Shrnutí: Thajská kuchyně je neskutečně chutná, zajímavá, originální a Thajský street food patří k těm nejoblíbenějším na světě. Mě osobně Thajská kuchyně chutná dost – nejradši mám asi Mango Sticky Rice, ale nepohrdnu ani Pad Thai či street foodem.
V dnešním článku vám tak odhalím 20 nejtypičtějších Thajských jídel, řekneme si i jaké koření a chutě zde čekat, či nějaké zajímavosti z Thajské kuchyně, nad kterými vykulíte oči (čekají vás na konci článku).
Tak se pohodlně usaďte a příjemné čtení!
Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →
20 typických Thajských jídel
- Pad Thai
- Khao Pad
- Khao soi
- Red curry (Gaeng Daeng)
- Green curry (Gaeng Keow Wan)
- Yellow curry (Kaeng Lueang)
- Gai Pad Med Ma Muang (kuřecí s kešu ořechy)
- Som Tum (pikantní papaya salát)
- Mango Sticky Rice
- Massaman Curry (Gaeng Massaman)
- Tom Kha Gai (kokosová polévka)
- Morning Glory
- Pork Belly
- Poh Pia Tod (thajské jarní závitky)
- Tom Yum
- Orange-espresso
- Whole coconut
- Moo Satay
- Laab Moo
- Bonus: Durian
1) Pad Thai
Asi nejtypičtější jídlo této kuchyně, které nese název Thajska i ve svém názvu, Pad Thai, je oblíbené thajské smažené jídlo, které se připravuje z rýžových nudlí, vajec, tofu, arašídů, fazolových klíčků a tamarindové omáčky. Pad Thai si můžete dát třeba kuřecí, vepřové, nebo krevetové, případně i vegetariánské a další. Pokrm se obvykle připravuje ve woku a má mírně sladkou a pikantní chuť. Často je zdoben koriandrem a nasekanými arašídy a nejlepší je, když ho pokapete trochou limetky.
2) Khao Pad
Khao Pad je smažená rýže. V podstatě jde o takové rizoto v thajském stylu, které se připravuje z jasmínové rýže, vajec, zeleniny (např. cibule, mrkve a hrášku) a dále obvykle z masa. Khao Pad můžete mít třeba s kuřecím, krevetami, krabím masem, nebo třeba jen vegetariánské. Pokrm se dochucuje sójovkou a často se zdobí nasekanými šalotkami (druh cibule). Khao Pad se může podávat jako hlavní jídlo, ale klidně i jen jako příloha.
3) Khao Soi
Khao Soi je typický pokrm ze Severního Thajska, kolem Chiang Mai. Toto omáčkové jídlo se skládá z vaječných nudlí v kokosové kari polévce. Pokrm často obsahuje kuřecí nebo hovězí maso a zdobí se smaženými nudlemi, nakládanou hořčicí a nasekaným koriandrem. Khao Soi má bohatou a krémovou chuť a často se koření i chilli papričkami.
4) Red curry (Gaeng Daeng)
Red curry, česky červené kari je pikantní thajské kari, které se připravuje z červené kari pasty (která obsahuje chilli papričky, česnek, citronovou trávu a další koření), kokosového mléka a různých druhů zeleniny či masa. Pokrm má sytě červenou barvu a výraznou, pikantní chuť. Obvykle se podává s rýží.
5) Green curry (Gaeng Keow Wan)
Zelené kari je další oblíbený typ thajských kari omáček (a je to Danovo velice oblíbené jídlo). Toto jemné thajské kari se připravuje ze zelených chilli papriček, galangalu, citronovoé trávy a dalšího koření, kokosového mléka a různých druhů zeleniny či masa. Pokrm má zelenou barvu a mírně nasládlou chuť, která je jemnější než u červeného kari. Obvykle se podává s rýží.
6) Yellow curry (Gaeng Lueang)
Yellow curry, neboli žluté kari je jemné thajské kari, které se připravuje z kurkumy, citronové trávy a dalšího koření, kokosového mléka a různých druhů zeleniny a masa. Pokrm má žlutou barvu a mírně nasládlou a jemnou chuť. Obvykle se podává s rýží.
7) Gai Pad Med Ma Muang (kuřecí s kešu ořechy)
Gai Pad Med Ma Muang, Anglicky Stir-Fried Chicken with Cashew Nuts, Česky bychom mohli přeložit jako kuřecí maso s kešu oříšky, je smažené kuřecí maso se zeleninou (jako cibule a paprika, kešu oříšky a lehce pikantní omáčka z ústřicové a sójové omáčky a dalšího koření. Tohle jídlo mi moc chutná, má takovou sladko-slanou chuť a obvykle se podává s rýží (ale já ho většinou jím jen tak).
8) Som Tum (pikantní papaya salát)
Salát z ovoce a chilli, přijde vám to zvláštní? Som Tum je pikantní salát z drcené zelené papáji, rajčat, zelených fazolek, arašídů a zálivky z chilli papriček, limetkové šťávy, rybí omáčky a cukru. Pokrm má sladkokyselou a pikantní chuť a často se podává jen jako příloha. Já jsem ho měla jen párkrát a asi to není můj šálek kávy, ale znám spoustu lidí, kterým opravdu chutná. A hlavně je dost typický pro Thajsko.
9) Mango Sticky Rice
Mango Sticky Rice, Thajsky Khao Niao Mamuang, je jedno z mých nejoblíbenějších jídel Thajské kuchyně. Jde o dezert z lepkavé rýže vařené v kokosovém mléce a podávané s plátky čerstvého manga. K tomu dostanete většinou ještě sladkou kokosovou omáčku a je to vážně mňamka. Pokrm má sladkou a krémovou chuť a často se zdobí sezamovými semínky.
10) Massaman curry (Gaeng Massaman)
Massaman Curry bychom do češtiny mohli doslovně přeložit jako „muslimské kari“. Jde o další typ thajského kari, které je připravované z massamanské kari pasty (obsahuje skořici, muškátový oříšek a další koření), kokosového mléka, zeleniny a masa. Dá se jíst na vícero způsobů, nejčastější je s hovězím masem, ale může se jíst i kuřecí, jehněčí, nebo třeba krevetové či rybí. Pokrm má sladkou a jemnou chuť a často se zdobí praženými arašídy.
11) Tom Kha Gai (kokosová polévka)
Tom Kha Gai je typická Thajská polévka z kuřecího masa, kokosového mléka, galangalu (druh zázvoru), citronové trávy a dalších bylinek a koření. Pokrm má krémovou konzistenci a lehce nakyslou, pikantní chuť. Často se zdobí koriandrem a chilli papričkami.
12) Morning Glory
Morning Glory je jedno z mojich nejoblíbenějších jídel v Thajské kuchyni. Je to zelenina s česnekem, která se obvykle připravuje smažením ve woku. Často se dovnitř přidává i chilli a někdy krevetová pasta. Je to jedna z oblíbených Thajských příloh a taky je to skvělý jídlo jak pro vegetariány, tak pro všechny, kteří mají rádi zeleninu.
13) Pork Belly
Pork Belly je oblíbené jídlo, které většinou obsahuje křupavé pečené vepřové. Často se podává s nějakou zeleninou – často je to Bok Choy (Brukev čínská), ale může jít i o různé bylinky. Často se také podává s rýží a vařeným vejcem.
14) Poh Pia Tod (thajské jarní závitky)
Poh Pia Tod jsou smažené jarní závitky plněné směsí zeleniny, masa (například vepřového nebo krevet) a někdy i nudlí. Náplň je zabalena do tenkého obalu z rýžové mouky a vody a celý tento balíček se poté usmaží. Pokrm se často podává se sladkokyselou omáčkou.
15) Tom Yum
Tom Yum je oblíbená thajská a kyselá polévka. Do jídla se obvykle přidávají krevety nebo kuřecí maso, houby, citronová tráva, listy limetky, galangal (typ zázvoru) a chilli papričky. Tyto ingredience se vaří v aromatickém vývaru. Některé varianty Tom Yum mohou obsahovat i další ingredience, jako kokosové mléko, rajčata či cibule. Často se podává jako předkrm nebo jen jako chuťovka.
16) Orange-espresso
Orange espresso, nebo orange americano je neskutečně dobré pití, které jsem nikde jinde než v Thajsku neviděla (nebo aspoň ne v takové míře). Jde jednoduše o kombinaci čerstvě vymačkaného pomerančového džusu s espressem. A je to opravdu mňamka – tohle musíte vyzkoušet (připravte si ho klidně jen doma).
17) Whole coconut
Kokos, v Thajštině „มะพร้าว“ [ma-prao], nebo v angličtině coconut, je typické pití, které si můžete dát v podstatě kdekoliv v Thajsku (a celé jihovýchodní Asii). Překvapilo by vás, jak levný kokos v Thajsku je – pokud si ho dáte na lokálním trhu, tak ho můžete mít klidně za 15 Kč. To je, co? (Ale pokud si ho dáte ve fancy restauraci, tak zaplatíte i víc, třeba okolo 50 Kč). Kokos je veliký ořech, který je naplněný čerstvou slaďoučkou, osvěžující kokosovou vodou. Kokosy jsou známé hydratačními účinky a jsou zdravé. Jen tedy musím podotknout, že ty Thajské jsou na mě někdy až moc sladké. Třeba kokosy na Bali mi chutnají o něco víc.
18) Moo Satay
Moo Satay je thajský předkrm z marinovaného vepřového masa, které se griluje na špejli a podává s arašídovou omáčkou. Satay je pokrm původně z Indonésie, kde je typicky s kuřecím, ale najdete ho hojně i právě v Thajsku. Vepřové maso se marinuje ve směsi kokosového mléka, kari a dalších koření, což mu dodává sladkou a pikantní chuť.
19) Laab Moo
Laab Moo je salát z mletého vepřového masa, limetkové šťávy, rybí omáčky, chilli papriček a bylinek, jako je máta a koriandr. Pokrm má pikantní ostrou chuť a často se podává s lepkavou rýží.
20) Bonus: Durian
Poslední pro vás mám Durian – ten je typický pro celou jihovýchodní asii. Jedná se o nejsmradlavější ovoce na světě a typicky mi přijde že se lidi dělí na dvě skupiny – jedna Durian zbožňuje a druhé nesnáší. Má velice jemnou chuť a konzistenci skoro jako pasta. Mě chuťově celkem chutná, ale přijde mi trochu plain – chybí mi v něm nějaká akce, jako třeba kyselost. Je totiž jen slaďoučký. A taky – spousta lidí vám řekne, že se k Durianu musíte projíst, že napoprvé nechutná nikomu.
Thajská kuchyně je obecně plná tropického ovoce, nejen durianu. Najdete zde mango, papayu, ananasy, melouny, dračí ovoce a spoustu dalších.
Které Thajské jídla jsou nejlepší?
Thajských jídel je spousta a ne všechny vám budou chutnat stejně jako jiné. A každé z těch jídel si samozřejmě najde své oblíbence. Já vám povím ty moje nejoblíbenějí:
- Pad Thai – Pad Thai je prostě výborné. Není teda moc zdravé a tak si ho nedávám tak často (cítím se po něm dost těžko), ale sem tam zhřeším, protože je prostě výborné. Nejraději ho mám s krevetami.
- Mango Sticky Rice – tento typický dezert bych mohla jíst pořád. Je výborný, fresh a taky veganský. Mňam.
- Orange-epresso – divili byste se, jak moc je káva s pomerančovým džusem refreshing a dobrá. Zkuste to taky.
- Massaman curry – já tohle jídlo zase tak nemusím, ale Danovi hodně chutná.
- Morning Glory – moje velmi oblíbené.
- Gai Pad Med Ma Muang (kuřecí s kešu ořechy) – tohle moje oblíbené jídlo je mňaminka, kterou doporučuju vyzkoušet.
Typické Thajské koření a chutě
Thajská kuchyně se od té české dost liší a to jak vzhledem, stylem přípravy či jídla, tak ale hlavně chutí, ingrediencemi a kořením.
- V Thajsku používají spoustu rýže či nudlí (často rýžových – takže zase rýže) a omáčkových jídel.
- Vzhledem k tomu, že má Thajsko hojný přístup k oceánu, tak v jejich jídelníčku najdete spoustu seafoodu, krevet, ryb a dalších mořských plodů.
- Krom toho zde ale nechybí ani kuřecí maso, případně i vepřové, nebo hovězí.
- A co se týče koření – to je opravdu jiné. Používají hojně
- kari,
- citronovou trávu,
- jarní klíčky,
- kurkumu či zázvor,
- kokosové mléko,
- nebo třeba rybí omáčku a sojovku.
- Nesmím zapomenout zmínit i chilli, které je v asii prostě všude.
K jezení používají často hůlky, ale také vidličku a lžičku. Nůž se tu moc nepoužívá a kolkrát ho ani v lokálních restauracích nedostanete k jídlu.
Názvy a typy jídel
V Thajsku máte většinou různé typy jednotlivých jídel, jako Pad Thai Gai, Pad Thai Goong, Pad Thai Pak a podobně. A nám to může připadat jako složité exitické názvy, ale pro Thajce je to velice jendoduché – ty koncovky značí, s jakým masem je dané jídlo. Gai totiž znamená kuře, Goong krevety a tak dál.
Ukážeme si to názorně na jídle Khao pad:
- Khao pad goong (s krevetami)
- Khao pad bpu (s krabím masem)
- Khao pad gai (s kuřecím)
- Khao pad moo (s vepřovým)
- Khao pad sapparot (s ananasem)
- Khao pad kaprao (s bazalkou)
Zajímavosti z Thajské kuchyně
Některé věci mě v Thajsku dost překvapily a tak je s vámi teď musím zasdílet:
- Šílený přísady v jídlech – nad některými přísadami, ze kterých Thajci vaří, jsem vykulila oči. Překvapily mě třeba vyloženě celé kuřecí nohy, které plavaly v polévce. Thajci dále k některým jídlům používají třeba vepřovou krev, nebo uši.
- Vynález jménem Pad Thai – Pad Thai nejde historií tak daleko – tento národní pokrm byl vynalezen okolo 1930 a to hlavně pro popularizaci jezení nudlí v Thajsku a pro vytvoření národního jídla.
- Čím Thajci jedí – používají hůlky, někdy i pouze ruce, ale nejčastěji jedí lžičkou a vidličkou.
- Thajský street food patří k těm nejoblíbenějším na světě.
Je Thajská kuchyně zdravá?
Nevím, jestli bych Thajskou kuchyni označila za nejzdravější, to asi ne. Hodně Thajských jídel je smažených a třeba nejznámější Pad Thai je v podstatě jen hora usmažených nudlí – což je sice moc dobré, ale moc zdravé to rozhodně není.
Některá Thajská jídla však zdravá jsou – pokud si vyberete něco nesmaženého se zeleninou, jako třeba Green Curry.
Celkově bych řekla, že existují zdravější kuchyně, ale určitě jsou na světě i horší.
Na závěr
Thajská kuchyně je jedna z nejoblíbenějších na světě. Thajské jídla jsou výborné a zajímavé. Mezi ty nejoblíbenější a nejtypičtější patří Pad Thai, což jsou smažené rýžové nudle, dále pak spousta typů kari (jako red curry, green curry, yellow curry a další), nebo třeba oblíbené smažené kuřecí maso s kešu ořechy. Mezi nejznámější dezert patří mango sticky rice, no a takový experimentální typické thajské pití je pomerančová káva, která mě osobně hodně chutná. Krom toho v Thajsku najdete spoustu tropického ovoce jako mango, papaya, meloun, ananas a další a v neposlední řadě si tu všude můžete dát třeba kokos.