma, seskupení, s.r.o. a podobně

Založení živnosti je relativně rychlý proces, od té doby, co zajdete na úřad to trvá maximálně týden a většinou i kratší dobu. Více info najdete například zde.

Pokud jste ičař, pak se vám život zásadně zase tak moc nemění, ale nastává vám jedna nepříjemná povinnost a to je každý měsíc platit zálohy na pojištění a daně – a to převážně pokud máte živnost hlavní činnost.

Rozdělení živnosti na

Hlavní činnost

Jste státem evidovaní jako živnostníci/podnikatelé a tak musíte splňovat náležitosti podnikatele = platit za sebe sociální a zdravotní pojištění (okolo 5 000 Kč měsíčně), odvádět jednou ročně daně a případně i DPH.

Vedlejší činnost

Můžete ji mít pokud jste například student, maminka na mateřské dovolené, nebo pokud máte normální zaměstnání a podnikání máte jen tak bokem. A znamená to, že vám jsou odpuštěny minimální zálohy a platíte zálohy pouze z toho, kolik vyděláte. Takže pokud nemáte příjmy žádné, neplatíte v podstatě nic a pokud máte příjmy malé, platíte velmi málo.

To je hlavní rozdíl, mezi podnikáním na hlavní a vedlejší činnost. Podnikatelé na hlavní činnost musí platit minimální zálhy nezávisle na tom, zda něco vydělají, či nikoliv.

Co všechno musí platit OSVČ:

To nejdůležitější, co si musíte pohlídat, je abyste za každý kalendářní rok odvedli státu to, co mu máte odvést. Proto je opravdu stěžejní všechno platit a případně si i odkládat peníze, abyste na jaře nebyli překvapení, že po vás chce stát zaplatit 100 000 a vy nevíte, odkud tyto peníze vzít.

To, co musí podnikatelé platit je:

Platí se měsíčně = každý měsíc se platí zálohy. Ty činí pro rok 2022 2841 Kč na sociální pojištění a 2627 Kč na zdravotní pojištění. Tyhle částky jsou minimální zálohy, které každý podnikatel na hlavní činnost každý měsíc posílá státu. Pokud podnikáte na vedlejší činnost, pak vám jsou minimální zálohy odpuštěny a vypočítávají se vám zálohy na základě reálných příjmů. Takže pak můžete platit třeba pár stovek měsíčně, podle toho, kolik vyděláváte.

Kromě měsíčních záloh se pojištění jednou za rok sčítá, v období daňového přiznání a podávají se takzvané přehledy o příjmech a výdajích OSVČ, kde se pojišťovnám ukáže, jaké jste měli příjmy a vypočítají se vám zálohy na další rok. Pokud máte příjmy nižší/normální (přesnou částku teď přesně nevím), pak platíte minimální zálohy. Pkud máte příjmy vysoké, pak se může stát, že budete platit vyšší zálohy, než minimální.

Daň z příjmů se většinou platí 1 za rok a to právě při daňovém přiznání. Říkám většinou, protože někdy můžete platit i zálohy (podobně jako u socka a zdravka). To se ale týká pouze podnikatelů s vysokými příjmy.

Jednou ročně, na jaře, se tedy sečtou všechny vaše příjmy a výdaje, z těch se potom vypočítá základ daně a z tohoto základu daně se vypočítá 15%, což je vaše daň, kterou musíte státu zaplatit. Základ daně může být buďto paušální, což využívají OSVČ, které nemají velké náklady a znamená to, že se daň vypočítává ze 40% vašich příjmů. Nebo můžete počítat základ daně z vašich reálných příjmů tím, že si odečtete náklady. To se hodí hlavně pro podnikatelem kteří hodně nakupují – například když vlastníte obchod a nakupujete zboží a podobně.

DPH, neboli daň z přidané hodnoty je většinou 21%, které si podnikatel přičte k faktuře za zboží, nebo služby. Těchto 21% musí potom následující měsíc odvést státu. Není to nic složitého, jen je to trochu “otrava”. Týká se to však až vyšších příjmů. DPH platíte až ve chvíli, kdy se stanete takzvaným plátcem DPH a tím se stáváte, když překročíte příjem 1 000 000 Kč za posledních 12 měsíců.

Daňové přiznání a přehledy o příjmech

Když už víte, co vše musíte platit a odvádět, měli byste ještě vědět, že je tady něco, čemu se říká daňové přiznání a přehledy o příjmech OSVČ. Jde o dokumenty, které se na jaře zašlou státu jako kontrola vašich příjmů a výdajů za předchozí kalendářní rok.

Je to v podstatě dokument, který se na zašle státu, kde bude jasně vidět, jaké jste měli příjmy, výdaje a kolik máte zaplatit daň (o které jsme se už bavili = daň z příjmů). Odevzdává se buď fyzicky do začátku dubna a nebo elektronicky do začátku května. 

Po podání daňového přiznání se musí podat i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a úřad sociálního zabezpečení, kde se vyčíslí kolik jste zaplatili na zálohách a na základě vašich příjmů se vypočítá, zda budete něco doplácet, nebo zda vám případně něco vrátí

Podle mě je nejjednodušší najmout si účetní, která za vás přiznání a přehledy podá. Pokud tohle dělat nechcete, můžete ho podat sami, dejte si však pozor, ať to máte všechno správně.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?