Search
Close this search box.
IMG_6720 (1)
IMG_6720 (1)

Thajsko: průvodce a kam se vydat (osobní zkušenost)

Shrnutí: Thajsko je nádherný místo, kde je podle mě úplně vše. Já jsem si Thajsko zamilovala natolik že bych si tam dokázala představit žít. Co mě na týhle překrásný zemi tak uchvacuje je její nádherná kutlura, skvělé jídlo, levné ceny, dokonalé pláže a hlavně: to, jak je každý její kout jiný. 

Pokud pojedete na Krabi ostrovy, bude to úplně něco jiného, než Bangkok a Bangkok bude zase něco úplně jiného než třeba Chiang Mai. 

V dnešním článku vám tak povím vše, co před návštěvou Thajska musíte vědět. Řekneme si hlavně:

Tak se připravte a příjemné čtení!

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

1) Bangkok

Obrovské, proslulé a nezapomenutelné hlavní město Thajska je rozhodně něco, co byste při návštěvě této nádherné země neměli opomenout. Populací přesahuje 10 milionů a rozlohou je větší než New York. Pro porovnání – Praha by se do Bangkoku vešla skoro 4x. (lokace Bangkoku)

Bangkok je proslulý svým nočním životem, rušným vibem velkoměsta, výborným jídlem a taky bohatou Thajskou kulturou. V Bangkoku je tak nějak všechno, přece jen, je to hlavní město. Každá část Bangkoku je trochu jiná a najdete zde vše od lokálních míst plných kultury, chrámů, místního jídla či lokálních zážitků, přes velkou komunitu expatů, digitálních nomádů, až po turistické oblasti. 

Bangkok má velice městský feel, je zde vedro a spousta obchoďáků. V centru Bangkoku skoro nenarazíte na přírodu, což je veliký kontrast oproti zbytku Thajska, které je proslulé bujnou zelení a nádhernými plážemi. Jezdí tu tuk tuky, na každém kroku je lokální market a přestože jde o velkoměsto, cítíte se tu jako v Asii.

Navíc, je tu levno, stejně jako v celém Thajsko. Nejen proto si Bangkok zvolila spousta lidí jako své útočiště – žije zde spousta expatů.

Bangkok

2) Chiang Mai

Chiang Mai je jedno z největších měst v Thajsku, konkrétně jde o největší město severního Thajska, ale oproti Bangkoku je to prcek. Má méně než 200 000 obyvatel, což je skoro o polovinu menší než Brno. Je to však naprosto úžasné místo – konkrétně jde o jedno z mých nejoblíbenějších měst na zemi. Je zde totiž všechno, co člověk potřebuje k životu, obzvláště jako digitální nomád, ale není to tu přehypované turisty – a to na Chiang Mai zbožňuju. 

Tohle město leží na severu Thajska a je tu o něco chladněji, než v Bangkoku. (lokace) Pořád je tu ale celoročně teplo na tričko a kraťasy. Je zde velice bohatá Thajská kultura, kolem je spousta zeleně, mnoho chrámů, vodopádů a zajímavých míst na navštívení a také je to jedno z nejlepších míst na světe pro výlety na motorce – jsou zde totiž úžasné cesty.

Chiang mai je ale hlavně hot spot digitálních nomádů. Je tu totiž velmi levno, dají se tu sehnat krásné byty za skvělé ceny, je zde spousta kaváren vhodných na práci a také bohatá komunita expatů. Krom toho je tu spousta aktivit, které jde dělat a zároveň je to město tak akorát velké.

Jediné co, tak Chiang Mai nemá oceán. A celkově – Chiang Mai prostě není nejinstaramovatější, nebo nejkrásnější místo v Thajsku. Je to úplně něco jiného, než třeba proslulé Krabi ostrovy. Proto pokud jste turista a chcete do Thajska hlavně kvůli plážím, tyrkysovému oceánu a nádherným fotkám na instagram, pak bych vám první doporučila zamířit na Thajské ostrovy (i když Chiang Mai má taky svoje, třeba krásné vodopády, chrámy, atd.). Jste-li však digitální nomád, nebo přemýšlíte, že se v Thajsku usadíte, pak podle mě není lepší volby, než právě Chiang Mai.

Zajímá vás více? Přečtěte si kompletního průvodce Chiang Mai →.

Chiang Mai

3) Koh Samui

Koh Samui je sice hned po Phuketu druhý největší ostrov v Thajsku, ale upřímně, je tak malý, že ho kolem dokola na skútru objedete za hodinku a půl. Je to však nádherné místo. Je zde spousta zlatavých pláží s tyrkysovou čistou vodou, hodně zeleně a dokonce i nějaké vodopády či chrámy.

Leží jižně od Bangkoku, na východním pobřeží (lokace) a žije to tu celkem turismem, proto bych řekla, že kulturně to není nejbohatší místo. Zato je to však podle mě úžasné místo na dovolenou. Turistům tady totiž nic nechybí. Je tu o něco dráž než ve zbytku Thajska, nejvíce jsem to viděla třeba na cenách ubytování.

Najdete zde spoustu restaurací, podniků, barů, beach klubů a dokonce je tu obchoďák. Samui má i letiště, takže sem můžete normálně přiletět, nebo případně můžete vzít loď z pevniny.

Zajímá vás o ostrově více? Přečtěte si kompletního průvodce Koh Samui →.

Koh Samui

4) Pattaya

Kdysi klidná rybářská vesnice Pattaya je dnes nejbližší plážovou destinací pro všechny z Bangkoku. Nachází se totiž necelé dvě hodiny jízdy od hlavního města (lokace). Většina lidí sem jezdí, aby tak nějak unikli ruchu velkoměsta, protože jak jsem vám už říkala, Bangkok může být na někoho trochu moc. Je to zde hodně o plážích, moži a opalování, ale dá se tu toho dělat i mnohem víc.

V okolí najdete spoustu chrámů, ostrůvků, útesů, parků a dalších zajímavých míst. Pattaya je celkem dost turistická, proto se hodí pro skvělou dovolenou. Přesto tu žijí i digitální nomádi i když ne v takové míře jako třeba V Chiang Mai, Koh Phanganu, nebo Bangkoku. 

Je to ideální místo na dovču a je to celkem i party oblast, proto se hodí pro někoho, kdo hledá rušný noční život.

Pattaya

5) Krabi ostrovy

Tak, jsme u jednoho z nejkrásnějších a ikonických míst Thajska – Krabi. Když si vygooglíte Thajsko, tak se mezi prvními obrázky Krabi rozhodně objeví. Tato oblast, která leží jížně od Bangkoku, kousek od Phuketu (lokace) je složená jak z pevniny, tak spousty ostrovů a to, co je zde tak ikonické je spousta úžasných miniostrůvků plných bujné zeleně, tyrkysového moře a zlatavých pláží, které vypadají jako z Avatara. 

Krabi má hodně outdoorovou a uvolněnou atmosféru, je zde spoustu tropické džungle s nádherným oceánem a krom toho nabízí i spoustu turistických míst, podniků, kaváren a i noční život. Nejlepší je si zde pronajmout loď a projet se podél všech těch 200 krásných krabi ostrůvků.

Krabi

6) Chiang Rai

Horské město Chiang Rai leží v severním Thajsku, kousilínek od hranic Laosu a Barmy (lokace). Je proslulé národním parkem Lam Nam Kok, jehož stezky vedou kolem úžasných vodopádů, jako třeba i Khun Kon, který je neuvětřitelných 70 metrů vysoký. Krom toho jde zde nádherná příroda, vodopády, spousta bujných lesů, kopců a dokonce zde žijí lokálních kmeny. 

Stejně jako ve většině Thajských měst jsou i v Chiang Rai velkým lákadlem chrámy a Thajská kultura, která je zde opravdu bohatá. Nachází se tu ale i spousta podniků, restaurací a atmosféra je tu spíše klidnější.

Výlet do Chiang Rai můžete třeba spojit s Chiang Mai – na motorce přejedete z jednoho do druhého za 3 hodinky.

Chiang Rai

7) Pai

Pai je malá vesnička, která leží na severu, asi 3 hodiny cesty směrem nahoru od Chiang Mai (lokace). Je to ale místo plné života. Přestože je Pai malinká, je skutečně nabitá. Je to opravdu vesnice, nachází se zde pouze pár ulic. Ale zato je tu skutečně živo. Každý večer se ulice Pai promění ve večerní walking market, kdy se okraje cest zaplní stánky s jídlem a pitím všeho druhu, tradičními výrobky, oblečením, nebo třeba suvenýry. Je zde dokonce i mini poštovní stánek, kde můžete doslova za pár šupů poslat dopis domů do česka (který opravdu dorazí – máme odzkoušeno, ovšem trvá to třeba měsíc). 

Walking market ale není všechno, přestože je to hlavní lákadlo Pai. Nachází se tu kolem spousta skvělých míst, které stojí za to navštívit, jako třeba spousta vodopádů, velká socha buddhy, nebo Pai Canyon. A samotná vesnice překvapivě žije! Je zde spousta expatů, překvapilo mě, kolik nomádů, turistů a ne-thajců jsem zde viděla. Taky je tady spousta hipsta podniků, espresso barů a dalších míst, které digitální nomádi ocení. A krom toho to tady večer ožívá party životem.

Celkově je Pai podle mě naprosto úžasný místo plný Thajské kultury mixlé s tropicko-jógovými Bali Ubudian vibes (Pai mi hodně připomíná Ubud na Bali). Rozhodně stojí za navštívení, obzvláště pokud míříte do Chiang Mai.

Pai

8) Phuket

Phuket je největším ostrovem Thajska. Jde o civilizovaný ostrov oblíbený jak mezi turisty, tak i digitálními nomády. Najdete ho na západním pobřeží Thajska v Andamanském moři (lokace) a je domovem několika nejnavštěvovanějcíh pláží státu.

Tento ostrov je oblíbená turistická destinace a stejně tak zde najdete silnou komunitu digitálních nomádů. Je to oblíbená destinace lidí, kteří pracují z notebooku a to hlavně kvůli cenám a občanské vybavenosti jako jsou restaurace, kavárny, coworkingy a rychlý internet.

Phuket nabízí spousty kulturních míst, chrámů, marketů, jídla, nebo nádherné pláže. Ostrov je i dost ovlivněn čínskou kulturou, proto zde najdete i spoustu čínských chrámů či restaurací. V neposlední řadě to na Phuketu žije i nočním či turistickým životem.

Phuket

9) Koh Phangan

Koh Phangan je ostrov ležící hned vedle Koh Samui (lokace). Nemá letiště a dostanete se sem pouze lodí právě z vedlejšího Samui (kde je i letiště, takže nejlepší je přiletět na Samui a vzít loď na Phangan). Cesta lodí trvá necelou půl hodinku.

Koh Phangan je nádherné místo. Opravdu jsem si to zde zamilovala. Nejen, že je zde spousta nádherných neobjevených a skrytých pláží, nádherná příroda a tropická atmosféra, ale taky tady žije spousta expatů. Mám pocit, že z každých 3 lidí jsou 2 expati a pouze jeden lokál. Ti expati co tu žijí jsou většinou digitální nomádi a tak už jste asi pochopili, že je zde silná komunita lidí, co pracují z počítače. Je zde i spousta coworkingů, restaurací, espresso barů, úžasných fitek, nebo třeba zdravých výživ.

Další věc o tomto ostrově, kterou nesmím zapomenout zmínit jsou Full Moon parties. Phangan totiž není až tak moc turistický v tom klasickém slova smyslu, ale každý měsíc se tady koná obrovská party. Jednou měsíčně se na tento malinký ostrůvek sjede až neuvěřitelných 30 000 lidí na plážovou párty za úplňku.

Koh Phangan

10) Ko Tao

Ko Tao je malilinkatý ostrůvek, který nám uzavírá trojici Samui Phangan a Tao. Koh Tao totiž leží severně od předchozích dvou ostrovů (lokace) a dá se na něj dostat pouze lodí a to právě ze Samui, nebo z Phanganu. Z Koh Samui trvá cesta lodí asi 1,5 – 2 hodiny. Tento mini ostrov je opravdu tak malinký, že v podstatě nepotřebujete skútr (ale i tak vám doporučuju si ho půjčit). Na skůtru ho projedete za pár minut z jedná strany na druhou.

Tao nabízí několik opravdu krásných skrytých pláží, spoustu plážových podniků, skvělého jídla a velice specifickou tropickou atmosféru. Žije to tu party životem a potápěním – je zde spousta potápěčských škol a můžete si zde i zašnorchlovat.

Ko Tao

11) Ayutthaya

Kdysi hlavní město – Ayutthaya – se nachází asi 80 km severně od Bangkoku (lokace). Toto starobylé město bylo ve 14. století (když bylo Siamské království nejsilnější) hlavním městem Thajska.

Dnes si ruiny tohoto království můžete prohlédnout v historickém parku města, který je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Park je obklopen třemi řekami a příkopy, má rozlohu 15 km² a je domovem mnoha starobylých domů, věží či soch.

Pravděpodobně nejznámějším chrámem je Wat Phra Mahathat a to díky soše hlavy Buddhy, která je propletená kořeny stromů. Další chrám, Wat Phra Si Sanphet (největší z chrámů v parku), se pyšní třemi velkými stříbrnými čediči, a například Wat Yai Chai Mongkol je známý díky obřímu ležícímu Buddhovi či stovkám dalších soch sedících Buddhů, které chrám ve zlatém rouchu obklopují.

Ayutthaya

12) Hua Hin

Hua Hin je jednou skvělou turistickou destinací v Thajsku hlavně díky velkému množství atrakcí a aktivit a také díky tomu, že je kousek od Bangkoku. Víte, když jsme se bavili o Pattaya, což je rušné město kolem pláže jižně od Bangkoku, tak Hua Hin je na tom dost podobně – je „jen“ naproti přes záliv. Nachází se tedy cca 2,5 hodiny cesty jižně od Bangkoku (lokace). Město nabízí mnoho nádherných pláží, hor, vyhlídek, chrámů, marketů a nočních trhů, nebo skvělých restaurací, ze kterých si vybere každý. Atmosféra je zde uvolněnější a né tak moc party jako v Bangkoku, Phuketu, nebo Pattaya, ale stále se tu najde i noční život.

Hua Hin

13) Koh Lanta

Koh Lanta je v podstatě součást Krabi ostrovů, ale lidé jezdí i speciálně sem. A to proto, že tento malinký ostrov nabízí mnoho skrytých a nádherných plází, klidnou, ale úžasnou tropickou atmosféru, bujnou krásnou zeleň a vynikající jídlo.

Koh Lanta se nachází nedaleko Krabi pevniny a snadno se sem dostanete lodí (lokace). Další možností je však přijet autem, protože ostrov je spojen s pevninou mostem.

Ostrov je přibližně 30 kilometrů dlouhý a šest kilometrů široký, což znamená, že ho zvládnete tak nějak celý za jeden den. věřte mi však, že zde budete chtít strávit déle. Lanta je opravdu krásné místo, které si poslední dobou oblíbila i spousta digitálních nomádů a lidí pracujících z počítače,

Koh Lanta

Tipy pro návštěvu Thajska

Půjčte si skútr

V Thajsku je silná kultura moto-vozidel. Motorky a skůtry zde jezdí všude, proto ať už pojedete v Thajsku kamkoliv, bude se vám hodit půjčit si skůtr. Nejen že vám to ulehčí dopravování se kamkoliv, ale taky budete mobilní a budete moct objevit třeba celé město či ostrov. Navíc to není příliš drahé – skůtr na den stojí většinou okolo 200 Kč a na měsíc třeba 3000 Kč.

Naučte se základy v Thajštině

Naučit se zákadní fráze je něco, co dělám vždy, když jedu do nové destinace. Myslím si, že to je to nejmenší co můžu dělat pro to, abych ukázala trochu respektu. Pokud jedete do Thajska, naučte se tak alespoň tyhle 2: 

 • pozdrav – „สวัสดี“ = „sà-wàt-dii kâ“ [sawadika] pro ženy a „sà-wàt-dii káp“ [sawadikap] pro muže 
 • a „děkuji“ – ขอบคุณ = „kòp-khun-kâ“ [kopunka] u žen a „kòp-khun-káp“ [kopunkap] u mužů.

Otázky a odpovědi o Thajsku:

Kdy jet do Thajska?

Tohle samozřejmě záleží, kam konkrétně v Thajsku jedete, ale obecně platí, že když je u nás zima, v Thajsku je suchá sezóna, takže nejlepší šas je zhruba mezi listopadem a únorem. Napíšu vám sem seznam nejpopulárnějších destinací:

 • Bangkok: listopad – únor
 • Chiang Mai: listopad – leden, květen
 • Koh Samui: prosinec – březen
 • Phuket: prosinec – březen
 • Krabi: listopad – březen
 

Jaké je v Thajsku počasí?

V Thajsku je celý rok teplo, ale konkrétní teploty zase záleží na tom, kam jedete. Pokud pojedete na jiz Thajska, na Krabi ostrovy, Koh Samui či Phuket, pak očekávejte teploty 30+ stupňů. V hlavním městě, Bangkoku, se teploty mohou vyšplhat od 25 do 35 °C. A naopak na severu, v Chiang Mai, Pai či Chiang Rai jsou teploty většinou malinko nižší, příjemnější, kolem 25 – 30 °C.

Záleží taky, jestli jedete v deštivé, nebo suché sezóně. V deštivé je totiž zpravidla mnohem větší vedro.

Je v Thajsku levno?

Ano, v Thajsku je hodně levno. Thajsko je velice oblíbená destinace a to právě díky svým cenám. Lokální jídlo seženete v restauraci klidně za 20 – 30 Kč. Ceny se ale taky liší od lokace. Třeba na profláklých ostrovech, na Phuketu, Krabi a tak dál, je prostě dráž, protože tam jezdí hodně turistů. Stejně tak v Bangkoku umí být draho (ale taky levno). Naopak nahoře, v okolí Chiang Mai je mnohem levnější, protože tam nejsou takové davy turistů. 

Obecně ale platí, že když přijedete v sezóně, je to prostě dražší, Thajsko přece jen je turistická destinace. Každopádně lokální jídlo seženete kdykoliv za pár šupů.

Jaké je Thajské jídlo?

Oh, Thajská kuchyně je výborná. Spoustu omáček, rýže, nudlí, koření, curry a mnoho dalšího. Nejznámější je asi Pad Thai, které si v Thajsku dáte v podstatě kdekoliv. Dan má potom hodně oblíbené green curry. A pokud jste to nikdy neměli, musíte vyzkoušet i typický Thajský dezert Mango Sticky Rice, nebo netradiční ale výborné orange espresso – káva s pomerančovým džusem.

Zajímá vás více? Přečtěte si průvodce Thajskou kuchyní & nejznámějších jídel →.

Zajímavosti o Thajsku

Thajsko je plné úžasných věcí a některé jsou tak zajímavé, že jsem se vám je rozhodla sem napsat:

 • Je zde legální tráva
 • Jsou tu jedny z nejkrásnějších pláží světa
 • Je zde spousta ladyboyů, transvestitů
 • Thajské masáže jsou opravdu dokonalé
 • Je zde populární sex turismus (masáže s happy endem, pingpong shows a podobně)
 • Je to oblíbené místo pro expaty a digitální nomády

Na závěr

Thajsko je jako jinej svět. Najdete tu vše od rušných party a turistických oblastí, přes dokonalé pláže jako z pohádky, až po klidné místa dokonalé pro život. Je tu hodně kultury, výborné jídlo a hlavně, je tu hodně levno. Mezi nejlepší Thajské destinace patří třeba:

 • Bangkok: Hlavní město Thajska, kde to žije ruchem velkoměsta mixlým se silnou asijskou kulturou. Je zde opravdu vše, přes party, život, kavárny, turistické či digitálně nomádské místa. Jne tu není moc klidu.
 • Chiang Mai: Úžasné místo pro život plné kultury. Žije zde hodně expatů, je zde letiště, takže můžete přiletět přímo do Chiang Mai a je tu hodně levno. Není tu oceán, ale v okolí je spousta přírody, vodopádů či chrámů.
 • Koh Samui: Úžasný malý ostrov, celkem turistický, ovšem nádherný. Je zde spousta skrytých pláží, tyrkysového oceánu a klidu. Zároveň to zde ale žije a turistovi zde v podstatě nic nechybí.

Za mě je Thajsko must visit. Je to jedna z nejzajímavějších zemí světa.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?