Search
Close this search box.
obloha 2 (7)
obloha 2 (7)

Digitální nomádství: kompletní průvodce & vlastní zkušenosti

Shrnutí: Digitální nomádství je jeden z (podle mě) nejlepších lifestylů dnešní doby, kterým žiju i já sama a nemohla bych si ho více vynachválit. Jde o životní styl, při kterém pracujete online, čili nemusíte chodit do kanceláře, což vám umožňuje cestovat po světě.

Slovo “nomad” v angličtině znamená “poustevník” a digitální – to asi všichni známe. Takže je to vlastně takový digitální poustevník, který putuje z místa na místo a zároveň pracuje.

V dnešním článku si o digitálním nomádství řekneme úplně vše: co to je, kdo je to nomád, jak se jím stát a taky 20 největších benefitů a důvodů, proč začít tento životní styl, nebo spoustu otázek, odpovědí a tipů.

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

Co je to digitální nomádství?

Digitální nomádství je životní styl, při kterém pracujete z počítače a do toho cestujete po světě, protože nejste vázaní na místo. Sama tímto stylem života žiju a nemohla bych vám ho více vynachválit. Považuju to za klenost dnešní doby a naprostý benefit toho, že jsem se narodila do tohoto tisíciletí – protože možnost digitálního nomádství tady není příliš dlouho, je to možné až díky internetu.

Kdo je to digitální nomád?

Digitální nomád je v jednoduchosti člověk, který cestuje a pracuje zároveň. Slovo pochází z anglického „nomad“ což je „kočovník“ či „poustevník“ – což značí, že je to někdo, kdo se neustále přesouvá z místa na místo.

Koncept je tedy takový, že digitální nomád pracuje většinou online, či vydělává peníze na internetu a do toho procestovává svět a mění místa, jak se mu zlíbí – protože mu to práce dovoluje.

Jak se digitálním nomádem stát?

To je v teorii jednoduché – stačí se začít živit online a cestovat. Praxe je samozřejmě trochu těžší, protože začátky jsou vždycky těžké. Nejtěžší je na ton najít způsob, jak se začít živit online. Proto jsem pro vás sepsala články 51 tipů na nejlepší práce z domova a taky 22 způsobů, jak vydělat peníze na internetu.

Mezi nejčastější způsoby, jak se začít živit online patří:
  • Freelance – práce pro klienty (grafika, copywriting, či cokoliv dalšího).
  • Zaměstnání na dálku – klasické zaměstnání, ale formou práce z domu.
  • Online podnikání – když začnete vydělávat z počítače díky vlastní firmě / projektům
  • Investování online.
  • Další způsoby (mrkněte do článků výš).

Kdo se může stát digitálním nomádem?

Každý, větřte mi, že každý kdo chce, tak se může stát digitálním nomádem.

20 důvodů proč se stát digitálním nomádem

  1. Stanete se místně nezávislými
  2. Vyberete si, kdy chcete pracovat
  3. Vyberete si, odkud budete pracovat
  4. Podíváte se na zajímavá místa
  5. Máte možnost poznat kulturu do hloubky
  6. Můžete zůstat delší dobu na místě, kde se vám líbí
  7. Můžete odjíždět na chladné zimy do teplých krajin a na léto se vracet do česka
  8. Poznáte spoustu zajímavých lidí
  9. Otevřou se vám obzory
  10. Vyzkoušíte spoustu životních stylů
  11. Váš život se stane mnohem více dobrodružným
  12. Stanete se pánem svého času
  13. Otevřou se vám dveře do nových pracovně/businessových oblastí
  14. Nemusíte nikam dojíždět
  15. Digitální nomádství je méně stresující
  16. Nemusíte dodržovat dress code
  17. Je to tak trochu výstup z komfortu
  18. Budujete své lepší já
  19. Můžete si dopřát luxus levnějších zemí
  20. Máte více času na sebe

1. Stanete se místně nezávislými

Když se stanete digitálním nomádem, první věc, kterou můžete okamžitě udělat je sbalit kufry a vyrazit do světa. To je asi jeden z největších benefitů digitálního nomádství – místní nezávislost. Nemusíte chodit do zaprděné kanceláře, kde se lepí zaměstnanec na zaměstnance a podobně. Místo toho můžete pracovat odkudkoliv – z kavárny, z domu, nebo ze zahraničí.

2. Vyberete si, kdy chcete pracovat

Dalším skvělým benefitem je to, že si vyberete, kdy chcete pracovat. To znamená – nemusíte být v praci přesně v 8 a odcházet až ve 4 odpoledne. Samozřejmě to záleží i na tom, čím konkrétně se budete živit, ale dejme tomu, že budete dělat to nejčastější – freelancing. Budete mít třeba několik svých klientů a určitou práci, kterou musíte dokončit v rámci deadline, ale nikdo vás nebude kárat za to, že jste tu práci udělali ve 4 odpoledne v úterý, namísto v 8 ráno v sobotu. Jednoduše si více zkorigujete kdy pracujete a kdy si dáváte pauzu.

3. Vyberete si, odkud budete pracovat

To souvisí s místní nezávislostí. Nejen, že můžete pracovat ze zahraničí, ale můžete si i vybrat odkud konkrétně. Máte rádi coworkingy a sdílené kanceláře? Po celém světě je jich tolik krásných. Preferujete kavárny? Jděte do toho! Rádi pracujete z pohodlí domova? Máte tu možnost. A jestli to rádi kombinujete a každý den pracujete odjinud, tak mám dobrou zprávu, to je také velmi jednoduše možné. Zkrátka si určíte, které prostředí se vám na práci líbí nejvíc.

4. Podíváte se na zajímavá místa

Benefit cestování a digitálního nomádství je jednoznačně poznávání nových úžasných míst. To se prostě nedá dostatečně vyzdvihnout! Mít možnost cestovat, podávat se na zajímavá místa, ať už v rámci česka, evropy, nebo třeba asie, je prostě krásný. Jen si to představte. Ráno se vzbudíte na Bali, vyjdete na krásnou zahrádku plnou tropických květin, projedete se na skútru do oblíbené kavárny, dáte si snídani, chvilku popracujete a večer se jdete podívat na západ slunce s přáteli na pláž. To je realita digitálního nomádství.

5. Máte možnost poznat kulturu do hloubky

Při klasickém cestování, kdy se podíváte na každé místo na týden / dva, nemáte moc možnost poznat kulturu do hloubky. Při digitálním nomádstvím naopak ano. Můžete se na půl roku odstěhovat do Thajska, seznámit se tam s lokálními lidmi a poznat jejich mentalitu a kulturu opravdu do hloubky. 

6. Můžete zůstat delší dobu na místě, kde se vám líbí

Máte nějaké místo, kde byste opravdu chtěli vyzkoušet žít? Třeba Asie, Amerika, nebo Austrálie? Pak vám povím, že s digitálním domádstvím tuto možnost máte. Právě díky tomu, že k práci nepotřebujete více než notebook a wifi, je možné odscestovat kamkoliv a žít tam jak dlouho se vám zlíbí. 

7. Můžete odjíždět na chladné zimy do teplých krajin a na léto se vracet do česka

Co se mě strašně líbí je to, že při práci z notebooku máte možnost odjíždět ze zamračeného česka na zimu pryč a naopak na krásné léto se vracet. Protože upřímně, já mám česko moc ráda, je tam krásná příroda, lesy i města. Ale v zimě, když všechno usne, všude je zima a tma, tak se v podstatě jen zase těším na léto. A právě toho jde využít. Když jste digitální nomád, můžete odjet třeba od října do dubna pryč a na léto se zase vrátit.

8. Poznáte spoustu zajímavých lidí

Po celém světě žije tolik zajímavých lidí, existuje tolik kultur, které stojí za to poznat a taky tady běhá spousta dalších digitálních nomádů, což jsou často právě strašně zajímavé a přátelské osůbky. Navíc jich s tímto narůstajícím trendem bude jen přibývat. Když se taky stanete jedním z digitálních nomádů, tak se vám otevře možnost poznat spousty a spousty lidí po celém světě.

9. Otevřou se vám obzory

Díky tomu, že se vrhnete do víru cestování a práce online se vám můžou solidně rozšířit obzory – a to jak z hlediska osobně rozvojářského – můžete se hodně přiučit o sobě samém, tak i třeba z hlediska pracovního, nebo i rekreačního. Třeba vyzkoušíte novou aktivitu a začne vás bavit – může jít třeba o surfování. Jednoduše, když začnete cestovat a poznávat víc, než jen okolí vašeho města, otevře se vám spousta nových dveří.

10. Vyzkoušíte spoustu životních stylů

V jakém jiném případě, byste mohli zkusit žít půl roku v severních chladných zemích a další půlrok v tropech na rovníku? Při práci online, z notebooku máte možnost vyzkoušet si všechny životní styly, které vás napadnou. Pokud vás baví ruch velkoměsta, můžete nějaké vyzkoušet. Naopak pokud vás baví příroda a lesy, můžete se do nich odstěhovat. To samé platí o čemkoliv dalším.

11. Váš život se stane mnohem více dobrodružným

Co se pojí s cestováním a objevováním nových míst je i dobrodrůžo. To znamená prozkoumávání tropických džunglí, cestování po afrických pouštích, nebo třeba život na lodi. To vše a mnoho dalšího si digitální nomád může vyzkoušet. 

12. Stanete se pánem svého času

Jak jsem již psala někde nahoře, digitální nomádi si mnohem častějí volí, kdy pracují a kdy si dají pauzu. To znamená, že se z vás stane mnohem větší pán vašeho času. Nikdo vám nebude stát za zadkem a diktovat v kolik jste měli být kde a že jdete pozdě. Vše tohle si volíte vy sami.

13. Otevřou se vám dveře do nových pracovně/businessových oblastí

Díky tomu, že budete poznávat nová místa, potkávat nové lidi a i jiné digitální nomády, tak pravděpodobně poznáte mnoho nových pracovních oblastí. Třeba vás nějaká zajímavá osůbka, kterou potkáte, inspiruje a budete chtít začít dělat to samé. Třeba budete zaměstnaný jako grafik a potkáte někoho, kdo vlastní agenturu a uvědomíte si, že vlastně můžete udělat to samé!

14. Nemusíte nikam dojíždět

To je samozřejmě jasné, ale takové ty klasické nepříjemnosti, jako ranní vstávání či dojíždění do práce, nebo naopak odpolední čekání na autobus, nebo dlouhé řízení auta z místa na místo jsou rázem fuč. Když se vám nechce, můžete pracovat z domu, nebo vyjít do kavárny před dům. 

15. Digitální nomádství je méně stresující

Obecně musím říct, že život jako digitální nomád přináší mnohem méně stresu, než klasický pracovní život. A to díky všem těmhle benefitům, které tady vyjmenovávám. Možná to zní až moc pohádkově, ale za sebe musím říct, že se opravdu stresuju mnohonásobně míň, než kdy předtím. Díky tomu, že si vyberete, odkud pracujete, kdy pracujete a co děláte po práci a nejste v podstatě svázaní ničím, tak se ten stres odbourává o dost snadněji.

16. Nemusíte dodržovat dress code

Samozřejmě, že když nemusíte fyzicky nikam docházet, tak ani nemusíte řešit, co máte na sobě. Žádné kravaty, košile, saka. Klidně mějte tílko a kraťasy, nebo kšiltovku.

17. Je to tak trochu výstup z komfortu

Samozřejmě že ten samotný akt, kdy se vydáte na cestu digitálního nomádství, je veliký výstup z komfortu. A další výstupy vás jen čekají. A to je dobře. Výstupy z komfortní zóny z vás dělají lepšího člověka. A díky tomu, že tato cesta je vlastně jeden veliký výstup z komfortu, tak je taky velmi přínosná.

18. Budujete své lepší já

Cestování je obecně tak nějak osobní rozvoj. Poznávání nových míst vám přináší větší pochopení pro svět, učí vás novým zvykům a mnoho dalšího. Díky všem těmto aspektům máte možnost budovat své lepší já. Nehledě na to, že když máte více času, máte taky větší možnost se o sebe starat, měnit svůj jídelníček, více sportovat a podobně.

19. Můžete si dopřát luxus levnějších zemí

Spousta zemí je levnějších než česko. Můžete si tak do nějaké zajet a dopřát si tam větší luxus než u nás! Například právě Bali je plné masérských salónů, kde vás masáž vyjde na něco kolem 100 Kč. A luxusní hotely jsou tu taky mnohem levnější než v česku. A jak říkám, takových míst je mnoho.

20. Máte více času na sebe

Jak jsem zmínila v předchozím bodě, díky digitálnímu nomádství máte i mnohem více času, což znamená i více času na sebe. Můžete se o sebe začít více starat, dávat si pozor na své zdraví, na to, co jíte, jak moc se hýbete, jak se staráte o svou pleť, psychiku a mnoho dalšího. A to je veliký benefit.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nejoblíbenější digitálně nomádské destinace?

Oh, to vám budu povídat. Pojďme si udělat krátký seznam:

  • Bali: tak asi úplně nejoblíbenější digitálně nomádskou destinací je světově proslulé Bali. Pro mě to byla moje první digitálně monádská destinace a dohromady jsem tam strávila rok – rok a půl. Více o Bali.
  • Chiang Mai: momentálně moje nejoblíbenější místo na zemi – vnitrostátní město uprostřed severního Thajska. Více o Chiang Mai.
  • Kuala Lumpur: hlavní město Malajsie plné techniky a tak trochu podobné Singapuru.
  • Medellín: město v Kolumbii, jižní americe se poslední dobou také stalo velice populární oblastí.
  • Mexico City: hlavní město Mexika, které aktivně přitahuje digitální nomády.
  • Madeira: úžasný Portugalský ostrov přezdívaný „ostrov jara“. Více o Madeiře.
  • Lisabon: hlavní město Portugalska, kde je příjemněji i přes zimu.
  • Las Palmas: město na severů kanárského ostova Gran Canaria, kde si to poslední dobou oblíbilo i hodně čechů.
  • Budapešť: když se budeme bavit o oblíbených nomádských místech, Budapešť sem rozhodně patří a to i proto, že je zde prostě levno oproti jiným hlavním městům evropy.
  • Bansko: překvapilo mě, jak populární se poslední dobou tohle malé Bulharské město mezi nomády stává – už mi o něm řeklo tolik lidí.

Existuje mnohem víc digitálně nomádských oblíbených destinací. Když to shrnu: nomádi vyhledávají levné destinace, kde je ale zároveň kvalitní život, dobrá občanská vybavenost a (většinou) teplo. Proto je jedním z nejoblíbenějších míst právě Bali, Thajsko (nejen Chiang Mai, ale i Bangkok, nebo Thajské ostrovy Phuket, Koh Samui, Pangan, atd.), nebo třeba Jižní Amerika.

Je Praha oblíbeným digitálně nomádským místem?

Ano, možná vás to překvapí, ale Praha je taky oblíbeným místem pro digitální nomády. Kdykoliv někomu řeknu, že jsem z Česka, tak mi řekné „Aaaah, Praha, yes, I’ve been there, lovely city“. Hodně nomádů si Prahu oblíbilo a to proto, že je to nádherné město, ale taky proto, že česko je prostě o něco levnější než naši sousedi – a jak jsem říkala, nomádi vyhledávají levnější destinace.

Co je k digitálnímů nomádství potřeba?

Některé věci jsou pro život nomáda stěžejní:

  • Dobrý internet – to je základ. Můžete být na sebehezčím místě, ale když vám nefunguje internet, tak moc nepopracujete.
  • Pohodlné stoly a místa odkud pracovat – nejlepší je na cestách najít vždy dobrý coworking, nebo alespoň kavárnu, ve které je klid a dobré stoly na práci. Nebo si pronajmout pohodlný byt s příjemným pracovním prostředím

Jaká je nejčastější profese jakožto digiální nomád?

Nejčastější profese jsou podle mě:

  • Freelance – naprosto nejčastěji se na cestách setkávám s freelancery – tato profese je na každém kroku. Když přijedete na Bali, tak zjistíte, že tam je freelancer v podstatě každý.
Existují ale i další časté profese:
  • Online zaměstnání – to je když vás někdo zaměstná na dálku a vy tak můžete pracovat online – taky velice časté, jen musíte většinou stále dodržovat pracovní hodiny, což může být náročné pokud jste na druhé straně světa kde je časový posun.
  • Online podnikání – podle mě jeden z nejlepších způsobů, jak se živit online, protože vám to dává neomezené možnosti příjmů, kompletní časovou svobodu a mnoho dalšího.
  • Online investování – podobně jako u online podnikání, akorát je to prostě trochu risky a musíte mít tak trochu štěstí – nejde to na 100% ovlivnit.

Na závěr

Digitální nomádství je prostě úžasnej životní styl, kterým žiju já a spousta dalších lidí, který jsem na cestách potkala. A nemohla bych si ho více vynachválit. Otevřou se vám oči, poznáte nový místa, kultury, kouty světa a jednoduše budete žít dreamy life. Pro všechny vášnivé cestovatele je digitální nomádství podle mě splněnej sen a já jsem mega vděčná, že žiju v době, kdy je takový život možný.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?