Search
Close this search box.
obloha 2 (10)
obloha 2 (10)

TOP 15 míst, které musíte vidět na Madeiře

Jaké jsou nejlepší a nekrásnější místa Madeiry? 15 tipů na výlety po Madeiře, místa, které navštívit a aktivity, které na Madeiře dělat.

Madiera je nádherný a netradiční ostrov patřící k Portugalsku. Nachází se severně od Kanárských ostrovů a jeho hlavní město se jmenuje Funchal.

Madeira je ráj pro milovníky přírody a treků. Je tady totiž spousta míst, kde chodit. Navštívit můžete třeba jednu z levád, což jsou typické Madeirské stezky podél vodních koryt, nebo můžete jít třeba nejznámější stezku po vrcholech Pico de Arieiro a Pico Ruivo. Krom toho můžete na spoustu míst jen tak přijet a pokochat se třeba výhledem, nebo jít třeba pozorovat letadla. Na to, jak je ten ostrov malý je tu překvapivě hodně věcí, které dělat.

My jsme tu byli měsíc i tak mám pocit, že by se tu ještě našly další věci, které by se daly objevit.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

1. Trek z Pico de Arieiro na Pico Ruivo

Nejznámější a nejoblíbenější trek na Madeiře – jde se přes vrcholky dvou nejvyšších hor.

Vyjedete autem na nejvyšší bod Pico de Arieiro, odkud poté vyrazíte podél vrcholků skal na vedlejší vrchol Pico Ruivo.

Celý trek zabere většinou kolem 6 – 7 hodin, pokud jdete relativně pomalu.

Doporučuju vyrážet s východem slunce – třeba okolo 7:30, za prvé je vám potom menší vedro, za druhé je trek ještě o řád krísnější, když je zalitý sluníčkem a za třetí – vyhnete se davu lidí, který se na trek nahrne okolo 9 – 10 hodiny ráno. 

2. Anjos Waterfall – vodopád dopadající na cestu

Vopodád, který teče ze skály a dopadá rovnou na cestu, po které jezdí auta.

Nejen, že jím můžete projet autem, ale můžete i zastavit a jít se do vodopádu smočit, je to fakt sranda!

3. Ponta do sol – malebné městečko

Ponta do Sol je malebné městečko obklopené dvěma kopci a říká se, že je to nejlepší místo pro digitální nomády na Madeiře – je tam dokonce Coliving, ve kterém se můžete ubytovat. Mě se stále na život mnohem více líbí Funchal, ale Ponta do Sol určitě stojí za to navštívit pro jeho krásné hory a kopce, pláž, nebo třeba dobré jídlo.

Kousíček od Ponta do Sol je třeba Anjos vodopád, nebo Skywalk, takže tento výlet můžete hezky spojit.

4. Cabo Girão Skywalk

Umístěnou po cestě z Funchalu do Ponta do Sol najdete u pobřeží tuhle zajímavou vyhlídku. Jak název vypovídá, máte pocit, že chodíte v oblacích – má totiž prosklenou zem.

Kromě procházce po skle ve stovkách metrech nad útesem tam uvidíte i krásný výhled a můžete si koupit nějaká suvenýr, nebo třeba kávu.

5. Funchal

Funchal je hlavní město Madeiry a je to asi jediné pořádné a opravdové město, kde to skutečně žije. Najdete zde spoustu kavárniček, restaurací, podniků, ale také přírody a krás. Proto je to podle mě nejlepší místo na bydlení na Madeiře.

Funchal má přístav, ze kterého můžete vyjet na výlety, nebo třeba autobusová spojení do všech koutů Madeiry

Funchalu asi nejvíce dominuje lanovka přímo uprostřed města, která vás doveze až na vrchol Funchalu, kde se nachází Botanical Gardens.

6. Botanical Gardens

Jsou to velké a opravdu překrásné botanické zahrady, které přestože jsou oblíbené a turistické, tak kupodivu nebyly až tak přecpané lidmi.

Je tam spousta chodníčků a procházek krásnou a zajímavou přírodou, jak Madeirskou, tak i cizí, jako například Japonskou.

7. Levada Nova a Levada do Moinho

Levády jsou asi to nejtypičtější pro Madeiru, co může existovat. Jde o stezky podél koryt s vodou, kterých na Madeiře najdete stovky. Původně měly zavlažovací účely, aby se voda z ostrova dostala všude. Díky tomu, že se k nim zemědělci potřebovali dostat, jsou většinou hezky přístupné a jsou podél nich chodníky.

Proto si na Madeiře dejte alespoň jednu levádu a za mě doporučuji okruh, který spojuje Levádu Nova a Levádu do Moinho. Okruh trvá projít asi 3 hodiny a uvidíte opravdu nádherné výhledy.

8. Porto Santo – ostrov vedle

Porto Santo je malinký ostrov vedle Madeiry, na kterém žije asi 5000 lidí. Dá se na něj dostat buďto lodí, která jede 2,5 hodiny, nebo letadlem, které letí 25 minut. My jsme jeli ráno lodí tam a večer letadlem zpátky.

Ostrůvek je to opravdu maličký, najdete tam krásnou a dlouhatánskou zlatou pláž, jednu vesnici uprostřed, a kolem spoustu kopců, ze kterých jsou nádherné výhledy na celý malý ostrov. Krom toho je tam spousta vyhlídkových míst, nebo třeba taková mini “poušť” a spousta dalších zajímavých věcí, který stojí za návštěvu.

9. Porto Moniz – přírodní bazény na severu Madeiry

Porto Moniz, neboli natural pools – přírodní bazény, je takové přírodní koupaliště, kde se můžete jít osvěžit pomalu do rozbouřených vln. Je to spíše taková turistická atrakce, ale rozhodně stojí za navštívení. Nejen, že samy o sobě jsou zajímavé, ale v jejich okolí najdete další místa, které stojí za navštívení a tak to můžete spojit.

10. Pláž Praia do Porto do Seixal

Kousek, východně od Porto Moniz se nachází sjezd k pláži Praia do Porto do Seixal. Jde o jednu z několika písečných pláží na Madeiře – Madeira sama o sobě nemá pláže písečné, ale na několik z nich byl písek dovezený a Praia do Porto do Seixal je jedna z nich.

11. Miradouro do Véu da Noiva

Prakticky hned vedle Praia do Porto do Seixal najdete nenápadnou vyhlídku, na které když si zastavíte, naskytne se vám velmi netradiční pohled na vodopád dopadající přímo do oceánu.

12. Fanal Pond – Mlha na Madeiře

Na Madeiře se hrozně rychle mění počasí

Navíc je tady na každým místě jinak. Ve stejný moment může být ve funchalu sluníčko a o 10 km vedle pršet.

Je tu taková speciální oblast, ve které je tak nějak velmi často mlha. Nejznámějším místem v této mlze je “park” Fanal Pond, který je velice často mlhou komplet zahalený a to tak, že skoro není vidět na krok. Navíc jsou v parku velice zvláštní stromy, které v kombinaci s mlhou tvoří až strašidelný místo.

Když jsme zde jeli my, byl zrovna krásně prosluněný, ale mlha byla asi o 5 kilometrů níž, takže jsme si ji i tak užili. 

13. Pozorujte letadla

Madeira je ráj pro Plane Spottery, protože zde najdete nesmírně mnoho parádních míst, odkud můžete pozorovat letadla. 

Ranvej je dlouhá, ale Madeira má místa, ze kterých můžete hezky a z blízka vidět buďto jednu část, nebo druhou, proto můžete krásně pozorovat i přílety, i odlety.

14. Východní suchý cíp Madeiry

Madeira je sice malinký ostrov, ale o to víc vás překvapí, jak moc různorodé oblasti zde najdete. Jednou z nich je východní cíp Madeiry, který je kompletně suchý. 

V tomhle cípu můžete absolvovat trek Ponta de São Lourenço, nebo pokud se vám nechce chodit, zajeďte si alespoň na vyhlídku Miraduro de São Lourenço, ze které na tuto suchou část můžete krásně vidět.

15. Prozkoumávejte jen tak ostrov

Madeira je opravdu perla Atlantského oceánu a proto stojí za to jen tak vzít auto, skůtr, nebo třeba čtyřkolku a vyjet jen tak poznávat ostrov. Ostrov je to malinký, projedete ho za dvě hodinky, takže projížďka a poznání ostrova vám nezabere víc než den, ale ty krásné místa, které uvidíte a ta příroda, která je na každém místě jiná je strašně zajímavá.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?