Search
Close this search box.
obloha 2 (8)
obloha 2 (8)

51 tipů na nejlepší práce z domova – práce online, přes internet

Shrnutí: Živit se z domova, případně odkudkoliv jinud je tak trochu splněnej sen. Otevírá vám to tolik dvěří, o kterých třeba ani nevíte. Já sama pracuju z počítače a můžu vám tak potvrdit, že je to úžasný. Dovoluje mi to cestovat po světě, řídit si život podle sebe a nebýt otrokem svého zaměstnání.

Existuje spousta způsobů, jak začít pracovat z domu a já jsem jich pro vás dnes sepsala neuvěřitelných 51! Nejjednodušší je podle mě začít freelancovat, alespoň pro začátek (= najít si klenty v nějakém oboru), ale pokud vás freelance neláká, pak je tu další spousta skvělých možností.

A jaké má práce na dálku benefity? 
  • Jste často mnohem větším pánem svého času, než v zaměstnání!
  • Můžete pracovat odkudkoliv, to znamená z domu, z kavárny, ale třeba i ze zahraničí.
  • Můžete cestovat a pracovat zároveň – takzvané digitální nomádství.
  • Máte mnohem větší pocit svobody, než když jste zavření v kanceláři
  • a mnoho dalších.

Obzvláště v poslední době se s prací z domova roztrhl pytel – každý hledá způsoby, jak začít vydělávat peníze na internetu, nebo jak najít kreativní či třeba manuální práci z domu. No, já tomu rozumím a naprosto souhlasím s tím, že je to skvělý životní styl. Proto jsem se rozhodla sepsat těchto 51 tipů, ze kterých si třeba vyberete i vy! 

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

1. Začněte freelancovat – nabídněte své znalosti online
2. Staňte se copywriterem
3. Začněte tvořit videa
4. Staňte se grafickým designérem
5. Dělejte virtuálního asistenta
6. Staňte se programátorem
7. Začněte dělat marketing
8. Zeptejte se ve své práci, zda není možnost přejít na práci online
9. Učte online
10. Staňte se influencerem
11. Zkuste hrát poker
12. Staňte se IT testerem
13. Nabídněte své fotografie fotobankám
14. Placené online průzkumy trhů
15. Vytvořte vlastní software
16. Zainvestujte do kryptoměn
17. Vyzkoušejte UpWork
18. Založte si profil na Na Volné Noze
19. Vyboostujte svůj LinkedIn
20. Začněte tvořit podcasty
21. Investujte online
22. Staňte se youtuberem a vydělávejte z reklam
23. Zkuste dropshipping
24. Vytvořte online kurz
25. Hledejte na pracovních portálech
26. Vydělávejte si hraním her
27. Vydělávejte si prodáváním herních majetků
28. Založte si eshop
29. Prodávejte své výtvory
30. Vyzkoušejte online casino
31. Můžete vyzkoušet sázet
32. Vytvořte web, na kterém vydělávejte
33. Založte blog a prodávejte PR články
34. Založte blog a dělejte affiliate marketing
35. Dělejte účetní
36. Staňte se daňovým poradcem
37. Založte online firmu / startup
38. Zkuste pronajímat část svého bydliště na Airbnb
39. Vyzkoušejte Crowdfunding
40. Překládejte
41. Prodejte věci, které už nepotřebujete
42. Staňte se online koučem
43. Prodávejte domény
44. Pronajímejte svou nemovitost
45. Zkuste více malých online prací najednou
46. Kreativní director
47. Napište knihu
48. Napište příručku / ebook
49. Prodávejte!
50. Založte kreativní agenturu

51. Přepisování textů

1. Začněte freelancovat – nabídněte své znalosti online

Freelancing je skvělý způsob, jak zpeněžit své znalosti a dovednosti. Český překlad je “na volné noze” – čili jak název vypovídá, jde o “profesi”, kterou vykonáváte na vlastní pěst a prodáváte svým klientům nějakou službu. Může jít například o copywriting, design, programování a mnoho dalšího. Skvělé platformy, kde lze freelancovat jsou například UpWork, pro celosvětové klienty, na volné noze pro českou klientelu, nebo třeba LinkedIn, přes který si vás také spousta klientů najde.

2. Staňte se copywriterem

Copywriting je profese, kterou lze vykonávat odkudkoliv. Potřebujete k ní pouze počítač a šikovné pisálecké ruce. Jako copywriter můžete psát prakticky cokoliv od textů pro eshopy, přes blogové články pro weby až po knihy, eknihy, příručky, no prostě jakékoliv texty. Můžete psát pro nějakou marketingovou společnost, nebo být třeba freelancer a mít vícero klientů.

3. Začněte tvořit videa

Po videotvorbě je čím dál tím větší a větší poptávka. Naučte se pěkně stříhat a upravovat videa a můžete se tím začít živit. Stejně jako u copy, můžete se stát freelancerem a mít více klientů pro které stříháte, nebo se nechejte zaměstnat (s požadavkem práce na dálku), či mějte jednoho velkého klienta. 

4. Staňte se grafickým designérem

Design je trend moderní doby. Každý chce mít krásný web, krásné logo, krásné vizitky a mnoho dalšího. Design udává trend a tvoří identitu brandu! Proto je po kvalitních designérech velká poptávka. Pokud jste kreativní duše, je to jako dělané pro vás. Naučte se ve Photoshopu a Illustrátoru a začněte prodávat své kousky. Klasicky – můžete si najít více klientů na jednorázové joby, nebo si najděte třeba jednu / dvě velké ryby. 

5. Dělejte virtuálního asistenta

Virtuální asistent je profese, která má benefit právě v tom, že ji vykonáváte zcela online. Většinou to funguje tak, že si najdete jednoho klienta, pro kterého se potom stanete asistentem / asistentkou. Manažujete mu deník, staráte se o emaily, komunikujete za něj s lidmi, v podstatě všechno, co může tento vás klient potřebovat. Pokud toho klient nepotřebuje moc, můžete si najít vícero takových klientů. 

6. Staňte se programátorem

Když se řekne online profese, co vás napadne jako první? Programátor je určitě jedna z častých odpovědí. Naučte se kódovat a programovat a otevřou se vám dveře do úplně nového světa. Můžete se nechat zaměstnat ve firmě, která vám umožní pracovat online, nebo si najděte klienty, pro které budete externistou. Možností je spousta.

7. Začněte dělat marketing

Marketing je čím dál tím oblíbenější slovo ve světě byznysu. Správný marketing dokáže firmě zajistit spousty a spousty prodejů. Pokud máte čich na lidi, empatii, a do toho jste kreativní, dost pravděpodobně z vás bude dobrý marketér. Marketing můžete dělat v podstatě jakkoliv, pro jakoukoliv firmu, která ho bude potřebovat – přes facebook, instagram, google, nebo jakékoliv další reklamy a propagandy bradu.

8. Zeptejte se ve své práci, zda není možnost přejít na práci online

Spousta profesí jde vykonávat na dálku. Jste například účetní? Copík? Nebo IT tester? V jakékoliv práci, u které sedíte u počítače se můžete zkusit zeptat šéfa a domluvit se na práci z domu. A pokud nebude souhlasit, můžete si najít stejnou profesi u jiné firmy, která vám tuto online práci z domu umožní. Obzvláště díky koroně si spousta firem uvědomilo, že vlastně práce online možná je. Proto dost možná budete mít štěstí a takový job seženete.

9. Učte online

Máte nějakou dovednost, nebo skill, který jde učit? Umíte dobře jazyky? Nebo třeba matematiku? Češtinu? Můžete začít učit online. Nejčastějšími klienty pro vás mohou být středoškoláci, kteří se třeba připravují na maturitu, nebo vysokoškoláci, kteří plavou ve svých předmětech, ale pokud se jedná třeba o angličtinu, tak se najde i spousta starších studentů. A co je nejlepší – hodinovku si určujete sami!

10. Staňte se influencerem

Influencerstí je novodobý trend. Začněte tvořit chytlavý obsah na sociálních sítích a vybudujte si komunitu. Nejlepší je pro to asi Instagram, nebo TikTok. Téma je čistě na vás. Baví vás například vaření? Tvořte obsah o tom! Děláte nějaký zajímavý sport? Publikujte to! Jakmile budete mít komunitu online, vydělávat z toho peníze není nic těžkého – můžete spolupracovat s kdekým, s jinými influencery, eshopy a podobně.

11. Zkuste hrát poker

Poker je tak trochu hazard, ale když se zeptáte úspěšných poker hráčů, tak často řekniu že to hazard není, že se to stačí naučit. Existuje vícero online poker heren, kde můžete znásobit své peníze. S hazardem však opatrně! Přečtěte si třeba nejdříve hnihu o pokuru nebo se vzdělejte nějak jinak. 

12. Staňte se IT testerem

IT testing je další z profesí, které lze vykonávat online. Jde o procesy, při kterých testujete v podstatě cokoliv – software, hry, aplikace a hledáte v nich chyby a bugy, aby mohly být vydané bez nich. Spoustu firem nabízí IT testing práce, nebo dokonce jen brigády a často je nabízí právě z domu!

13. Nabídněte své fotografie fotobankám

Věděli jste, že můžete prodávat své fotografie? Pomud vás baví fotiti, tak mám pro vás skvělý tip – zpeněžte svůj koníček. Na placených fotobankách se stačí zaregistrovat a nahrávat tam fotografie. Poté, když si někdo koupí vaši fotku, dostanete určité procento. Pokud takto budete mít vícero úspěšných fotografií, máte vlastně pěkný pasivní příjem!

14. Placené online průzkumy trhů

Placené online průzkumy jsou v podstatě peníze za váš názor / zkušenost. Agentury tvoří pro své klienty právě tyto průzkumy trhů, které poté odešlou svým zaregistrovaným zájemcům (vy můžete být jeden z nich) a za odeslaný názor / zkušenost vám poté pošlou nějaké ty penízky. Není to nějak hodně placené a člověk na tom asi nezbohatne, ale když je tady ta možnost, proč to nezkusit?

15. Vytvořte vlastní software

Vlastní software je way to go, obzvláště v dnešní digitální době. Jestliže umíte kódit, nebo třeba máte kamaráda který umí kódit, můžete se vrhnout do tvorby vlastního softwaru – a to může být opravdu cokoliv. A jak jsem psala, klidně nemusíte kódit vy sami, můžete se domluvit s kamarádem, on bude kódit a vy budete dělat marketing.

16. Zainvestujte do kryptoměn

S kryptoměnama se v poslední době fakt roztrhl pytel, někdy mi přijde, že “kdo nemá kousek bitcoinu, tak jako by neexistoval”. I já jsem si na základě toho nějakých pár kryptoměn pokupovala. Každopádně pokud se do toho pořádně opřete, je to opravdu skvělý způsob, jakým se velmi dobře živit online. Znám mnoho lidí, kteří se krypto živí a krypto stále roste a roste, takže teď je určitě dobrý čas na to začít. 

17. Vyzkoušejte UpWork

UpWork v česku není moc známý, jelikož jde o internacionální síť a českých klientů tam moc nenajdete, ale celosvětově je to největší a taky bych řekla jeden z nejlepších portálů, které spojují klienta a freelancera. Na UpWorku si vytvoříte profil, kde nabídnete své zkušenosti, dovednosti a portfolio, poté je třeba ověřit vaši totožnost a můžete začít. Je několik způsobů, jak na UpWorku najít klienty. První možností je odpovídání na inzeráty – na UpWorku máte vždy feed, na kterém vám vyskakují nejnovější pracovní nabídky – asi jako feed na facebooku, jen s jinými příspěvky. A zde můžete odpovídat. Trik je v tom co nejvíce oslovit klienta, protože na každou práci může odpovídat více lidí. Další možností je, že vás klienti osloví sami. To se stává hlavně až trochu později, když už máte na UpWorku nějakou tu historii. Základem je mít nějaký skill a zbytek už se poddá.

18. Založte si profil na Na Volné Noze

Na Volné Noze je český portál, kde se setkávají freelanceři a klienti. Je to tedy podobně jako UpWork místo, kde můžete nabídnou své dovednosti a s velkou pravděpodobností vám někdo nabídne nějaký ten job. Na Volné Noze však bohužel není zadarmo. Freelancer musí zaplatit zhruba 3500 Kč ročně za členství. Na druhou stranu, pokud se díky těmto 3500 za rok začnete úspěšně živit online, tak to za to stojí, no ne?

19. Vyboostujte svůj LinkedIn

LinkedIn je taková pracovní sociální síť. Pokud máte nějaký skill, který je možné prodávat, tak zde můžete stejně jako na UpWorku, nebo Na Volné Noze najít spoustu příležitostí. Znám spoustu lidí, kteří díky LinkedInu našli hodně klientů. Zapracujte na své prezentaci na LinkedInu, oslovte správné lidi, ukažte své zkušenosti, práci a výsledky a s velkou pravděpodobností vás někdo osloví.

20. Začněte tvořit podcasty

Jste rozený mluvka a rádi klábosíte o všem možném? Já třeba jo! A pokud vy také, zkuste začít tvořit podcast. Může to být v podstatě na jakékoliv téma. Máte krásnou zahrádku, o kterou se už roky staráte a chcete dávat ostatním tipy, jak o zahradu pečovat? Znáte hodně zajímavých lidí a chtěli byste s nimi udělat rozhovory? Jste eko a chcete ostatní učit jak na to? Cokoliv vás napadne, můžete ostatním předávat. A až bude podcast úspěšný, můžete si například domluvit sponzory, které vás budou financovat za zmínky v podcastu. 

21. Investujte online

Investovat můžete v dnešní době v podstatě do všeho. Od klasických akcií a dluhopisů, přes startupy až po kryptoměny. Udělejte řádný průzkum a zainvestujte do něčeho, v čem vidíte potenciál. Z investic bývají krásné výdělky a třeba takové krypto je, jak jsem již psala, v poslední době velmi oblíbené. 

22. Staňte se youtuberem a vydělávejte z reklam

Stejně jako u napsání knihy, u založení podcastu, blogu, nebo ebooku, pokud vytvoříte kanál, na kterém si vybudujete audienci, která vás bude sledovat, můžete vydělávat z youtube reklam. A nejen to, třeba vám nějaká společnost nabídne i exkluzivní spolupráci a podobně. 

23. Zkuste dropshipping

Dropshipping je v podstatě takové překupování. Jde o business schéma, při kterém nakoupíte od velkého výrobce a poté zboží prodáváte pod vlastním eshopem. Můžete například prodávat věci od dodavatelů z asie, nechávat si je dovézt a podobně. Můžete si založit eshop, nebo třeba profil na instagramu, kde budete tyto věcičky prodávat. 

24. Vytvořte online kurz

Online kurz je skvělý způsob, jak se začít živit online. Máte nějakou dovednost, kterou můžete prodat a která se dá naučit? Vytvořte z toho online kurz! Jste zapálený pejskař a chcete učit ostatní pejskaře, jak vychovávat psa? Natočte pár videí, kde tohle vše vysvětlíte. Šijete si krásné oblečení a chcete to naučit ostatní? Natočte, jak na to a prodejte set videí jako online kurz. 

25. Hledejte na pracovních portálech

Pokud vůbec nevíte, co chcete dělat, ale víte, že se chcete živit online, zkuste se porozhlédnout po online práci na všemožných pracovních portálech, facebookových skupinách a podobně. Spousta firem nabízí pozice, které je možné vykonávat z domu a když budete dostatečně hledat, dost možná brzy na nějakou natrefíte.

26. Vydělávejte si hraním her

Hraní her je novým esportem, který se stává populárnější a populárnější. Jste mastery ve Fortnite, nebo Counter Strike? Můžete se tím začít živit! Soutěžte v aktivitě, která vás baví a dostávejte za to zaplaceno. Ti nejlepší hráči jsou zajištění na celý život a i kdybyste nebyli nejlepší, můžete si vydělat opravdu pěkné peníze.

27. Vydělávejte si prodáváním herních majetků

Máte spoustu herních aktiv, které nevyužíváte? To se dá zpeněžit. Existuje spousta hráčů, kteří jsou ochotni si od vás odkoupit vše, co vás jen napadne, od vybavení, přes postavy, zbraně, prémiové předměty a tak dále. Zkuste váš majetek nabídnout na herních fórecha uvidíte, kolik vyděláte.

28. Založte si eshop

Založte si eshop, na kterém budete prodávat nějaký produkt, online kurz, knihu, nebo třeba vaše dovednosti. Pokud uděláte eshopu dobrý marketing, a budete mít dobré produkty, máte vyhráno. A pokud se vám nechce vlastnit produkty a řešit jejich skladování, zkuste výše zmíněný dropshipping.

29. Prodávejte své výtvory

Tvoříte doma něco originálního? Například náramky, řetízky, náušnice, kabelky, nebo třeba šijete oblečení, pletete svetry, nebo deky? Malujete krásné obrazy? V dnešní době je hrozně populární crafting, DIY, homemade produkty a podobné podomácku vyrobené věcičky. Založte si eshop, nebo instagramovou stránku, kde budete tyto pěkné věcičky prodávat. 

30. Vyzkoušejte online casino

Online casino je přesně to, co název vypovídá. Kasino. A hazard. Ale i tam se dá nějaká ta kačka vydělat. Ale buďte realističtí a neprosázejte váš majetek. Zkuste třeba jen tak vsadit pár korun, žádné vysoké částky a naučte se v tom chodit. Přečtěte si o tom třeba knížku, nebo se vyptejte někoho úspěšného na rady.

31. Můžete vyzkoušet sázet

Sázení, stejně jako casino, je hazard. Proto se sázením opatrně. Je to však také způsob online obživy a tak jsem to zde chtěla zmínit. Pokud máte to, na co sázíte dobře nasledované a umíte v tom chodit, pak vás možná čekají i příjemné výsledky. Pozor však – vždy vsázejte pouze peníze, které máte navíc. Tak, abyste byli schopni fungovat i kdybyste vše vsazené prohrálli.

32. Vytvořte web, na kterém vydělávejte

Vytvořte nějaký web, může jít třeba o blog, nebo obsahové články a začněte vydělávat například pomocí reklam, prodeji PR článků, nebo affiliate marketingu. Když budete psát o zajímavých věcech a vás blog bude navštěvovaný, mohou se vaše měsíční příjmy pěkně zvednout. A navíc jde o pasivní příjem, takže to je úplná výhra.

Tvorba webu je v dnešní době nesmírně jednoduchá a zvládne to každý. Pokud nevíte, jak na to podívejte se na návod, jak vytvořit webovou stránku.

33. Založte blog a prodávejte PR články

Začněte psát vlastní blog o čemkoliv vás napadne a prodávejte takzvané PR články. PR článek je článek, který publikuje cizí web na váš web, je to vlastně placený článek určený k propagaci webu / produktu / firmy a tak dále. Dejme tomu že vlastníte blog o vaření, kontaktuje vás firma vyrábějící mixéry, že by chtěli PR článek. Texty vám většinou dodají a vy pouze článek zveřejníte na svém blogu a dostanete zaplaceno.

34. Založte blog a dělejte affiliate marketing

Začněte blog a vydělávejte si přes affiliate marketing, což je vlastně vydělávání skrze cizí eshopy, které vy sami nevlastníte. Affiliate marketing je běh na dlouhou trať a na výdělky z něj si pěkně počkáte, ale zato je to také pasivní příjem, stejně jako třeba vydělávání z reklam, nebo fotobanek, což je příjemné.

35. Dělejte účetní

Pokud jste účetní, nebo se v účtech vyznáte, můžete se stát online účetní. Ostatně účetní je zrovna práce, při které nemusíte chodit do kanceláře. Já s mojí účetní také spolupracuji čistě online. Můžete být freelancer a najít si spoustu malých klientů, kteří vám dohromady přinesou velký výdělek, nebo si najděte několik velkých klientů, kteří utáhnou váš měsíční výdělek. Můžete si i najít jiné fellow účetní, se kterými třeba založíte firmu.

36. Staňte se daňovým poradcem

Daňový poradce je taková podobnost k online účetní. Pokud se vyznáte v daních a právních povinnostech, můžete se stát online daňovým poradcem pro velké firmy. Čili z vás bude freelancer. Daňový poradce můžete být tedy na volné noze, nebo se ale i nechat zaměstnat firmou, která vám umožní toto vykonávat online.

37. Založte online firmu / startup

Založte firmu, která vás bude živit. Financovat ji můžete buďto sami, nebo pokud potřebujete ze začátku vyšší kapitál, najděte si investora. A poté stačí začít. Vymyslete nějaký dobrý nápad, buďto něco originálního, nějakou vychytávku, nebo klidně něco už vymyšleného. Můžete založit aplikaci, nebo třeba webový projekt. Cokoliv.

38. Zkuste pronajímat část svého bydliště na Airbnb

Airbnb je portál, na kterém můžete hledat ubytování kdekoliv po světě. Ubytování často nabízí lidé u sebe doma, nebo ve vlastních bytech a podobně. A jedním z nich můžete být i vy. Máte například byt, ve kterém nevyužíváte jeden pokoj? Dům, ve kterém nebyužíváte ptro? Máte druhý byt a nevíte, jak ho co nejlépe zpeněžit? Vyšperkujte pokoj či byt a nabídněte ho hostům na Airbnb. Jediná překážka je lokace. Airbnb funguje nejlépe ve velkých městech, nebo u turistických atrakcí.

39. Vyzkoušejte Crowdfunding

Crowdfunding je v podstatě opakem klasického financování projektů. Když jste crowfunder, tak si v podstatě zahrajete na investora. Běžně, pokud chcete nějakým způsobem získat kapitál potřebný k novému podnikání, je třeba oslovit velké investory. U Crowfundingu tomu tak není, tam naopak spousta lidí přispívá malé částky. Některý Crowfunding funguje na bázi darovací, ale z některých naopak můžete po úspěchu projektu získat výdělek. Takže jde v podstatě o takové investování v malém. 

40. Překládejte

Překládání je další ze skvělých způsobů, jak zpeněžit svoje dovednosti. Umíte cizí jazyk? Najděte si online práci v podobě tvorby překladů. Ať už se bude jednat o články, právnické či technické texty, nebo cokoliv jiného. Pokud vás jazyk baví a hledáte způsob jak se živit online, ideální. A je jedno zda jde o angličtinu, španělštinu, nebo třeba jen slovenštinu.

41. Prodejte věci, které už nepotřebujete

“Válí” se vám doma spoustu krásného oblečení, které už ale nenosíte? Odrostly vám už děti a máte spoustu neponičených hraček, kočárků, postýlek a podobně? Máte vícero nepoužívané elektroniky? Podívejte se co vše doma najdete a zkuste prodat to, co už nepotřebujete. Nikdy nevíte, komu se právě vaše již nepoužívaná skříň může hodit.

42. Staňte se online koučem

Online koučing je také trend moderní doby. A pokud máte například zkušenosti v nějaké oblasti a chcete motivovat ostatní, aby dosáhli podobných cílů jako vy, můžete se stát online koučem a živit se motivováním ostatních. Může se jednat o koučing v oblasti zdraví, hubnutí, sportu, ale třeba i učení, nebo obecně úspěchů v životě. Pozor však, pro koučing byste měli být sami úspěšní v oblasti, ve které chcete motivovat ostatní.

43. Prodávejte domény

Skupujte zajímavé domény za pár korun za rok, které by potenciálně někdo v budoucnu mohl chtít vlastnit, umístěte na ně nápis, že jsou k prodeji a kde vás může zájemce kontaktovat a poté pouze čekejte. Nacenit doménu můžete jak chcete, klidně v řádu tisíců Kč. A skupujte jak české, tak i zahraniční.

44. Pronajímejte svou nemovitost

Vlastníte byt, ze kterého se stěhujete? Pronajměte ho! A nemusí jít jen o byt, ale třeba i o garáž, nebo jen parkovací místo. Můžete se i vydat cestou za finanční svobodou a šetřit si na hypoteční investiční byt. Až si našetříte dostatek na nějakou rozumnou hypotéku, koupíte si byt pronajmete ho a nájem si nastavíte tak, aby vám splácel hypotéku a vy měli ještě něco navíc. A můžete šetřit na další byt.

45. Zkuste více malých online prací najednou

Pokud nechcete mít nějakou hlavní práci online, zkuste tak nějak od všeho trochu. Zkuste dělat design, copy i třeba hrát poker. Sem tam můžete získat nějakou kačku z fotek ve fotobance a jindy můžete prodat PR článek. Zkoušejte co vás jen napadne a třeba vás něco z toho chytí natolik, že se z toho stane váš hlavní příjem.

46. Kreativní director

Kreativní director je pozice, která se v mnoha firmách vykonává online. Jde o práci, při které manažujete tým kreativců. Staráte se o chod designového světa firmy, o videa, o grafiku a podobně. V poslední době potkávám spoustu lidí, kteří tuto pozici vykonávají, takže pokud máte znalosti v oblasti designu, videí a kreativy, pak se můžete poohlédnout právě po této pozici!

47. Napište knihu

Máte v hlavě nějaké informace, které chcete předat dál? Nebo máte nějaký skill a chcete ho naučit ostatní? Máte vymyšlený pěkný příběh, který by se dobře poslouchal? Nebo máte zajímavý život a chcete napsat biografii? Ať už jde o cokoliv, sedněte si za počítač a sepište vaše myšlenky do knihy. Knihu poté můžete vydat fyzicky, nebo online jako ebook. Nikdy nevíte co a jak bude – třeba napíšete příští bestseller!

48. Napište příručku / ebook

Když ne celou knihu, napište kratší verzi – ebook, nebo příručku. Znáte efektivní způsob jak začít cvičit? Máte spoustu receptů a chcete sepsat kuchařku? Jste parašutista a chcete ostatním sdělit jak začít? Napište příručku o čemkoliv, co by mohlo někoho zajímat. Příručku poté můžete prodávat online, nebo klidně i offline.

49. Prodávejte!

Vydělávání peněz je v podstatě jenom o úspěšném prodeji, proto prodávejte cokoliv vás jen napadne. Už jsem tady mluvila o freelance – prodávání svých dovedností, o spoustě profesí, které můžete jako freelancer dělat, o platformách, na kterých lze freelancovat a vydělávat, o pronajímání bytů, o prodávání věcí, a tak dál. Zamyslete se, za co by vám byli schopni lidé platit. Třeba vymyslíte něco úplně nového, z čeho by vás ani ve snu nenapadlo vydělávat.

50. Založte kreativní agenturu

Chcete posunout svůj skill na nový level? Děláte například design, ale tak nějak cítíte, že by to chtělo něco víc? Můžete založit kreativní agenturu. Stačí se domluvit se známými, kteří dělají například střih videí, copy a programování a ejhle, kreativní agentura je na světě. Rozdíl oproti simple jobům je ten, že kreativní agentura může oslovit větší ryby, než jen samotný designér. Můžete totiž nabízet kompletní branding, identitu i s copy a tvorbou webu a podobně. A kde sehnat ty parťáky do agentury? Na jakémkoliv freelancerském portálu. Existuje spousta lidí, která do toho s vámi půjde.

51. Přepisování textů

Práce s textem je v dnešní době velmi oblíbená a žádaná. Jak jsem již psala v bodě 2, můžete se stát copywriterem a psát články či otextovávat weby. Pokud byste však raději ubrali na kteativitě a přidali na pečlivosti, můžete se stát takzvaným copyeditorem, což je člověk, který po copywriterovi texty edituje, přepisuje a korekturuje. Tato práce může nést různé názvy, ale úkol je jednoduchý – kontrola správnosti textů. Tento job se dá vykonávat jako freelanc, nebo třeba jako online externista pro nějakou firmu.

Proč se začít živit online?

Práce z domu a z počítače s sebou přináší v podstatě samé benefity. Vyhovuje mi z mnoha a mnoha důvodů. Jedním z nich je volnost, kterou mi dopřává – nemusím každý den vstávat v určitou hodinu, docházet do kanceláře a řídit se časovými pokyny někoho jiného. S tím souvisí i to, že vám nikdo nestojí takzvaně „za zadkem“ a nekontroluje každý váš krok. Můžete si udělat pauzu kdy chcete a jednoduše si celý pracovní den uspořádat tak nějak podle sebe. 

Ten největší benefit, který však práce z domu nabízí je možnost cestování, což je pro mě naprostý game changer. Cestování zbožňuju. Vždycky jsem chtěla žít takový život, abych mohla být přes léto v česku, ale přes tu dlouhou a chladnou zimu někde v teplých krajinách. Jen jsem si nemyslela, že je to reálné – nenapadala mě práce, která by tohle umožňovala. No světe div se, taková práce existuje. Je to přesně ta práce z domu.

Když k práci nepotřebujete nic jiného, než počítač, můžete pracovat odkudkoliv – z domu, z kavárny, nebo z tropického Thajska, či prosluněného Bali.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?