Shrnutí: Předtím, než jsem jela poprvé do Japonska, mi v hlavě zněla spousta nezodpovězených otázek. Kolik Japonsko stojí? Kam přesně jet? Jaké je tam počasí? Jak se po Japonsku dopravovat?
A abyste to vy neměli tak složité jako já, tohle je článek, který obsahuje kompletně všechno, co by měl vědět kdokoliv, kdo se do Japonska chystá. Projdu s vámi:
- 12 top míst, které v Japonsku navštívit ↓
- Kdy je nejlepší jet do Japonska ↓
- Jak se v Japonsku dopravovat ↓
- Užitečné rady a tipy pro návštěvu ↓
A mnoho dalšího.
Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →
12 míst v Japonsku, které nezapomeňte navštívit
1. Tokio
Tokio je hlavní město Japonska a je to rozhodně jedno z míst, které při návštěvě Japonska prostě nesmíte vynechat. Jde o úžasné a nádherné město, které obývá neuvěřitelných 37 milionů lidí – což ho dělá opravdu největším městem světa.
Tokyo jsem si nesmírně zamilovala. Je totiž vážně veliké a najdete v něm vše. Má spoustu částí a stejně asi tak, jako v Praze, nebo jakékoliv jiném velkém městě – každá jeho část je prostě jiná. Proto pokud pojedete do části Ueno, budete se tam cítit jinak než v Šibuji, nebo jinak než v Naka-meguro a podobně.
Tokio je nabité pracovním životem, studentským životem, normálním životem, turismem, Japonským jídlem, má spoustu kaváren, restaurací, podniků, plno typických Japonských ulic plných světýlek, mnoho chrámů, kultury, zábavy a spoustu dalšího.
2. Kyoto
Kyoto mě naprosto oslnilo. Jde o naprosté kulturní centrum Japonska. Kyoto totiž bývalo hlavním městem Japonska – a to dlouho, skoro 1000 let. Díky tomu v Kyotu vzrostla spousta chrámů, svatyň, starých a tradičních budov a celkově se zde opravdu udržel duch starého Japonska.
Pokud máte cestu do Kyota, nezapomeňte navštívit ikonický zlatý Kinkakuji chrám, nebo třeba Gion – což je jedno z posledních míst v japonsku, kde můžete skutečně spatřit Gejši.
3. Ósaka
Ósaka je jedno z největších měst Japonska. Nachází se kousíček od Kyota, proto doporučuji tyto dvě místa často spojit. Ósaka je opravdu veliké město, které nabízí spoustu kultury, zážitků, restaurací, podniků a mnoho dalšího. Rozhodně doporučuji navštívit Dotonbori, cože je rušná ulice podobná Tokijské Akihabaře (podle mě možná i zajímavější), dále pak Ósaka castle, což je veliký park s nádherným hradem přímo uprostřed.
V Ósace se mi neskutečně líbilo. Je zde zase metro, takže doprava po městě je dost jednoduchá. A když sednete na vlak, tak jste za půl hodinky v Kyotu, Kobe, nebo třeba v Naře.
4. Hirošima a Nagasaki
Tyto dvě města „proslavila“ smutná událost – výbuh atomové bomby ve 2. světové válce. A ta atmosféra tady jde stále hodně cítit. Každopádně je to určitě zajímavý zážitek který stojí za to. Když jsme přijeli do Hirošimi, tak jsem instantně pocítila tu pozůstalost po válce. V centru města najdete spoustu pomníků a připomínek této tragické události.
Pro nás čechy je však Hirošima vlastně dost významná. Nachází se tam totiž jeden dům, který přežil právě onen výbuch. A tento dům dnes slouží jako jeden z nejvýznamnějších památníků. A hádejte co? Byl vystavěn českým architektem. Zajímavý bylo, že jsme za celou dobu v Japonsku nepotkali téměř žádný čechy. A jediný moment, kdy jsme nějaký potkali bylo právě u tohoto památníku.
5. Králičí ostrov Okunošima
Tohle je jedno z mých nejoblíbenějších míst v Japonsku. Okunošima, neboli králičí ostrov je opravdu to, co si asi představíte – je to ostrov plný králíků. Ostrůvek je to malinký, projdete ho po obvodu celý za 30 – 40 minut pěšky. A po cestě potkáte doslova stovky králíků, které si můžete krmit, fotit, nebo hladit, pokud se nechají.
Nachází se po cestě z Osaky do Hirošimi. Musíte jet nejprve šinkanzenem, poté přestoupit na lokální vlak a pak vzít loď. Ale stojí to za to. Na ostrově není skoro nic, je tam jen jeden hotel. My jsme v něm však zůstali přes noc a byl to moc krásný zážitek. Je to hotel v lokálním stylu -. tzn. Ryokan, takže jsme tam spali na zemi, měli tam takové ty typické Japonské dřevěné posunovací dveře a dokonce byl v rámci hotelu i Japonský onsen – horké prameny. Jednoduše unikátní zážitek.
6. Nara
Nara je městečko východně od Osaky a Kyota. Z obou těchto měst tam jezdí vlaky a je to cesta asi na hodinku. Čím je Nara tak významná? Najdete zde velikánský park plný jelenů a srnek, které se prostě nebojí lidí. Já jsem z toho byla úplně paf! Můžete si tu koupit i krekry, kterými potom jeleny krmíte, můžete se s jeleny fotit, nebo si jen užívat krásy parku. My jsme tento park stihli ještě k tomu v nádherném období jarních sakur a řeknu vám, větší kýč jsem snad v životě neviděla.
7. Hokkaidó (a Sapporo)
Představili jste si dýni? Ano, odtud ten název pochází. Japonsko je složené z mnoha ostrovů. Ten hlavní na kterém je Tokyo, Osaka a další se jmenuje Honšú. No a druhý největší ostrov je právě Hokkaido. Jde o severní cíp Japonska, kde je celkově o dost chladněji. Na Hokkaido je poměrně těžší se dostat, protože šinkanzen nejede ani do Sappora, takže tam je poté lepší si například půjčit auto. Hokkaidó je dost vyhlášené lyžováním a také je to jedno z mála míst světa, kde můžete spatřit volně žijící tuleně.
8. Okinawa
Okinawa je úplný opak Hokkaidó. Jde o naprosto nejjižnější část Japonska, kde je vlastně celý rok teplo. Jde o ostrov, který byl také hodně ovlivněn válkou (stejně jako celý jih Japonska) a mísí se zde tak hodně Japonské a Americké kultury dohromady. Je zde hodně cítit památka 2. světové a není to úplně typické místo, kde najdete hodně tradičního Japonska. Je to však místo, které stojí za navštívení a to i třeba kvůli plážím a počasí.
9. Mt. Fuji a Hakone
Mt. Fudži je nejvyšší vrchol v Japonsku. Je to zároveň sopka. A nejčastější aktivita v této oblasti je právě pozorování sopky z dálky. Takže vy si vlastně můžete vybrat jedno z míst v okolí a jet se odtamtud na Fudži podívat. Jedno z nejoblíbenějších míst je i Hakone, kam jsme se jeli podívat. Nachází se tam několik lanovek a samo o sobě je to zajímavý výlet. Noa ten výhled na fudži je třešnička na dortu. Bohužel však, když jsme tam byli mi, fudži bylo schované v mracích. A to je další zajímavost o tomto vrcholku – jak jsem slyšela v nějakém videu, Fudži se „rádo schovává v mracích“. Tato sopka je opravdu velice často zahalená mraky. My jsme byli na místech, odkud mohlo být vidět minimálně 3x a ani jednou jsme ho nespatřili – vždy bylo schované v mracích. Někde jsem se dočetla, že nejlepší čas, kdy je Fudži vidět je údajně v zimě, protože v zimě je v Japonsku prý nejvíce sluníčka. Tak třeba příště.
10. Nagano
Nagano je krásné město ležící severozápadně od Tokia. Na Japonsko je to spíše menší město, obývá ho necelých 400 000 obyvatel, ovšem je to velmi oblíbené turistické místečko díky bohaté kultuře, přírodním krásám a památkám. Jedním z hlavních důvodů, proč Nagano navštívit, je jeho poloha. Nachází se totiž v srdci Japonských Alp. Město je obklopeno přenádhernou horskou krajinou, která se dá opravdu připodobnit k Alpám a lidé zde jezdí třeba i lyžovat. Kromě toho je zde spousta chrámů, svatyň, památek, muzeí a spousta dalších aktivit.
11. Nagoya
Nagoja je čtvrté největší město v Japonsku a nachází se v centrální části ostrova Honšú někde mezi Tokiem a Osakou. Dostat se sem je jednoduché, protože je Nagoya přímo na lince šinkanzenu. Město je významným průmyslovým centrem a je známé například výrobou automobilů, leteckých dílů či strojů. Kromě průmyslového významu však Nagoja nabízí také řadu památek, kultury a spoustu aktivit.
12. Yokohama
Jokohama je druhé největší město v Japonsku, které se nachází jižně od Tokia podél pobřeží Tokijského zálivu. A upřímně – je tak blízko Tokia že mi nikdy nepříšlo, že jde o vedlejší město. Jokohama má více než 3,7 milionu obyvatel a je to rušné místo s bohatou historií, kulturou a památkami. Jezdí sem spousta vlaků a spojů přímo z Tokia, takže je velice jednoduché se sem dostat.
Počasí v Japonsku
Japonsko má různorodé klima. Na severu je zima chladná se spoustou sněhu, na jihu je počasí teplé po většinu roku. Na hlavním ostrově Honšú, kde se nachází Tokio a Kjóto, jsou čtyři roční období. Léto je horké a vlhké, zima je mírná. Jaro a podzim jsou nejpříjemnější, s mírnými teplotami a krásnou krajinou.
Kdy jet do Japonska?
Jaro (březen – duben)
Největší sezóna je v Japonsku rozhodně na jaře, konrétně jde o konec března až začátek dubna. My jsme Japonsko poprvý navštívili právě na jaře, na období kvetoucích Sakur a bylo to opravdu parádní. Buďte však připravení na davy turistů, kterých je tu touto dobou opravdu přehnaně moc.
Podzim (říjen – listopad)
Další velice oblíbené období je polovina října – listopadu, kdy je v Japonsku nejkrásnější podzim. Znovu, stejně jako na jaře se však připravte na davy turistů, protože krásy Japonského podzimu přitahují mnoho lidí.
Zima
Víte, málokoho napadne jet do Japonska v zimě. A možná právě proto je to jedno z nejlepších období, kdy tuto zemi navštívit: je tu opravdu znatelně nejméně turistů. Jediné co, tak je tu prostě chladno. Ale zima je v Japonsku krásná a jsou tu některé aktivity, které jsou v zimě nejlepší (návštěva sněžných opic, nebo třeba vyhlášené lyžování).
Jak se dopravovat po Japonsku?
Japonsko je velké a proto je dobré promyslet, jakým způsobem se po této zemi budete dopravovat.
Nejjednodušší je zvolit vlaky a metro
A to proto, že vlaková doprava v Japonsku je prostě naprosto promyšlená a skvělá. Obzvláště pokud se jedná o vaši první návštěvu Japonska a chcete se podívat na všechny ty známý místa – tam jsou vlakové spojení prostě nejlepší. Cesta mezi Tokiem a Ósakou trvá autem cca 6 hodin. Shinkansenem je to zhruba 2 hoďky.
Krom toho ve většině velkých měst funguje skvělé metro a vlaková či autobusová doprava, která je pro pohybování se po městech prostě nejrozumnější a nejrychlejší.
Můžete si půjčit auto
Druhá možnost je půjčit si auto. Tohle připadá v úvahu podle mě ve chvíli, kdy nechcete objíždět ty nejznámější místa a naopak chcete prozkoumávat netradiční kouty Japonska. Protože jakmile se chcete dostat někam, kde to není tak profláklé, tak ty vlaky už začínají být méně frekventované a je tu těžší návaznost. Pronajmout si auto ale není nejlevnější, takže na to nezapomeňte myslet, když tohle plánujete. Každopádně je to podle mě skvělá volba pro druhou, třetí návštěvu Japonska, kdy už jste všechno profláklé viděli a chcete se podívat na nové místa, kam vás vlak nedoveze.
Tipy pro návštěvu
Připravte se na kulturní šok
Ano, je to tak. Japonsko je opravdu jinej svět – toho si všimne každý, kdo vkročí na tyto překrásné ostrovy. Takže se připravte na to, že je tu všechno prostě úplně jiné. Lidi se tu chovají jinak, mají jiné zvyky a opravdu – cítila jsem se zde trochu jako v jinym vesmíru.
Nedávejte dýška
Nenene, opravdu to nedělejte. Přestože ve většině světa lidi dýška potěší, Japonce to naopak urazí. My jsme to vyzkoušeli několikrát, než jsme se konečně poučili. Japonci to berou tak, že máte pocit, že nejsou dobře placení a proto jim musíte dát extra peníze. Je to pro ně opravdu urážka. I když jsme třeba jen v samoobsluze nechali pár Yenů, obsluha z obchodu za námi vyběhla až ven. Za kamarádem dokonce běželi i několik ulic, aby mu dýško vrátili. Takže dýška jsou v Japosnku opravdu né. A to my Češi oceníme, no ne?
Kupte si Rail Pass
Japan Rail Pass je v podstatě jízdenka na šinkanzeny a některé městské linky v Tokiu. Stojí celkem dost, ale pokud plánujete jezdit mezi městy, pak se rozhodně vyplatí – jednorázová cesta šinkanzenem vás totiž může vyjít pěkně draho.
Rail Pass si můžete koupit na týden za cca 4500 Kč, na 2 týdny za cca 7500 Kč, nebo na 3 týdny za asi 9500 Kč.
Rail Pass si musíte objednat předem, předtím, než do Japonska jedete. Na místě se koupit nedá. Rail Pass vám buďto pošlou poštou domů a vy si ho do Japonska přivezete, nebo si ho můžete vyzvednout na letišti při příletu. Následně v Japonsku musíte zajít na přepážku, kde vám ho zaktivují.
Rail Pass se opravdu hodí – my jsme si koupili 3 týdenní a vzhledem k tomu že jsme jezdili šinkanzenem tam a zpět, tak se to opravdu vyplatilo.
Zařiďte si kartu na metro
Další věc, kterou si zařiďte je metro kartička. Říká se jim IC card a v Japonsku je vícero společností, které IC kartu poskytují. Nejběžnější je Suica, nebo Pasmo, které seženete v Tokiu, nebo Icoca, kterou koupíte v Ósace. Všechny tyto karty fungují na všechny linky ve všech městech – jsou úplně stejné, jen od jiné společnosti. My jsme měli kartu Suica.
IC kartu si poté nabijete kreditem a pokaždé, když procházíte terminálem u metra, tak karou pípnete. Při východu se vám pak odečte trocha kreditu za každou jízdu.
Pokud máte tetování, připravte se na možné omezení
Bohužel pro nás všechny potetované (sama nějaké to maličké mám), Japonci tetováním tak trochu opovrhují. Tetování je historicky v Japonsku spojované s Jakuzou – Japonskou mafií. A třeba do onsenů (japonských horkých pramenů) váš často nepustí právě pokud nějaké máte. Prostě se nesmíte koupat. Naštěstí v moderní době je možné najít spoustu tattoo-friendly lázní, ale musíte to vyloženě hledat. Může se vám stát, že vám někde velice rázně řeknou, že máte odejít – a to může být nepříjemné.
Kamarádka, která má celkem větší tetování na ruce jela do Japonska nedávno a přijela celá znechucená. Říkala mi, jak se na ni Japonci dívali pomalu skrze prsty když chodila v tílku jen tak po ulici a že opravdu cítila, že tetováním opovrhují. Bohužel, kulturu člověk neovlivní.
Připravte si peněženku
Japonsko je drahé. Ráda bych vám řekla, že Japonsko je jedna z těch zemí, která se dá zajet levně s batůžkem, ale opak je pravdou – Japonsko je jedna ze zemí, která je na backpakování celkem obtížná. Proto je potřeba připravit si na výlet nějakou tu finanční rezervu. My jsme sice nezkoušeli jet tou nejlevnější variantou, takže vám neřeknu kolik stojí nejlevnější hostely a podobně, ale po tom, co jsme se z Japonska vrátili jsem spočítala, na kolik nás ty 3 týdny vyšly a bylo to cca 153 000 Kč.
Naučte se základní fráze Japonsky
Pokud chcete, můžete se naučit pozdravit, případně poděkovat. Japonci na vás sice vždycky budou mluvit Japonsky (i kdybyste uměli plynuje Japonsky – prostě nejste Japonec a tak očekávají, že mluvíte Anglicky a nepředpokládají, že byste uměli Japonštinu), ale mě i tak bavilo pokoušet se poděkovat v Japonštině a podobně. Takže:
- Dobré ráno = Ohayōgozaimasu (おはようございます)
- Dobrý den / odpoledne = Kon’nichiwa (こんにちは)
- Dobrý večer = Konbanwa (こんばんは)
- Děkuji = Arigatō (ありがとう)
- Děkuji mnohokrát = Arigatōgozaimasu / Dōmo arigatōgozaimasu (ありがとうございます)
- S dovolením / promiňte / můžu vás poprosit = Sumimasen (すみません)