Search
Close this search box.
Kyoto
Kyoto

22+ typických Japonských jídel (co při návštěvě musíte ochutnat)

Shrnutí: Pokud se chystáte do Japonska a chcete vědět, co vás tam čeká za pokrmy, nebo pokud vás jen zajímá, jak vlastně vypadají typická jídla Japonské kuchyně, tak jste přišli na správné místo. Protože dnes vám ukážu 22 (a pár dalších) typických jídel Japonské kuchyně. 

Na začátek: Ať už se do Japonska rozhodnete jet kdykoliv, jedna věc, kterou byste o Japonské kuchyni měli vědět je, že je opravdu hodně masitá a podle mého názoru vlastně není až tak moc zdravá, jak bych čekala že bude. Mě to upřímně fakt překpavilo. Hodně Japonských jídel je plných masa, což není úplně nezdravý, ale když člověk nejí nic jinýho, tak mu z toho může být těžko – jako tomu bylo u mě. Po 3 týdnech v Japonsku se ze mě pomalu chtěl stát vegetarián. A spousta tradičních jídel je i smažených.  Každopádně co si budem – Japonské jídla jsou výborné a sushi v Japonsku je opravdu prvotřídní mňamka. Sushi však není jediné Japonské jídlo, tato východní kuchyně toho nabízí mnohem víc. A v dnešním článku vám to všechno ukážu.

V Japonsku se tedy můžete připravit na hodně jídel plných masa, ryb, mořských plodů, rýže a zeleniny. Tak používají hodně sóji, tofu a milují zelený čaj.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

Chcete vidět konkrétní rozpis výdajů & kolik nás stálo Japonsko? | PŘEČÍST → 

1) Ramen

Ramen je jedno z mých nejoblíbenějších jídel z Japonské kuchyně a dávám si ho velmi často i mimo Japonsko. Je to v podstatě polévka, velmi hutná a uklidňující: ideální pro chladný den nebo kocovinu. Vývar může být sytý a vepřový (tonkotsu), sójový (shoyu) nebo dokonce miso. Často se podává s ramenovým vajíčkem (Ajitama), plátky hovězícho (Chashu), nebo třeba s jarní cibulkou, občas bambusovými výhonky a podobně. 

Ramen
Ramen

2) Curry

Ano, Japonsko má taky svoje typické kari: pokud to nevíte, tak kari je typické třeba i pro Indickou, nebo Thajskou kuchyni a další. Ovšem všechny tyto kari se liší země od země. A právě to Japonské kari je podle mě úplně nejlepší. Je dost husté a má velice příjemnou omáčkovou chuť a není tak kořeněné jako Thajské či Indické, což mě hodně vyhovuje. Má tak trochu masovou chuť a často se podává s rýží a takzvaným Katsu vepřovým, hovězím, nebo kuřecím masem (Katsu je v podstatě takový nakrájený řízek).

Japonské kari
Japonské kari

3) Gyoza

Gyoza, to jsou japonské knedlíčky, obvykle plněné mletým masem a zeleninou, které se  zespodu smaží do křupava. Ideálně se podávají s typickou sladkokyselou sójovou omáčkou.

Gyoza
Gyoza

4) Nigiri (Sushi)

Zeptám se vás: co si jako první představíte, když se řekne „sushi“? Většina lidí si asi představí kulaté rýžové plátky plněné rybou či zeleninou. No, ano, to je taky sushi. Ale v Japonsku tohle není tak typické. Když se v Japonsku řekne „sushi“ myslí se tím právě nigiri. To jsme se samozřejmě dozvěděli až v Japonsku: Danovo oblíbené sushi je právě nigiri. A kdykoliv jsme přišli do nějaké sushi restaurace a Dan si objednával právě „nigiri“, tak se ho servírka vždy zmatečně ptala „so, sushi?“.

Nigiri je tedy typ sushi a konkrétně jde o takové malé bochánky sushi rýže, na které se plácne cokoliv: většinou ryba, někdy i třeba vejce, zelenina a podobně.

Nigiri
Nigiri

5) Sashimi (sushi)

Ah, lidičkové, kdybych si mohla vybrat jedno jídlo, které budu jíst po zbytek života, bylo by to dost pravděpodobně sashimi. Dávám si ho opravdu hoodně často, ať už v Japonsku, nebo mimo. Je zdravé, cítím se po něm prostě skvěle, zasytí mě a hlavně mi prostě neskutečně chutná. 

Co to je? No, jde o syrovou rybu. Já mám nejraději lososa, ale ráda si dám i tuňák (ne, nepředstavujte si nakládaného tuňáka z konzervy, tenhle tuňák chutná úplně jinak). A samozřejmě, sashimi se dělá ze všech možných typů ryb či mořských plodů. 

Nejlepší je dát si ho jen tak s trochou wasabi a kvalitní sojové omáčky. A ano, když jsem se poprvé dozvěděla o konceptu jezení syrové ryby, taky jsem moc nechápala, jak to někdo může jíst, ale potom, co jsem to zkusila: wow. Syrový losos (musí být ale kvalitní) chutná mnohem líp, než ten grilovaný nebo vařený.

Sashimi
Sashimi

6) Maki a Uramaki (sushi)

Tak, tady je to typické „sushi“. Typů sushi je totiž hodně, třeba předchozí sashimi v podstatě taky spadá mezi sushi. Toho typického sushi, které se nejvíc uchytilo po celým světě máme vlastně 2 hlavní druhy: Maki a Uramaki.
  • Maki je to nejklasičtější sushi: Uvnitře je náplň (ryba, maso či zelenina), potom je rýže a na závěr mořská řasa.
  • Uramaki je verze „naruby“ a je to tedy náplň (zase ryba, zelenina, mořské plody), potom mořská řasa a na závěr rýže.
Sushi - Uramaki
Sushi - Maki

7) Takoyaki

Takoyaki jsem poprvé ochutnala v Japonské restauraci na Mallorce a tak jsem se nemohla dočkat, až ho zkusím i v Japonsku. Jedná se o kuličky z těsta plněné nejčastěji chobotnicí, smažené na takové speciální pánvi s malými ďolíčky. 

Upřímně, chobotnice pro mě nezněla lákavě, ale Takoyaki mi kupodivu celkem chutnaly. Já obecně nejsem fanda smažených jídel, proto si Takoyaki moc nedávám, ale chuť mají supr. A taky je to Japonské street food, které si často můžete dát jen tak ze stánku.

Takoyaki
Takoyaki

8) Okonomiyaki

Další Yaki – asi bych vám měla říct, že „Yaki“ znamená „smažený“, nebo „grilovaný“. Okonomiyaki jsou jídlo, které je typické pro západnější Japonsko – hlavně pro Ósaku a Hirošimu. Obě z těchto měst dokonce mají svůj typický styl přípravy a trochu se liší. My jsme si dali tu práci a vyzkoušeli jsme Okonomiyaki jak v Ósace, tak v Hirošimě. 

O co jde? Je to vlastně taková smažená placka, ve které je zamíchané zelí, nudle, vejce a další ingredience – může to být zase maso, mořské plody, nebo zelenina. Největší podíl tam má ale zelí.
  • Hirošima: Okonomiyaki v Hirošimě je typické tím, že se jednotlivé ingredience „vrství“ jedna na druhou.
  • Ósaka: Naopak v Ósace se tahle placka připravuje tak, že se všechny ingredience tak nějak smíchaj do jednoho.
Okonomiyaki - Ósaka
Okonomiyaki - Hirošima

9) Yakitori

Tohle je zase street food a jde v podstatě o japonské BBQ špízy: typicky jde o kuřecí (ale může jít i o jiné) maso na špejli, grilované a glazované sladko-slanou omáčkou. Skvěle se hodí třeba k pivu.

Yakitori
Yakitori

10) Onigiri

Tohle jídlo je prostě zvláštní a nikdy jsem mu úplně nepřišla na chuť. Pravda ale je, že jsem si ho nikdy nedala nikde v restauraci, pouze v supermarketu z ledničky. Je to totiž velice typická Japonská svačina, kterou si můžete koupit krásně zabalenou v podstatě kdekoliv.

Jedná se o rýži, která se rukama tvaruje nejčastěji do trojúhelníku, (ale může být i kulatá a podobně). Uvnitř je často plněná masem, nebo i nějakými náplněmi na pomazánkový styl a obaluje se mořskou řasou.

Onigiri
Onigiri

11) Donburi

Donburi je opravdu mňamina a je to takové typické obědové jídlo. Co to je? Velice jednoduchý: je to mísa plněná rýží, na kterou se nahoru dá maso, vejce, mořské plody, omáčka, nebo cokoliv dalšího. Donburi má spoustu druhů a dá se jíst v podstatě na jakýkoliv způsob, ale základ je: je to mísa s rýží a často masem. Moje nejoblíbenější bylo vždy s masem a vajíčkem.

Donburi
Donburi

12) Yakisoba

Už asi hádáte, že jde zase o něco smaženého? Protože jak jsme si řekli, „Yaki“ znamená smažený a „Soba“ jsou nudle. Ano, Yakisoba jsou smažené japonské nudle. Často se dávají s masem, zeleninou a sladko-kyselou omáčkou.

Yakisoba
Yakisoba

13) Yakiniku

Yakiniku je něco pro milovníky BBQ. Tady nejde jen o jídlo, ale i o styl jezení a přípravy. Většinou přijdete do restaurace specializované na Yakiniku, posadíte se ke stolu a poté si objednáte plátky syrového masa či zeleniny – často je to hovězí či vepřové. 

To vám je přineseno na stůl. Na stole pak většinou (uprostřed) najdete grill, který vám obsluha zapálí a vy si maso (či zeleninu) sami grilujete a připravujete. Japonci tohle zbožňují, my jsme si na Yakiniku taky zašli a byl to moc fajn zážitek. Takže doporučuju.

Yakiniku
Yakiniku

14) Dango

Dango je typická japonská sladkost: jedná se o rýžové kuličky, bochánky nebo knedlíčky na špejli často polité nějakou sladkou omáčkou. Často se dávají jen tak, nebo třeba k zelenému čaji.

Dango
Dango

15) Miso polévka

Tohle je nejtypičtější Japonská polévka, kterou dostanete úplně všude. Je velice basic, ale Japonci ji jedí velmi často. Vyrábí se z fermentované sójové pasty (miso), dashi (druh vývaru) a často obsahuje tofu a mořské řasy. Já jsem jí osobně nikdy nepřišla na chuť. 

Miso polévka
Miso polévka

16) Unagi

Unagi je grilovaný úhoř, který je zalitý sladkou sójovou omáčkou. Často se podává na rýži a má zajímavou strukturu, která se rozplývá v puse. Najdete ho často v Sushi restauracích.

Unagi
Unagi

17) Tempura

Tepura je velice jednoduchý jídlo: v podstatě se jedná o velice křupavé a lehké smažené mořské plody nebo zeleninu. Záleží jen na těstíčku a technice. Nejčastěji je tempura v podobě krevet, ale může jít i o něco jiného.

Tempura
Tempura

18) Teppanyaki

Tady už se zase bavíme spíše o stylu přípravy jídla, než o jídle samotném: jde o o způsob vaření, kdy kuchař připravuje jídlo na rozpáleném roštu přímo před vámi. Nejde jen o jídlo (které je mimochodem často vynikající), ale také o show, kterou kuchař předvádí. My jsme si zašli na Teppanyaki v Hirošimě, dali jsme si typickou Hirošimskou Okonomiyaki placku a bylo to hrozně příjemný. Člověk si toho jídla trochu víc váží, když vidí, jak ho někdo připravuje.

Teppanyaki
Teppanyaki

19) Matchová zmrzlina

Matcha je pro Japonsko typická a opravdu vám řeknu, že na každém kroku najdete zmrzlinu právě z tohoto zeleného čaje. Pro mě to byl úplný ráj, protože se jedná o moji nejoblíbenější příchuť zmrzliny. Kdo jste nikdy nezkoušeli, připravte se na nebe na jazyku.

Matcha zmrzlina
Matcha zmrzlina

20) Zelený čaj

Japonsko opravdu žije zeleným čajem, najdete tam spoustu čajových plantáží a pochopitelně – každý tam pije čaj. Příchuť zeleného čaje se zde často dává i do sladkostí, nebo jak jsme si už řekli – do zmrzliny. Takže když přijedete do Japonska, nezapomeňte senchu, nebo matchu vyzkoušet.

Zelený čaj
Zelený čaj

21) Fazolová pasta

Tohle mi přišlo hrozně zvláštní, ale v Japonsku je opravdu běžné, že ve sladkostech, pečivu, nebo podobně najdete doslova: fazolovou pastu. Je to taková fazolová pomazánka udělaná na sladko. Zkoušeli jsme ji několikrát, ale nikdy mi upřímně nechutnala. Jiný kraj, jiný mrav.

22) Spousta dalších jídel

Japonsko nabízí hromady zajímavých a netradičních jídel, třeba když jen procházíte ulicemi, potkáte spoustu stánků, které prodávají věci, co jsem nikdy v životě neviděla. Jedná se o sladkosti, nebo slané mňaminy, občas to nejde na první pohled ani uhodnout. Proto při návštěvě Japonska zkoušejte vše, co vás napadne a co vám přeletí před nosem.

Tady máte nějaké z dalších typických Japonskách jídel:

  • Mochi: Dezertík z rýžové mouky, často plněný pastou z fazolí (ano, to je ta pasta). Mochi může být plněné i ovocem a dalšími náplněmi.
  • Shabu Shabu: Hot pot s tenkými plátky masa.
  • Udon: Těstoviny z pšeničné mouky, podávané s různými omáčkami a náplněmi.
  • Natto: Fermentované sójové boby, často podávané s rýží.
  • Tsukemono: Různé druhy kvašené zeleniny.
  • Soba: Těstoviny z pohankové mouky, podávané studené nebo v horkém vývaru.
  • Omurice: Omeleta naplněná smaženou rýží, často podávaná s kečupem.

Na závěr

Jak jste asi už pochytili, Japonská kuchyně je opravdu hodně masitá. Maso (hlavně hovězí a vepořové), ryby a mořské plody tu jedou ve velkém. Krom toho je pochopitelně plná rýže, to je zde nejčastější příloha, ale najdete zde i nudle (soba) či občas i zeleninu. Krom toho hojně používají sóju a výrobky z ní (třeba tofu). Vegetariáni to mají v Japonsku o dost těžší, než byste mohli čekat, to mi už řekli nejedni vegetariánští přátelé, kteří tuto zemi také navštívili.

Proto, pokud pojedete do Japonska, připravte si žaludky na tento typ jídel. Upřímně, já Japonskou kuchyni zbožňuju, ale ne všechny jídla mi sedí. Naprosto nejraději mám sashimi, ramen, taky donburi, no a nesmím zapomenout na matchovou zmrzlinu.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?